Nadproża o nietypowym kształcie. Jak wykonać nadproże łukowe w ścianie z gazobetonu?
Łatwość obróbki to niewątpliwa zaleta betonu komórkowego. Gazobeton umożliwia wymodelowanie z bloczków precyzyjnej krzywizny nadproża łukowego.
Nadproże prefabrykowane
Jednym ze sposobów wykonania nadproża jest rozwiązanie polegające na tym, że funkcję nośną nad otworem okiennym lub drzwiowym pełnią prefabrykowane belki ze zbrojonego betonu komórkowego. Są dostępne w szerokości 12 i 18 cm oraz w czterech długościach – 140, 160, 200 i 230 cm. Pozwalają więc na przekrycie otworów o szerokości do 180 cm. Prefabrykaty muszą sięgać poza otwór i opierać się z każdej strony przynajmniej na długości 20 cm (belki do 160 cm długości) albo 25 cm (belki dłuższe). Pionowa krawędź nadproża musi być przesunięta względem najbliższej spoiny pionowej w niższej warstwie przynajmniej o 10 cm. W ścianach grubszych niż 18 cm trzeba zestawić ze sobą belki odpowiedniej szerokości. W ścianie grubości 24 cm dwie belki 12 cm, w ścianie 36 cm – dwie belki 18 cm, w ścianie 42 cm – dwie belki 12 cm i jedna 18 cm.
Montaż belek
Podczas układania belek ich powierzchnie należy łączyć tą samą zaprawą, której używa się do murowania bloczków ściennych. Prefabrykowane nadproża mają więcej zbrojenia w dolnej części, na którą działają siły rozciągające, niż w górnej, która jest ściskana. Dlatego bardzo ważne jest poprawne ustawienie ich nad otworem. Ułatwia to napis na nadprożu. Dodatkową pomocą jest zaznaczenie kolorowymi liniami minimalnych długości podparcia, które w całości powinny się znaleźć na murze. Po wbudowaniu prefabrykatów nie trzeba robić przerwy technologicznej. Od razu można murować wyższe partie ściany i wypełniać przestrzeń pod nadprożem.
Łuk pod nadprożem
Zależnie od wysokości i rozpiętości łuku do spodu belki dokleja się docięte bloczki po bokach otworu – by wyprofilować łuk. Można to zrobić od razu lub w późniejszym terminie. Bloczki najlepiej docinać według przygotowanego szablonu. Ze względu na obciążenia ściany wiatrem zaleca się, aby bloczki wklejane w otwór łukowy łączyć zaprawą układaną zarówno w spoinach poziomych, jak i pionowych. W kolejnych warstwach muszą być przewiązane na minimum 10 cm, a skrajne elementy muru przy otworach nie mogą być k rótsze niż 12 cm. Docięte i doklejone bloczki trzeba podeprzeć odpowiednio wyprofilowanym deskowaniem. Najlepiej pozostawić je na czas wiązania zaprawy w murze i nabrania pełnej wytrzymałości, czyli na 28 dni. Ta metoda pozwala na wykonanie jednorodnej materiałowo ściany i ogranicza ryzyko wystąpienia mostka termicznego na tym elemencie konstrukcji.