Od czego zależy wytrzymałość betonu? Jak wykonać beton mrozoodporny: instrukcja

2021-11-03 15:06
Beton mrozoodporny
Autor: LAFARGE Aby uodpornić beton na mróz, celowo się go napowietrza (fot. LAFARGE).

Wyjaśniamy, od czego zależy wytrzymałość betonu i jak wykonać beton mrozoodporny. Beton łatwo się niszczy poprzez cykliczne zamrażanie oraz rozmrażanie wody zawartej w jego strukturze. Przemianie wody w lód towarzyszy wzrost objętości, co może się przyczynić do powstawania spękań oraz uszkodzeń materiału.

Beton mrozoodporny umożliwia natomiast betonowanie w temperaturze poniżej 0oC bez ryzyka pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych. Zawartość powietrza w takiej mieszance jest wyższa niż 4%. To właśnie dzięki jego pęcherzykom beton nie zostanie rozsadzony przez zamarzającą wodę.

Co wpływa na wytrzymałość betonu?

Wytrzymałość betonu - prawidłowo zagęszczonego - zależy przede wszystkim od współczynnika wodno-cementowego - im jest on niższy, tym wyższa wytrzymałość betonu. Ponadto wpływa na nią również klasa wytrzymałości cementu, jakość kruszywa oraz obecność domieszek chemicznych.

Jak zrobić beton mrozoodporny?

Aby wykonać beton mrozoodporny, najczęściej celowo wprowadza się powietrze do mieszanki betonowej. Nie może to być jednak powietrze przypadkowo uwięzione w betonie – właściwe napowietrzenie betonu uzyskuje się wyłącznie poprzez dobranie odpowiedniej ilości domieszki napowietrzającej przeznaczonej specjalnie do tego celu. Zabieg taki ma na celu uzyskanie odpowiedniej struktury betonu – tak aby sieć porów kapilarnych, będąca naturalną drogą transportu cieczy wewnątrz betonu, została przerwana poprzez równomiernie rozłożone, drobne kuliste pęcherzyki powietrza.

Pęcherzyki powietrza trudno nasycają się wodą, przez co stanowią bufor dla zamarzającej wody, która podczas zmiany stanu skupienia zwiększa objętość o ok. 9%. Zalecana zawartość powietrza w zagęszczonej mieszance betonowej jest uzależniona od różnych czynników. Np. zawartość powietrza w mieszance betonowej o uziarnieniu kruszywa do 16 mm w przypadku stosowania domieszki napowietrzającej powinna się zawierać w przedziałach:

  • od 3,5% do 5,5% – gdy beton będzie narażony bezpośrednio na czynniki atmosferyczne,
  • od 4,5% do 6,5% – gdy beton będzie narażony na stały dostęp wody przed zamarznięciem.

Poziom dozowania domieszki jest określany przez producenta. Trzeba jednak pamiętać, że na ilość domieszki, jaką należy wprowadzić do mieszanki betonowej w celu uzyskania właściwego poziomu napowietrzenia, wpływają różne czynniki: rodzaj zastosowanego cementu, obecność dodatków mineralnych, uziarnienie zastosowanego kruszywa, urabialność mieszanki czy temperatura betonu.

Domieszki napowietrzające są często mylone z domieszkami przeciwmrozowymi, które nie służą do uzyskania betonu mrozoodpornego. Domieszki przeciwmrozowe są wykorzystywane do mieszanek betonowych przeznaczonych do betonowania w niskiej temperaturze i mają na celu przyspieszenie wiązania cementu. W warunkach domowych lepiej poczekać z betonowaniem do wiosny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają