Przydomowa elektrownia wiatrowa 5 kW czy 10 kW? Jaka cena? Czy to się opłaca? Jaka elektrownia wiatrowa bez pozwolenia?

2024-02-15 13:47
Przydomowa elektrownia wiatrowa 10kw, 5kw, 3kw
Autor: Getty Images Przydomowa elektrownia wiatrowa nie powinna być traktowana jako jako jedyne źródło energii dla domu

Przydomowa elektrownia wiatrowa to wciąż mało popularne źródło energii odnawialnej w Polsce. Aktualnie w tej dziedzinie prym wiedzie fotowoltaika. Tymczasem, możemy pozyskiwać energię nie tylko ze słońca, ale również z wiatru i to jednocześnie. To coraz popularniejszy sposób na pozyskiwanie energii. Jak działają przydomowe turbiny wiatrowe? Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę i użytkowanie? Czy przydomową elektrownię wiatrową trzeba zgłaszać do elektrowni?

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Spis treści

 1. Podział przydomowych turbin wiatrowych ze względu na konstrukcję?
 2. Turbiny wiatrowe pionowe czy poziome - które wybrać?
 3. Moc przydomowej elektrowni wiatrowej - 500 W czy 5 KW?
 4. Przydomowa elektrownia wiatrowa – formalności i pozwolenia
 5. Przydomowa elektrownia wiatrowa - czy trzeba zgłosić do elektrowni?
 6. Przydomowa elektrownia wiatrowa - cena
 7. Przydomowa elektrownia wiatrowa, a mapa warunków wiatrowych

Podział przydomowych turbin wiatrowych ze względu na konstrukcję?

Przydomowe elektrownie wiatrowe ze względu na konstrukcję, czyli położenie osi obrotu wirnika, można podzielić na:

 • turbiny wiatrowe poziome – konstrukcja HAWT (ang. Horizontal Axis Wind Turbines)
 • turbiny wiatrowe pionowe – konstrukcja VAWT (ang. Vertical Axis Wind Turbines)

W Polsce popularniejsze są turbiny o poziomej osi wirnika i trzech łopatach (95% wszystkich tego rodzaju urządzeń).

Turbiny wiatrowe pionowe czy poziome - które wybrać?

Aby lepiej zrozumieć sposób pracy turbin wiatrowych poziomych i pionowych wypunktowaliśmy ich cechy charakterystyczne.

Turbiny wiatrowe poziome:

 • estetyczny wygląd - klasyczny wiatrak,
 • wysoki poziom emitowanego hałasu,
 • do montażu raczej na gruncie niż na dachu ze względu na hałas i drgania,
 • dość skomplikowana budowa,
 • wysokie koszty montażu.

Turbiny wiatrowe pionowe:

 • futurystyczny kształt (nie przypominają klasycznych wiatraków),
 • brak mechanizmu ustawienia na wiatr (pracują jednakowo niezależnie od kierunku wiatru),
 • stosunkowo cicha praca,
 • można je z powodzeniem montować na dachach budynków i słupach (ciche, brak drgań),
 • dość niski koszt montażu,
 • niestety, niska sprawność w porównaniu do pziomych turbin wiatrowych.

Gdyby turbina wiatrowa pionowa miała wyższą sprawność, bez wahania polecilibyśmy właśnie ją. Niestety, w tego typu urządzeniach sprawność to bardzo istotna cecha dla większości inwestorów. Turbina wiatrowa pozioma jest z pewnością dobrym rozwiązaniem dla większych przedsiębiorstw oddalonych od zabudowań, gdzie duży hałas i drgania aż tak nie przeszkadzają. Natomiast turbiny pionowe rekomendujemy głównie dla gospodarstw domowych, gdyż urządzenia są ciche, nie wytwarzają niebezpiecznych drgań i z powodzeniem można je zamontować na dachu budynku, co znacznie obniża koszty inwestycji. Taka turbina w gospodarstwie może być dodatkowym źródłem energii, obok instalacji fotowoltaicznej.

Moc przydomowej elektrowni wiatrowej - 500 W czy 5 KW?

Jednym z najważniejszych parametrów technicznych przy wyborze przydomowej elektrowni wiatrowej jest jej moc, gdyż to od niej zależy ile energii możemy wyprodukować. Prześledźmy modele elektrowni wiatrowych o konkretnych mocach pod kątem ich możliwości:

 • elektrownia wiatrowa o mocy 500 W - posłużyć może jako dodatkowe źródło prądu, którym zasilimy np. pompę w oczku wodnym lub bramę wjazdową na posesję.
 • elektrownia wiatrowa o mocy 1000 W - wspomóc może ogrzewanie ciepłej wody użytkowej lub doświetlić nasz dom.
 • elektrownia wiatrowa o mocy 2 kW - jest wystarczająca dla standardowego domku letniskowego.
 • elektrownia wiatrowa o mocy 3 kW - obsłuży mniejszy sprzęt AGD, oświetlenie i podgrzeje c.w.u.
 • elektrownia wiatrowa o mocy 5 kW - jw. a dodatkowo wspomoże instalację centralnego ogrzewania.
 • elektrownia wiatrowa o mocy 10 kW - umożliwi zasilenie np. małego gospodarstwa rolnego (bez podłączania odbiorników 3-fazowych).
 • elektrownia wiatrowa o mocy 20 kW - może zasilić małą firmę (można też podłączyć odbiorniki 3-fazowe nie pracujące w sposób ciągły).
 • elektrownia wiatrowa o mocy 50 kW - stosuje się głównie do sprzedaży energii do sieci energetycznej.

Ponad 6000 gotowych projektów domów - ZOBACZ>>

Przydomowa elektrownia wiatrowa – formalności i pozwolenia

Nowe Prawo Budowlane wprowadziło od początku 2023 roku szereg zmian w przepisach. Rozbudowany został katalog obiektów budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Zgodnie z tym przydomowe wiatraki mierzące od 3 do 12 m o mocy maksymalnej 50 kW, można już stawiać bez pozwolenia na budowę. Wymagane jest zgłoszenie planu budowy (sporządzenie projektu architektoniczno-budowlanego, sytuacyjnego i technicznego). Wiatraki poniżej 3 m można stawiać bez tych formalności.

Przydomowa elektrownia wiatrowa - czy trzeba zgłosić do elektrowni?

Jeżeli chodzi o sam proces produkowania energii elektrycznej - wytwarzając ją na własny użytek nie musimy spełniać osobnych wymogów prawnych. W tym kontekście mała elektrownia wiatrowa jest podobna do agregatu prądotwórczego, którego używamy najczęściej podczas prac budowlanych, gdzie  wytworzony prąd nie jest związany w żaden sposób z zasobami sieci energetycznej. Podobnie jest w sytuacji przydomowej elektrowni wiatrowej, z tą różnicą, że wytworzoną energię można przechowywać w magazynach energii lub przetwarzać ją na energię cieplną np. do grzania wody.

Elektrownie wiatrowe pracują wyspowo, czyli zasilają odbiorniki w gospodarstwie zamiast prądu z sieci. Jedynie wtedy kiedy pobór prądu jest wyższy niż możliwości wytwórcze turbiny, następuje przełączenie zasilania na sieć energetyczną. Dzieje się tak za sprawą automatyki zamontowanej w przetwornicy. Trzeba zaznaczyć, że na własne potrzeby można wytwarzać energię do mocy maks. 20 kW.

Inaczej sytuacja wygląda jeżeli chcemy produkować więcej energii i ją odsprzedawać do zakładu energetycznego. Wtedy trzeba uzyskać koncesję na produkcję i sprzedaż energii elektrycznej oraz otrzymać warunki przyłączania z zakładu energetycznego i ponosić opłatę za wykorzystywanie dóbr naturalnych. W takim przypadku warto zainteresować się tematem mikroinstalacji OZE, która dotyczy nie tylko tak popularnej aktualnie fotowoltaiki, ale również przydomowych elektrowni wiatrowych. 

Przydomowa elektrownia wiatrowa - cena

Tauron określa szacunkowy koszt przydomowej elektrowni o mocy 3 kW na ok. 20 000 zł. Każdy dodatkowy kilowat energii to dodatkowe ok. 10 000 zł, a więc za instalację 5 kW zapłacić trzeba przynajmniej 40 000 zł, a za 10 kW 80 000 – 100 000 zł.

Producenci oferują komplety urządzeń renomowanych i sprawdzonych już firm, np. zestaw elektrowni wiatrowej o mocy 2 KW z akumulatorami do magazynowania energii i podłączeniem do zasilania instalacji c.w.u lub c.o. kosztuje ok. 9 500 zł brutto.

Są jednak o wiele droższe oferty, np. wysokowydajna elektrownia wiatrowa o mocy nominalnej 5 kW, która umożliwia produkcję do 7300 kWh energii rocznie przy prędkości wiatru tylko 5 m/s kosztuje blisko 85 000 zł. Podobna elektrownia ale o mocy 3 kW kosztuje nieco mniej, bo 53 000 zł; jest także łatwiejsza do instalacji.

Przydomowa elektrownia wiatrowa, a mapa warunków wiatrowych

Planując budowę elektrowni wiatrowej należy przyjrzeć się mapie warunków wiatrowych. Okazuje się, że w niektórych częściach Polski inwestycja w takie elektrownie opłacają się dużo bardziej niż w innych - czytamy na stronie Powiślańskiej Regionalnej Agencji Zarządzania Energią. W Polsce wyróżniamy 5 stref odpowiadających warunkom wiatrowym. Na podstawie poniższej mapy możemy stwierdzić, że najlepsze warunki do wykorzystania energetyki wiatrowej panują w północnych i środkowych obszarach Polski, natomiast najmniej dogodne na południowym zachodzie. Z mapy wynika. że około 1/3 kraju leży w strefie korzystnych warunków, do wykorzystania energii wiatru.

Przydomowa elektrownia wiatrowa - mapa warunków wiatrowych
Autor: Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią Przydomowa elektrownia wiatrowa - mapa warunków wiatrowych Link: Kliknij i powiększ

Źródło: gov.pl, Powiślańska Regionalna Agencja Zarządzania Energią, redakcja

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.