Płytki z betonu komórkowego w ogrodzie i aranżacji wnętrz. Poznaj ciekawe pomysły i inspiracje
Beton komórkowy może się kojarzyć głównie z budową ścian konstrukcyjnych i działowych. Okazuje się jednak, że płytki z betonu komórkowego mogą być bardzo wszechstronnym materiałem przy wykańczaniu i urządzaniu wnętrz, a także w aranżacji ogrodu. Zobacz, do czego można wykorzystać płytki z betonu komórkowego.
Płytki z betonu komórkowego to najcieńsze elementy w ofertach producentów. Mają od 5 do 10 cm grubości. W trakcie budowy domu w stanie surowym przydają się do obudowania komina lub wykończenia oparcia stropu na ścianie. Razem z wkładką ze styropianu (lub z wełny mineralnej), zabezpieczą przed powstawaniem mostków termicznych.
Płytki z betonu komórkowego znajdą znacznie więcej zastosowań we wnętrzu lub ogrodzie, jako elementy do budowy wielu ciekawych konstrukcji. Tak naprawdę, ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia.
Płytki z betonu komórkowego w ogrodzie
Murowane konstrukcje w ogrodzie nie należą do nowości. Dekoracyjne murki, ściany czy grille są powszechnie spotykane wokół naszych domów. Najczęściej są one wykonywane z produktów ceramicznych, ale warto mieć na uwadze, że wykorzystując beton komórkowy, możemy uzyskać podobny, a niekiedy nawet lepszy efekt. Płytki z tego materiału są zdecydowanie większe od cegieł klinkierowych, dlatego prace będziemy wykonywać znacznie szybciej. Dzięki wysokiej dokładności wymiarowej, beton komórkowy można murować na cienką spoinę, co pozwoli wykonywać konstrukcje z dużą precyzją, a także zaoszczędzić czas i materiały, konieczne do przygotowania tradycyjnej zaprawy.
Najważniejszą zaletą w porównaniu z wyrobami ceramicznymi jest jednak prostota kształtowania i obróbki. Beton komórkowy daje się bez problemu ciąć ręczną piłą widiową. Równie łatwe jest jego szlifowanie, dzięki czemu możliwe jest tworzenie dowolnych kształtów. Faliste murki w ogrodzie, ściana z okrągłymi otworami czy łukowe elementy grilla? Żaden problem.
Płytki z betonu komórkowego w aranżacji wnętrz
We wnętrzu natomiast, bloczki i płytki z betonu komórkowego mogą stanowić konkurencję dla zabudowy gipsowo-kartonowej. Najbardziej oczywistym zastosowaniem są ściany działowe, które dzięki właściwościom betonu komórkowego będą lekkie i ciepłe. Materiał ten można z łatwością połączyć np. z luksferami, co nada ścianom wyjątkowego charakteru.
Beton komórkowy jest odporny na wilgoć, pleśń i grzyby, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go w łazience. Znakomicie sprawdzi się jako obudowa umywalki, brodzika, wanny czy rur kanalizacyjnych, a dzięki wspomnianej już łatwości obróbki, kształty tej zabudowy mogą być dowolne. Z betonu komórkowego wykonamy też bez problemu półki na ręczniki czy kosmetyki, które będą przyciągać uwagę swoją prostotą i elegancją. Co ważne, wyroby z betonu komórkowego mają bardzo gładkie powierzchnie, dlatego starannie wymurowane elementy można obkładać płytkami bez żadnych prac przygotowawczych, które miałyby na celu wyrównanie podłoża.
Płytki z betonu komórkowego możemy też wykorzystać w salonie, aby stworzyć oryginalną i niepowtarzalną obudowę kominka, dopasowaną do naszych potrzeb i stylu wnętrza. W łatwy sposób zagospodarujemy też wnęki (również te o nietypowych wymiarach) czy wymurujemy nawet całe regały. Nawet zabudowa kuchni może zostać wymurowana z betonu komórkowego. Jest to materiał dający mnóstwo możliwości i tylko od nas zależy co postanowimy z niego wyczarować.