Ocieplenie ścian od wewnątrz – jakie materiały do ocieplenia ścian wewnętrznych? Czym najlepiej ocieplić ścianę od wewnątrz?
Nie możesz wykonać termoizolacji na elewacji? Są materiały i sposoby, żeby ocieplić dom od wewnątrz. Podpowiadamy, jak ocieplić ściany od wewnątrz. Jakie materiały do ocieplenia ścian od wewnątrz można wykorzystać?
Spis treści
- Kiedy ocielenie ścian od wewnątrz?
- O czym pamiętać, ocieplając dom od wewnątrz?
- Ocieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
- Ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem
- Ocieplenie ścian od wewnątrz materiałami specjalnymi
Kiedy ocielenie ścian od wewnątrz?
Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku zapobiega ucieczce ciepła z wnętrz, pozwala mniej wydać na jego ogrzewanie, żeby zapewnić komfort mieszkańcom. Z zasady ocieplenie układa się po zimnej stronie przegrody, jednak nie zawsze jest to możliwe. Termoizolację trzeba ułożyć od wewnątrz w budynkach zabytkowych, w których niedozwolona jest ingerencja w elewację.
Jeśli mieszkamy w bloku, który nie jest porządnie ocieplony i chcemy poprawić standard energetyczny własnego mieszkania, możemy ułożyć izolację po stronie wewnętrznej. Podobnie możemy postąpić, gdy tylko część budynku stanowi naszą własność albo mieszkamy w szeregówce, a władający pozostałym fragmentem zabudowy nie są zainteresowani termomodernizacją. Jak ocieplić budynek od wewnątrz? Jaki materiał można zastosować?
O czym pamiętać, ocieplając dom od wewnątrz?
Przed ułożeniem termoizolacji od wewnątrz, dobrze jest skorzystać z konsultacji audytora energetycznego. Trzeba zwrócić uwagę na kilka problemów. Ocieplenie wewnętrzne odcina zimne ściany od wnętrza, ale ich samych nie chroni przed mrozem i wilgocią. Po ułożeniu materiału termoizolacyjnego zmieni się przepływ nie tylko ciepła, lecz także wilgoci w ścianie. Nastąpi przesunięcie strefy przemarzania ściany. Dlatego ważne jest takie rozwiązanie ocieplenia wewnętrznego, żeby zapobiec wykraplaniu się wilgoci wewnątrz przegrody.
Najczęściej dochodzi do tego na styku materiału ciepłego i zimnego, czyli np. między wełną mineralną a zimną ścianą. W takiej sytuacji wełna uległaby zawilgoceniu i straciła swoje właściwości termoizolacyjne. W ślad za tym pojawiłby się grzyb, co jest groźne dla zdrowia mieszkańców. Dlatego należy pamiętać o paroizolacji ocieplenia, żeby nie wpuścić pary wodnej do wnętrza przegrody. Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie materiału paroprzepuszczalnego, który umożliwi przepływ wilgoci przez ścianę na zewnątrz.
Mimo ocieplenia od wewnątrz nie uda się uniknąć mostków termicznych. Układając termoizolację na ścianie zewnętrznej, powinno się pamiętać o ociepleniu na pewnej odległości także stykających się z nią ścian wewnętrznych i stropów, bo w przeciwnym wypadku będą one bardzo zimne. Jest to jeszcze bardziej ważne w mieszkaniach nad nieogrzewaną piwnicą, pod zimnym strychem, obok nieogrzewanego lokalu itp.
Ocieplenie wewnętrzne ma sens, kiedy zostanie przeprowadzone na większej powierzchni ściany najbardziej narażonej na wychładzanie. Dlatego dobrze jest ocieplić ścianę północną, która zwykle ma mało otworów, oraz zachodnią, która jest wystawiona na największe oddziaływanie wiatru. W przypadku ściany południowej z wieloma oknami, drzwiami tarasowymi efekt ocieplenia może być znikomy. Jeśli decydujemy się na ocieplenie ściany z oknem, warto pomyśleć o jego wymianie na energooszczędne. Przy okazji trzeba dobrze ocieplić i uszczelnić styk okna z murem.
Trzeba pamiętać, że ocieplenie wewnętrzne zmniejszy powierzchnię mieszkania na skutek pogrubienia ścian zewnętrznych. Dlatego dobrze jest wykorzystać maksymalnie skuteczną termoizolację - o jak najmniejszym współczynniku przewodzenia ciepła λ, co pozwoli uzyskać dobry efekt – większy opór cieplny - przy jak najmniejszej grubości materiału.
Nie można też zapomnieć o rachunku ekonomicznym. Audytor energetyczny może dzięki swoim wyliczeniom wskazać najbardziej opłacalny wariant, uwzględniając koszt termoizolacji oraz przyszły zysk energetyczny. Za 1 m² wełny mineralnej (lambda 0,036 W/(m·K)) o grubości 3 cm trzeba zapłacić 17-20 zł, jednak dojdzie do tego jeszcze koszt stelaża oraz obudowy z płyt. Koszt 1 m² płyty PIR z karton gipsem (grubość 3 cm) o lambdzie 0,023 to 85 zł.
Ocieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Żeby ocieplić ściany od wewnątrz wełną mineralną, konieczne jest wykonanie stelażu do suchej zabudowy. Między profilami najwygodniej będzie ułożyć maty lub płyty z wełny. W tym przypadku konieczne jest dokładne osłonięcie paroizolacją konstrukcji z wełną mineralną. Folię powinno się wywinąć także na ściany sąsiednie i do nich przykleić. Na koniec wykonuje się zabudowę z płyt gipsowo-kartonowych, którą trzeba zaszpachlować i pomalować.
Ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem
Proste do wykonania jest ocieplenie wewnętrzne z wykorzystaniem płyt styropianu (lub znacznie cieplejszych z polistyrenu ekstrudowanego albo PIR - poliizocyjanurowych). Podobnie jak na elewacji płyty przykleja się do ścian zaprawą klejową lub pianą poliuretanową. Ważne jest zwrócenie uwagi na rodzaj podłoża i przygotowanie go tak, żeby klej z nim związał. Jeśli ściana jest pokryta farbą olejną lub tapetą, należy je usunąć. Gotową warstwę ocieplenia można zaszpachlować z siatką zbrojącą, a następnie nałożyć na nią tynk lub gładź i pomalować.
Ocieplenie ścian od wewnątrz materiałami specjalnymi
Na rynku znajdziemy produkty przygotowane specjalnie do takiego zastosowania. Są to zwykle płyty o grubości 3, 5, 6, 10, 12 cm. Na przykład płyty Thermano PIR z gotową okładziną gipsowo-kartonową, których współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,23 W/(m·K). Na warstwie poliizocyjanurowej jest dodatkowo folia aluminiowa.
Płyty Tektalan są zbudowane z wełny drzewnej i mają rdzeń z wełny mineralnej. Ich współczynnik lambda wynosi 0,034 W/(m·K). Są przeznaczone do mocowania mechanicznego za pomocą łączników jak do wełny mineralnej.
Płyty Reno Therm to materiał silikatowo-wapienny charakteryzujący się małym oporem dyfuzyjnym, więc szczególnie nadają się do domów, gdzie są problemy z nadmiarem wilgoci. Podobnie mogą być wykorzystane płyty Multipor z betonu komórkowego o bardzo dużej porowatości (klasa 100) i co z tego wynika - także paroprzepuszczalności. Płyty mineralne są bardzo łatwe do zastosowania, ponieważ wystarczy je przykleić zaprawą do ściany, a potem wykończyć od wewnątrz.
Listen on Spreaker.