Ważne pytania o beton komórkowy. Czy bloczki z betonu komórkowego są ciepłe, zdrowe i trwałe?
Inwestorzy wybierają beton komórkowy, bo ma dobre parametry, szerokie możliwości stosowania oraz niewygórowaną cenę. Wciąż jednak nie brakuje pytań: czy jest to materiał budowlany wystarczająco trwały, czy nadaje się na ściany fundamentowe, czy brak spoin pionowych nie pogarsza jego właściwości cieplnych... Postaramy się rozwiać te wątpliwości.
Autor: Jacek Kucharczyk
Beton komórkowy daje duże możliwości kształtowania brył budynków
1. Czy beton komórkowy jest promieniotwórczy?
Utarło się przekonanie, że beton komórkowy jest materiałem niezdrowym. Opinia ta wzięła się stąd, że do jego wyrobu wykorzystywano niegdyś popioły lotne, które mogły być promieniotwórcze. Powstawały one bowiem z surowców, których jakość nie była wysoka. Obecnie znaczna część producentów betonu komórkowego nie stosuje w produkcji popiołów lotnych, wytwarza beton wyłącznie piaskowy. Nie jest on promieniotwórczy.
Beton z domieszką popiołów lotnych też nie jest szkodliwy dla zdrowia. Jego promieniotwórczość naturalna zbliżona jest do promieniotwórczości ceramiki.
2. Czy beton komórkowy jest trwały?
Owszem. Ma porowatą strukturę i w znacznej mierze składa się z powietrza, ale nie znaczy to wcale, że jest produktem nietrwałym. Jeśli wymurujemy z niego dom, przestrzegając podstawowych zaleceń, będzie w dobrej kondycji przez długie lata. Są nawet dowody, w postaci raportów z badań, wskazujące, że domy wybudowane z betonu komórkowego, które zostały zalane podczas powodzi, szybko wyschły i ich stan techniczny jest taki jak przed powodzią.
3. Czy z betomu komórkowego można zrobić ściany fundamentowe i piwniczne?
Beton komórkowy ma dosyć dużą nasiąkliwość. Producenci zapewniają jednak, że można wznosić z niego mury zagłębione w gruncie, ale pod warunkiem że zostaną one w 100% szczelnie zaizolowane przed wodą i wilgocią (co dotyczy również innych produktów do murowania ścian piwnicznych). Jeśli więc ktoś ma zaufanie do wykonawców i jest pewien, że zrobiona przez nich hydroizolacja fundamentów będzie idealnie szczelna przez co najmniej kilkadziesiąt lat, śmiało może sięgnąć po bloczki z betonu komórkowego i użyć ich do budowy fundamentów.
4. Czy brak spoin pionowych nie pogorszy izolacyjności cieplnej?
Inwestorzy często się obawiają, że jednowarstwowe ściany murowane wyłącznie na spoiny poziome nie uchronią ich przed podmuchami wiatru. Wizja wiatru wiejącego mocno przez pionowe styki bloczków może przerażać. Ściana murowana na cienką spoinę jest jednorodną przegrodą. Brak spoin pionowych nie pogarsza jej izolacyjności cieplnej w żadnym przypadku.