Fotowoltaika na abonament. Sprawdź, jak mieć instalację fotowoltaiczną bez nakładów
Fotowoltaika na abonament jest ciekawą alternatywą w stosunku do finansowania instalacji z kredytu. Coraz więcej firm oferujących wykonanie mikroinstalacji proponuje wzięcie jej w leasing. Sprawdzamy, na czym to polega.
Korzystanie z prądu własnej produkcji jest bardzo opłacalne, zwłaszcza gdy ceny energii elektrycznej rosną. To dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i firm. Jednak liczba przyłączanych nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych spadła. Jedną z przyczyn jest wzrost kosztów realizacji takiej inwestycji. Wiele osób rezygnuje również z powodu zaostrzenia kryteriów przyznawania kredytów oraz wzrostu stóp procentowych, czyli kosztów ich obsługi.
Przeczytaj też: Fotowoltaika w Polsce – podsumowanie rozwoju fotowoltaiki w naszym kraju
W związku z tym coraz więcej firm oferujących wykonanie mikroinstalacji proponuje wzięcie jej w leasing. Prosument nie musi wykładać wielkich sum na początku inwestycji. W ramach leasingu będzie płacić tylko miesięczny abonament. Wielką zaletą wynajmu fotowoltaiki jest również to, że nie musimy załatwiać wielu spraw. Zrobi to za nas firma, z którą podpiszemy umowę.
Spis treści
- Fotowoltaika na abonament: zalety wynajęcia instalacji fotowoltaicznej
- Fotowoltaika na abonament: wiele wariantów do wyboru
- Fotowoltaika na abonament: różne sposoby rozliczania za instalację
- Fotowoltaika bez wkładu własnego: kto pokrywa koszty inwestycji i jej obsługi?
- Fotowoltaika na abonament: kto jest jej właścicielem
Fotowoltaika na abonament: zalety wynajęcia instalacji fotowoltaicznej
- bez wysokich kosztów własnych na inwestycję,
- brak formalności do załatwiania,
- zmniejszenie kosztów energii elektrycznej,
- możliwość wykupienia instalacji po okresie leasingu.
Fotowoltaika na abonament: wiele wariantów do wyboru
Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, dobrze jest wcześniej przyjrzeć się bliżej ofertom różnych firm. Ważne są nie tylko warunki umowy. Warto spojrzeć, jakiej jakości/marki są proponowane panele oraz falownik. Mikroinstalację można mieć bez wkładu własnego albo z nim. W razie potrzeby instalację można rozbudować w trakcie trwania wynajmu. Umowę można zawrzeć na różny czas. Są firmy, które proponują kilka wariantów do wyboru. Może to być na przykład 15, 20, 25 lat. Można znaleźć nawet wariant wynajmu testowego – na rok.
Fotowoltaika na abonament: różne sposoby rozliczania za instalację
Odmienne są również sposoby rozliczania za instalację. Klient może płacić tylko abonament, którego wysokość zależy np. od mocy wynajętej instalacji. Moc dobiera się tak, żeby zapewniała maksymalną autokonsumpcję. Nadwyżki prądu przekazane do sieci są rozliczane przez prosumenta z operatorem sieci, z którym ma umowę kompleksową.
Może być również przeprowadzane bilansowanie instalacji i ustalanie opłaty zależnie od uzyskanej ilości energii elektrycznej. Ustala się stawkę jednostkową za 1 kWh lub 1 MWh wyprodukowanej energii elektrycznej. Wysokość opłat miesięcznych zależy od tego, ile prądu wyprodukowała instalacja. Firma instalacyjna daje gwarancję produkcji energii elektrycznej na określonym poziomie.
Fotowoltaika bez wkładu własnego: kto pokrywa koszty inwestycji i jej obsługi?
Wszystkie sprawy związane z zaprojektowaniem instalacji, załatwieniem formalności prawnych pozwalających na jej przyłączenie, a także wykonanie mikroinstalacji leżą w gestii firmy leasingującej. To ona również pokrywa wszelkie koszty z tym związane. W trakcie trwania umowy wynajmu to firma dba o konserwację, przeglądy i ewentualne naprawy instalacji. Mikroinstalacja jest objęta wieloletnią gwarancją dwojakiego rodzaju. Dotyczy ona sprawności instalacji oraz dobrego technicznego stanu komponentów.
O nowych zasadach dopłat do fotowoltaiki i magazunów energii przeczytasz w artykule: Wyższe dofinansowanie w programie Mój prąd od 15 grudnia
Fotowoltaika na abonament: kto jest jej właścicielem
W trakcie trwania umowy wynajmu mikroinstalacji jest ona własnością firmy, z która podpisaliśmy umowę. Po upływie tego okresu przechodzi ona na własność prosumenta, co może wiązać się z koniecznością uiszczenia opłaty za wykup. Umowę leasingową można też rozwiązać wcześniej, niż zakładano, jednak wymaga to jednoczesnego jej spłacenia. W momencie rozwiązania umowy i rezygnacji z fotowoltaiki jest ona demontowana na koszt firmy instalującej.
Przeczytaj też: Fotowoltaika na balkon. Jak założyć panele fotowoltaiczne na balkonie? To musisz wiedzieć