Ceny stali zbrojeniowej 2023 - jak kupować stal zbrojeniową?

2023-01-31 14:42

Ceny stali zbrojeniowej na początku 2023 roku są niższe niż na jesieni 2022 roku. Wraz z rosnącym kryzysem w pierwszej połowie ubiegłego roku stal bardzo mocno podrożała, ale w lecie jej ceny zaczęły maleć. Ten proces trwa nadal. Czy ceny stali wrócą do poziomu sprzed kryzysu? Czy warto kupić stal z wyprzedzeniem?

ceny stali zbrojeniowej 2023
Autor: PPHU Hit Ceny stali zbrojeniowej 2023

Ceny materiałów budowlanych spędzają sen z powiek inwestorom, którzy niedawno ruszyli z budową albo wkrótce mają zamiar to zrobić. Jednym z niezbędnych na każdej budowie materiałów jest stal zbrojeniowa.

Do zbudowania przeciętnego domu jednorodzinnego może być potrzebne od 1 do ponad 5 t stali. W każdym budynku zbrojenia wymagają ławy fundamentowe. W domu z poddaszem często jest zaprojektowany strop gęstożebrowy, ścianki kolankowe z wieńcem wzmocnione zbrojeniem, schody monolityczne wymagające zbrojenia i ewentualnie słupy, podciągi. Na sam strop Teriva o powierzchni 100 m2 potrzeba 400-500 kg stali. Jeśli zastosujemy strop monolityczny – ilość stali na ten element wzrośnie do 3-4 t. W budynku piętrowym potrzebny będzie jeszcze jeden strop, więc ilość stali rośnie. Biorąc pod uwagę koszty wzniesienia domu, stal może więc stanowić znaczną pozycję w kosztorysie budowy.

Spis treści

 1. Od czego zależą ceny stali zbrojeniowej
 2. Jak kupować stal zbrojeniową
 3. Ceny stali zbrojeniowej w 2023
 4. Ceny stali zbrojeniowej w 2022
 5. Ceny stali zbrojeniowej maj 2022
 6. Ceny stali zbrojeniowej czerwiec 2022
 7. Ceny stali zbrojeniowej listopad 2022
 8. Ceny stali zbrojeniowej 2021
 9. Ceny stali zbrojeniowej z forów budowlanych
 10. Czy kupować stal na zapas?
Jak znaleźć dobrego fachowca?

Od czego zależą ceny stali zbrojeniowej

Koszt stali zbrojeniowej zależy od rodzaju i grubości prętów. Zdecydowanie tańsze są pręty o większej średnicy, ponieważ jest mniejszy koszt ich produkcji. Sprzyja również temu większe zapotrzebowanie. W projektach domów jednorodzinnych najczęściej jest wykorzystywana stal zbrojeniowa w postaci prętów żebrowanych o średnicy 12 mm (fi 12), które stanowią główne zbrojenie w stropach, schodach monolitycznych, ławach fundamentowych, wieńcach, ściankach kolankowych. Do spinania prętów głównych używa się strzemion wykonywanych z prętów gładkich o średnicy 6 mm (fi 6). To jest najczęściej spotykane zestawienie stali zbrojeniowej. Jeśli jest taka konieczność albo możliwość, zbrojenie główne może być zaprojektowane z prętów fi 16 albo fi 10.

Drugim parametrem mającym wpływ na cenę stali jest gatunek i klasa stali zbrojeniowej. Gatunek wskazuje, jakie właściwości technologiczne ma stal, np. określa rodzaj stopu. Można znaleźć następujące oznaczenia stali, np. St0, St3S. Klasa stali określa jej wytrzymałość. Zgodnie z normą stal dzieli się na pięć klas od A-0 do A-III N. W projekcie konstrukcyjnym domu zawsze jest opisane, jakiego gatunku i jakiej klasy powinny być pręty zbrojeniowe.

Cena stali zbrojeniowej
Autor: Andrzej T. Papliński .W konstrukcji mogą być zaprojektowane inne elementy zbrojone prętami stalowymi, np. schody, nadproża, wieńce,

Jak kupować stal zbrojeniową

Pręty zbrojeniowe zwykle kupuje się w okolicznych składach budowlanych, ponieważ jest to materiał wielkogabarytowy i ważne są też koszty transportu. Pręty fi 12 mają 12 m długości, dlatego podczas transportu mogą być złożone na ciężarówce z dodatkową przyczepą. Często stal przywozi się dużym transportem razem z innymi materiałami, np. elementami murowymi. Zamawiając stal, można negocjować cenę jak w przypadku każdego innego towaru. Im większe zamówienie, tym większy upust można uzyskać. Albo jako rabat potraktować darmową dostawę na budowę.

Stal zbrojeniową zwykle kupuje się na wagę zgodnie z zestawieniem materiałów podanym w projekcie. Wagę przelicza się na liczbę prętów. Można też zamówić stal docinaną na wymiar, tak że na budowę dojadą odcinki stali o różnej średnicy i długości potrzebnej do wykonania poszczególnych elementów zbrojenia.

Ceny stali zbrojeniowej w 2023

Ceny stali powoli spadają. Są już znacznie niższe niż latem 2022 r., gdy były niebotycznie wysokie w związku z kryzysem. Zapewne nie wrócą do poziomu z lat przed pandemią, gdy kształtowały się na poziomie nieco ponad 3000 zł/t prętów żebrowanych fi 12.

Ceny na terenie kraju są różne, stal żebrowana fi 12 kosztuje zwykle ponad 4000 zł za tonę. W niektórych składach można jeszcze spotkać podawanie ceny za pręt, co w przeliczeniu na tonę daje bardzo wysoką kwotę. Można wciąż też znaleźć składy, które kupiły stal, gdy była bardzo droga, i chcą ją w takiej cenie sprzedać. Dlatego trzeba dzwonić do składów budowlanych w okolicy budowy i szukać najlepszej oferty. Nie ma natomiast problemów z zaopatrzeniem. Stal jest. Można mieć ją przywiezioną na budowę jeszcze w dniu zamówienia albo w następnym.

Oto ceny brutto za tonę stali zbrojeniowej zebrane w składach budowlanych na terenie kraju 31 stycznia 2023 r.

 • cena stal zbrojeniowa fi 12

Kraków - 4170 zł,

Jabłonna - 4200 zł,

Radom - 4350-4428 zł,

Gorzów Wlkp. - 4430 zł,

Radzymin - 4670 zł,

Warszawa - 5290 zł,

Gdańsk - 8000 zł.

 • cena stal zbrojeniowa fi 6

Kraków - 4735 zł,

Radom - 4900 zł,

Gorzów Wlkp. - 5500 zł,

Warszawa - 5900 zł,

Jabłonna _ 7200 zł,

Gdańsk - 7790 zł.

Ceny stali zbrojeniowej w 2022

W marcu rusza sezon budowlany. O tej porze roku zwykle wzrastają ceny wielu materiałów potrzebnych podczas wznoszenia domów. Jesienią ubiegłego roku ceny stali zbrojeniowej nieco spadły. W szczycie sezonu 2021 r. cena stali zbrojeniowej fi 12 wynosiła prawie 7000 zł za tonę. Jesienią cena stali zaczęła spadać - do poziomu 4200-4700 zł w listopadzie, zależnie  od  regionu.

Niestety, nie ma dobrych wiadomości dla osób, które jeszcze nie kupiły stali zbrojeniowej. Sezon 2022 r. zaczynamy ceną stali zbrojeniowej fi 12 na poziomie prawie 7000 zł, ale netto! Tyle trzeba było zapłacić brutto w szczycie sezonu budowlanego ubiegłego lata.

Co więcej, sytuacja zmienia się dynamicznie. Przede wszystkim jest mało towaru na rynku, bywają braki w dostawach stali. Czasy, gdy stal leżała i czekała na klienta, to przeszłość. Huty przydzielają określoną ilość stali różnych rodzajów dla poszczególnych składów budowlanych czy hurtowni do odbioru za daną cenę w tym dniu. Następnego dnia oferta się zmienia. Cena stali podana dzisiaj, nie za tydzień może być nieaktualna, ale już następnego dnia.

W wielu składach nie ma materiału leżącego na placu. Niektórzy sprzedawcy umawiają z klientem realizację zamówienia za określoną cenę, uzgadniają dostawę z hutą, a następnie potwierdzają cenę i zamówienie z klientem. Wtedy następuje jego szybka realizacja.

Oto, jakie są ceny stali zbrojeniowej w różnych składach, hurtowniach (dane zbierane 24-25 marca):

 • cena stal zbrojeniowa fi 12 (cena brutto za tonę lub za określoną długość pręta)

Warszawa - 7800-8000 zł/t,

Jabłonna - 8000 zł/t,

Kraków - 8120 zł/t,

Białystok - 8180 zł/t,

Sosnowiec - 8364 zł/t,

Sosnowiec - 8,61 zł/3 m,

Zawiercie - 8900 zł/t.

 • cena stal zbrojeniowa fi 6 (cena brutto za tonę lub za określoną długość pręta)

Sosnowiec - 8,61 zł/3 m,

Kraków - 8733 zł/t,

Białystok - 8880 zł/t,

Warszawa - 9000 zł/t.

Co ciekawe, pojawiło się bardzo dużo ofert stali zbrojeniowej sprzedawanej na sztuki. Są to nie tylko pręty zbrojeniowe pocięte na krótsze odcinki, które można zamówić zgodnie z projektem, tak, że na budowie nie będzie odpadów stali. Jest też dużo ofert całych prętów stali zbrojeniowych sprzedawanych na sztuki.

Sprzedawania stali na sztuki może pozwolić uzyskać wyższą cenę i zmniejszyć pozostałości na budowie. Ale w takim wypadku cena za tonę czasem staje się znacznie wyższa. Jest to np. mniej więcej 16 000 zł za tonę prętów żebrowanych fi 12 o długości 3 m

Ceny stali zbrojeniowej maj 2022

Po rozpoczęciu sezonu budowlanego z wysokim poziomem cen sytuacja na rynku stali zbrojeniowej zaczęła się uspokajać. W hurtowniach stal jest i nie trzeba na nią polować. W małych lokalnych składach budowlanych zaopatrzenie w stal zbrojeniową zależy od ich właścicieli. W maju ceny stali zaczęły spadać i pod koniec miesiąca obserwuje się tendencję spadkową. Jednak, jak będzie wyglądać sytuacja za tydzień czy miesiąc, nie wiadomo. Czy ceny nadal będą się zmniejszać i na jakim poziomie się ustabilizują?

27 maja 2022 r. stal zbrojeniowa kosztowała brutto za tonę:

 • cena pręty żebrowane fi 12

Warszawa - 6100 zł,

Marki - 6200 zł,

Białystok - 6300-6500 zł,

Gdańsk - 6760 zł,

Poznań - 6760 zł,

Kraków - 5890 zł,

Radzymin - 7400 zł.

 • cena pręty gładkie fi 6

Warszawa - 7070 zł,

Marki - 7400 zł,

Białystok - 6760 zł,

Gdańsk - 8500 zł,

Kraków - 7600 zł,

Poznań - 7600 zł.

Ceny stali zbrojeniowej czerwiec 2022

W czerwcu trwa nadal spadek cen stali zbrojeniowej. Ponadto uspokoiła się sytuacja z zaopatrzeniem. Stal zbrojeniowa jest dostępna.

To, czy można ją kupić, jadąc w ciemno do składu, zależy, gdzie chcemy ją kupić. W hurtowniach stali jest, w typowych składach budowlanych wszystko zależy od polityki właściciela. Niektórzy mają pewne ilości na składzie, inni zamawiają pod klienta i stal przyjeżdża bezpośrednio na budowę. Ponieważ ceny stali są niestabilne, teraz ulegają obniżeniu, ale nie wiadomo, co się będzie działo za miesiąc, w wielu składach budowlanych nie ma dużych ilości stali. Kilkutonowe zamówienia mogą wymagać poczekania dzień czy dwa na realizację. Każda dostawa  towaru wiąże się też z nowymi cenami.

Dobrze jest też przed zakupem podzwonić po składach w okolicy, ponieważ można trafić do takiego, w którym cena jest znacznie wyższa, bo ma stal kupioną wiosną, gdy było znacznie drożej.

Oto przykładowe ceny stali zbrojeniowej zebrane 20 czerwca br.

 • cena pręty żebrowane fi 12

Warszawa - 5480 zł,

Białystok - 5530-6390 zł,

Poznań - 8550-9530- zł,

Kraków - 5230 zł,

Radzymin - 5500 zł.

 • cena pręty gładkie fi 6

Warszawa - 6460 zł,

Białystok - 6600 zł,

Kraków - 6600 zł,

Poznań - 9800-9900 zł,

Radzymin - 6700 zł.

Ceny stali zbrojeniowej listopad 2022

Pod koniec sezonu budowlanego stal jest najtańsza od początku roku. Od kilku miesięcy trwa spadek ceny. Co mniej więcej 2 tygodnie przychodziły nowe cenniki z mniejszymi cenami. Uspokoiła się sytuacja z zaopatrzeniem. W składach stal jest, można kupić ją od ręki albo na zamówienie z odbiorem za dzień-dwa. Wciąż są firmy budowlane, które nie trzymają stali na składzie, tylko na zamówienie klienta przygotowują wycenę i jeśli zostanie zaakceptowana, realizują je w ciągu kilku dni, dowożąc stal na budowę.

Oto przykładowe ceny stali zbrojeniowej zebrane 24 listopada ze składów na terenie kraju:

 • cena pręty żebrowane fi 12

Marki - 4240 zł,

Białystok - 4640 -4700 zł,

Poznań - 4900- 5680 zł,

Busko-Zdrój - 5800 zł.

 • cena pręty gładkie fi 6

Marki - 4900 zł,

Białystok - 5750 - 6000 zł

Poznań - 7200 zł,

Busko-Zdrój - 8500 zł.

Cena stali zbrojeniowej
Autor: Zystal Kupując stal zbrojeniową, trzeba pamiętać o kosztach transportu

Ceny stali zbrojeniowej 2021

W 2021 r. cena stali zbrojeniowej rosła w sposób bardzo dynamiczny, podobnie jak zwiększał się koszt innych materiałów budowlanych. Przyczyną takiego zjawiska było najpierw zahamowanie dostaw stali na rynki europejskie, a następnie gwałtowne ożywienie gospodarki po zastoju spowodowanym pandemią. Na wzrost cen stali wpłynęły także zwyżkujące ceny surowców oraz paliw potrzebnych do przerobu i transportu materiałów budowlanych. Wcześniej cena stali zbrojeniowej (pręty żebrowane fi 12) oscylowała wokół 3000-3500 zł. Latem w szczycie sezonu budowlanego rosła w sposób umiarkowany, jesienią się obniżała i stabilizowała w zimie, żeby znów nieco wzrosnąć z rozpoczęciem kolejnego sezonu budowlanego i wzrostem zapotrzebowania na ten materiał. Zwykle cena stali w szczycie sezonu kształtowała się mniej więcej 4500 zł/t prętów fi 12. W sierpniu 2021 r. stal zbrojeniowa osiągnęła cenę 6700 zł/t, a w październiku wynosiła 5600 zł/t. Ile w tej chwili trzeba zapłacić za stal zbrojeniową pokazuje internet.

Ceny stali zbrojeniowej z forów budowlanych

Według informacji zebranych na forach budowlanych w internecie w listopadzie br. cena prętów zbrojeniowych stopniowo obniżała się. Cena stali zbrojeniowej wygląda następująco:

 • cena pręty zbrojone żebrowane fi 12

5050 zł – Śląsk (na początku miesiąca),

4860 zł – Mazowsze,

4850 zł – Kraków,

4800 zł – Mazowsze,

4800 zł – Podkarpacie,

4750 zł – Śląsk,

4650 zl – Śląsk,

4650 zł - Pomorze,

4600 zł - Łódzkie,

4300 zł – Małopolska,

4220 zł – Dolny Śląsk,

 • cena pręty zbrojeniowe fi 6

6500 zł – Śląsk,

5400 zł – Mazowsze.

Zdanem eksperta
Rafał Strzemieczny, menadżer ds. klientów kluczowych w firmie Zystal
Rafał Strzemieczny, menadżer ds. klientów kluczowych w firmie Zystal

Jak wyjaśnia Rafał Strzemieczny, menadżer ds. klientów kluczowych w firmie Zystal, jednym z głównych dostawców stali na terenie województwa mazowieckiego:

- Gwałtowny wzrost cen stali rozpoczął się w grudniu 2020 r. Cena stali żebrowanej fi 12 wynosiła o tej porze 2950 zł/t. Zwykle utrzymywała się do rozpoczęcia sezonu budowlanego. Łagodny wzrost cen rozpoczynał się w marcu/kwietniu. W tym sezonie z powodu braku stali na rynku (Chiny ograniczyły produkcję przez co Rosja, Białoruś i Ukraina zaczęły sprzedawać stal do Azji i nie zasilały polskiego rynku), ceny zaczęły rosnąć już w grudniu. Maksimum osiągnięto latem. W naszej firmie za 1 t prętów żebrowanych fi 12 trzeba było zapłacić 5535 zł. Jesienią zaczął się łagodny spadek cen. Obecnie tona prętów żebrowanych fi 12 ze stali zbrojeniowej kosztuje w granicach 4735- 4860 zł, a prętów gładkich fi 6 jest na poziomie  5400 zł.

Czy kupować stal na zapas?

Co się będzie dziać na rynku wiosną 2023 r. - nikt nie wie. Kryzys energetyczny wciąż trwa. Inflacja jest bardzo duża, ceny energii elektrycznej i paliw są wysokie i mogą jeszcze urosnąć. Jak na to zareagują rynki, czas pokaże. Ceny stali są wciąż podwyższone w stosunku do tych sprzed pandemii i kryzysu gospodarczego. Czy wrócą do wcześniejszego poziomu - nic na to nie wskazuje. Jak pokazuje doświadczenie w innych sektorach rynku, ceny zwykle się obniżają, jednak nie do pierwotnego poziomu. Produkcja stali jest procesem energochłonnym, w związku z tym ten materiał budowlany może podrożeć.

Jeśli chciałoby się kupić stal z wyprzedzeniem, jest to możliwe. W składach budowlanych jest ona również wystawiona na działanie czynników atmosferycznych. Ważne jest tylko zabezpieczenie terenu budowy, żeby stal z niej nie zniknęła, bo w tej chwili jest szczególnie łakomym kąskiem.

Pozostałe podkategorie