Drewno na balkonie - sposoby na drewnianą posadzkę

2012-10-11 19:12

Balkonowa posadzka musi sprostać wielu wymogom – być odporna na wodę, zmiany temperatury, duże nasłonecznienie. Ale nie znaczy to, że nie można na niej ułożyć drewna. Nawet gdy do tej pory była wykończona tradycyjnie – płytkami.

Drewno na balkonie - sposoby na drewnianą posadzkę
Autor: DLH Drewno Producenci oferują z reguły drewniane podesty o wymiarach 25 x 25 lub 50 x 50 cm. Najczęściej są one fabrycznie zabezpieczone olejem (fot. DHL Drewno)
Drewno na balkonie - sposoby na drewnianą posadzkę
Autor: Radosław Wojnar Wykończona drewnem balkonowa podłoga ma nie tylko walory estetyczne, ale także użytkowe v – choć jest ciepła w dotyku, w upalne dni nie parzy w stopy i amortyzuje upadki

Posadzka balkonowa musi sprostać wielu wymogom – być odporna na wodę, zmiany temperatury, duże nasłonecznienie. Ale nie znaczy to, że nie można na niej ułożyć drewna. Nawet gdy do tej pory była wykończona tradycyjnie – płytkami.

Posadzkę na balkonie można zrobić z drewnianych płytek (nazywanych też podestami) lub desek. Wybór metody zależy przede wszystkim od poziomu, na jakim znajduje się powierzchnia płyty balkonowej, na której chcemy ułożyć drewno. Drewniana posadzka na balkonie musi się bowiem znajdować na niższym poziomie niż posadzka za drzwiami balkonowymi wewnątrz domu. Jeśli różnica poziomów między płytą balkonową a wyjściem z mieszkania na balkon jest większa niż 6,5 cm, możemy zdecydować się na posadzkę z desek na legarach, natomiast jeżeli jest mniejsza – musimy wybrać drewniane podesty.

Uwaga! Drewnianą posadzkę na balkonie można układać tylko wtedy, gdy powierzchnia płyty balkonowej ma spadek 3%, który umożliwi odpływanie wody na zewnątrz. Ponadto, jeśli drewno ma być układane na betonowym podkładzie albo nasiąkliwych płytkach, takie podłoże należy pokryć poliuretanową powłoką malarską. Zostanie ono wtedy zabezpieczone przed zaplamieniem garbnikami wypłukiwanymi z drewna podczas deszczu.

Posadzka balkonu z drewnianych podestów

Wykonana z nich posadzka, łącznie z elementami mocującymi, ma zaledwie 3-3,2 cm grubości. Każdy podest składa się z drewnianych klepek, które są mocowane do podkonstrukcji zrobionej z tworzywa albo drewna. Układanie podestów jest proste – zaczepy przytwierdzone do boku każdego z nich pozwalają je ze sobą łączyć jak puzzle. Dzięki temu nie trzeba ich przyklejać do podłoża. Ułożenie 10 m2 powierzchni zajmie nie więcej niż cztery godziny. Taką drewnianą posadzkę można też bardzo szybko zdjąć i zamienić na inną. Do wykończenia brzegów balkonu najlepiej wykorzystać specjalne płytki brzegowe albo deskę tarasową. Decydując się na to drugie rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać o ułożeniu pod deską podkładu z tworzywa sztucznego – takiego samego jak pod podestami. W ten sposób zostanie ona zlicowana z podestami i zabezpieczona przed wodą spływającą z balkonu.

Deski, z których wykonana jest posadzka na balkonie, powinny mieć co najmniej 2 cm grubości. Zastosowanie pod nimi podkładek lub klinów pozwoli na optymalne ustalenie poziomu drewnianej podłogi.

Posadzka balkonu z desek

Układa się je na drewnianych legarach, które – zależnie od poziomu posadzki – mogą leżeć jedynie na papie chroniącej drewno przed wodą albo na drewnianych podkładkach czy też klinach z tworzywa sztucznego. Zarówno klin, jak i podkładki powinny być rozmieszczone pod legarami co 50 cm. Drewniane podkładki należy przykleić do balkonowej płyty specjalnym elastycznym klejem poliuretanowym lub MS polimerem przeznaczonym do stosowania na zewnątrz. Podkładki, na których mają być ułożone legary, muszą być wykonane z drewna oleistego. Mogą to być ucięte kawałki legarów. Ważne jest, by wszystkie boki podkładek pokryć klejem. W ten sposób zostaną one zabezpieczone przed wodą.

Kliny z tworzywa sztucznego nie wymagają przyklejania do balkonowej płyty. Do klinów ułożonych na płycie balkonu wkrętami mocuje się legary – zawsze z dwóch stron. Po ułożeniu legarów można przystąpić do mocowania desek,zachowując między nimi blisko półcentymetrowe odstępy, które pozwolą na swobodną pracę drewna i odprowadzenie wody z posadzki. Do wyboru mamy trzy sposoby mocowania desek: przykręcanie wkrętami, klejenie albo mocowanie blaszkami. Sposób montażu warto dostosować do stopnia nasłonecznienia balkonu. Blaszki przykręcone do legara, których zewnętrzne części wchodzą w boczne wyżłobienie desek, sprawdzą się jedynie na balkonach zacienionych. Tam, gdzie drewno w najmniejszym stopniu narażone jest na zmiany wymiarów.

Na balkonach nasłonecznionych najlepiej zastosować wkręty. Przykręca się je we wszystkich miejscach łączenia legarów z deską tarasową, przy dwóch jej brzegach. Natomiast deski, które będą średnio nasłonecznione, można przykleić do legarów elastycznym klejem poliuretanowym lub MS polimerem przeznaczonym do stosowania na zewnątrz. Uwaga! Deski należy układać ze spadkiem nieprzekraczającym 2% lub w ogóle z niego zrezygnować. Wbrew obiegowej opinii największym zagrożeniem dla drewnianej posadzki na zewnątrz domu nie jest woda, ale duże nasłonecznienie. Wysychając, drewniane elementy paczą się. Im dłużej deski posadzki pozostaną wilgotne, tym lepiej dla kondycji drewna.

Prace wykończeniowe posadzki na balkonie

Jeśli układaliśmy posadzkę z niezabezpieczonego drewna, trzeba je dokładnie umyć specjalnymi środkami czyszczącymi, delikatnie ługującymi drewno. Następnie obficie spłukać myjką ciśnieniową. Po myciu drewno egzotyczne możemy pozostawić bez zabiegów zabezpieczających – jednak tylko wtedy, gdy chcemy, by pokryło się patyną. Żeby zachowało swój żywy kolor, po wyschnięciu drewna należy położyć na nie odpowiedni impregnat lub olej. Można też zastosować preparat olejowy zawierający barwiące dodatki.

Konieczna pielęgnacja posadzki

Drewno jest materiałem wymagającym. Jedynie dzięki regularnym zabiegom pielęgnacyjnym przez lata zachowa swoją urodę. Przede wszystkim w ciepłe, słoneczne dni deski musimy zraszać wodą. Poza tym dwa razy w roku należy dokładnie umyć taras myjką ciśnieniową. Na drewno zabezpieczone olejem trzeba ponownie nałożyć olej. Można to zrobić samodzielnie – wystarczy nanieść olej pędzlem i jego nadmiar wytrzeć szmatką. Najlepsze miesiące do przeprowadzenia takich prac pielęgnacyjnych to wrzesień, październik, kwiecień lub maj.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie