Czy przeznaczenie ściany działowej wpływa na jej konstrukcję?

2009-09-07 2:00

Ściany działowe spełniają kilka podstawowych zadań. Przede wszystkim tworzą przegrody między pomieszczeniami, a czasem i wewnątrz nich. Dlatego też muszą być wytrzymałe - by mogły na nich wisieć ciężkie przedmioty. Wyjaśniamy, jakie inne zadania muszą spełniać i jak to wpływa na ich konkstrucję.

Dom ścianami podzielony
Autor: Jacek Kucharczyk|Magdalena Pyszkowska|Michał Glinicki |Radosław Wojnar Dom ścianami podzielony

Dzielą, chronią i zdobią

Ściany działowe to przegrody, które oprócz własnego ciężaru nie przenoszą żadnych innych obciążeń występujących w konstrukcji domu. Pełnią różne funkcje i dlatego muszą sprostać wielu wymaganiom:

  • tworzą i dzielą pomieszczenia – muszą być zaprojektowane z myślą o funkcjonalności, łatwe w montażu i ewentualnym demontażu;
  • izolują przed hałasem – muszą mieć dużą masę lub konstrukcję, która hamuje przepływ dźwięków;
  • mogą doświetlać pomieszczenia – muszą wówczas odgradzać pomieszczenie zaciemnione od tego, w którym znajduje się okno lub źródło silnego światła;
  • tworzą element wystroju wnętrza – muszą być dokładnie wymurowane i estetycznie wykończone.

Przed wykończeniem i później

W procesie budowy domu ściany buduje się po zakończeniu stanu surowego budynku, to znaczy po wykonaniu ścian nośnych, stropów, dachu i podłogi na gruncie. Pracę najlepiej jest rozpocząć po dwu-, trzymiesięcznej przerwie, na przykład wiosną, gdy mury i podłogi już nieco przeschną i zmniejszy się wilgotność w domu. Dodatkowo ściany z płyt gipsowo-kartonowych i gipsowo-włóknowych nie mogą być montowane w pomieszczeniach, w których trwają jeszcze mokre prace (na przykład układanie wylewek betonowych), gdyż wilgoć doprowadzi do rozwarstwienia wcześniej zamontowanych płyt. W przypadku ścian z cegieł i bloczków murowanych na zaprawę nie ma takich wymagań.

Obciążenie dla stropu

Ściany działowe mają najczęściej grubość 6,5, 12 lub 18 cm. Mogą jednak mieć różny ciężar przy tej samej grubości. Metr kwadratowy ściany może ważyć od 20 kg (ściana z płyt gipsowo-kartonowych), do 280 kg (ściana z cegły klinkierowej pełnej). Zaletą ścian ciężkich jest ich bardzo dobra izolacyjność akustyczna, łatwość mocowania gwoździ i haków potrzebnych do zawieszenia półek czy szafek oraz duża wytrzymałość na punktowe uszkodzenie lub zarysowanie. Wadą zaś jest ich duża masa. Zaleca się więc murować je na niższych kondygnacjach, najlepiej w miejscach, gdzie będą bezpośrednio obciążały podłogę na gruncie. Gdy mają być budowane na stropie, musi on być odpowiednio wzmocniony. Najlżejsze są ściany z płyt gipsowo-kartonowych zamocowanych na stelażu i wypełnionych wełną mineralną. Ściany lekkie nie obciążają stropów w tak znacznym stopniu. Są jednak mało wytrzymałe na uszkodzenie i nie zawsze da się na nich powiesić ciężkie przedmioty bez uprzedniego wzmocnienia.