Kiedy pustaki z keramzytobetonu to zły pomysł na ściany jednowarstwowe

2010-07-20 17:09

Szukając idealnego materiału do budowy domu, warto zwrócić uwagę na pustaki keramzytobetonowe. Można z nich wznosić ściany i inne elementy konstrukcyjne. Pustaki: właściwości i zastosowanie. Czy zawsze keramzytobeton sprawdzi się przy wznoszeniu zewnętrznych ścian jednowarstwowych? Odpowiadamy na częste wątpliwości.

Pustaki keramzytobetonowe na ściany jednowarstwowe
Autor: Jolanta Pietrucha Ściany zewnętrzne z pustaków keramzytobetonowych można usztywnić specjalnymi kratownicami typu Murfor, które zatapia się w zaprawie. Zbrojenie układa się na co drugiej warstwie pustaków oraz na przykład pod otworami okiennymi.

Do wznoszenia zewnętrznych ścian jednowarstwowych stosuje się pustaki keramzytobetonowe o szerokości przynajmniej 36,5 cm (U = 0,3 W/(m2*K)) oraz bloki keramzytobetonowe z wkładką termoizolacyjną, czyli takie, których drążenia lub otwory są wypełnione styropianem lub granulatem styropianowym spojonym wapnem. Mają one szerokość 42 cm i łączy się je zaprawą termoizolacyjną umieszczaną w spoinach poziomych (8-10 mm). Ściana z elementów keramzytobetonowych w zależności od technologii ma wówczas współczynnik U = 0,28 lub 0,15 W/(m2*K) - jeden z najniższych wśród wszystkich technologii jednowarstwowych. Choć teoretycznie przegroda jest w pewien sposób docieplona, to jednak znajdująca się wewnątrz elementów murowych izolacja nie stanowi odrębnej warstwy, jest integralną częścią muru tak jak puste drążenia, tyle że lepiej chroni przed ucieczką ciepła.

Sprawdź też: budowa domu - koszty >>>

Murowanie ścian z pustaków i bloków keramzybetonowych

Ściany z pustaków z keramzytobetonu muruje się dość szybko i wygodnie. Pustaki mają wyprofilowane ścianki boczne (na wpust i wypust), dlatego też zwykle nie trzeba wypełniać spoin pionowych.

Do murowania ścian z pustaków keramzytobetonowych stosuje się tradycyjną zaprawę cementowo-wapienną lub specjalną zaprawę ciepłochronną (z dodatkiem keramzytu albo perlitu), która poprawia izolacyjność termiczną ścian zewnętrznych. Niektóre pustaki można również murować na cienkowarstwowe zaprawy klejowe.

Zewnętrzne ściany jednowarstwowe (nośne) z pustaków keramzytobetonowych można usztywnić specjalnymi kratownicami z cienkich prętów typu Murfor, które zatapia się w zaprawie. Zbrojenie układa się na co drugiej warstwie pustaków oraz na przykład pod otworami okiennymi. O tym czy zbrojenie jest potrzebne, a także gdzie i jakie trzeba zastosować decyduje projektant.

W przypadku ścian murowanych z bloczków z wkładką styropianową nie trzeba wypełniać spoin pionowych, jednak niektórzy producenci zalecają wstrzykiwanie pianki poliuretanowej w określone miejsca między bloczkami - pianka ta ma zapewnić ciągłość materiału termoizolacyjnego, a więc mniejsze straty ciepła.

Pustaki z keramzytobetonu z wkładką termiczną

Pozornie proste w układaniu pustaki keramzybetonowe z wkładką termoizolacyjną mogą sprawiać trudności w miejscach newralgicznych, jak otwory okienne i drzwiowe, łączenia ścian (narożniki, wykusze), miejsca wymagające docięcia elementów. Wewnętrzna izolacja powinna bowiem być ciągła, a więc poszczególne wkładki powinny stykać się ze sobą w bezspoinowym systemie łączenia elementów. W pełnych elementach wkładki są odpowiednio uformowane, ale w przypadku cięcia ciągłość wypełnienia zostaje przerwana. Dlatego konieczne jest tu stosowanie elementów systemowych. Nie da się poprawnie murować ściany bez bloków połówkowych, narożnych (są nawet specjalne narożniki wewnętrzne i zewnętrzne dla dwóch kątów łączenia ścian – 90 i 45°), bez prefabrykowanych nadproży lub ocieplonych elementów osłonowych wieńca czy nadproża. Pomocne są też węgarki zapewniające lepszą ochronę otoczenia okna, podokienniki z warstwą termoizolacyjną i kształtki ułatwiające betonowanie elementów konstrukcyjnych oraz bloczki startowe, stosowane jako pierwsza warstwa ściany stawiana na fundamencie. Są one węższe od zwykłych, co zapewnia lepszy rozkład obciążeń. Tylko kompletny system zapewnia całej ścianie jednolitość materiałową, co upraszcza estetyczne wykończenie, a przy tym minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych i mostków termicznych.

Niewątpliwą zaletą keramzytobetonu jest fakt, że wymurowaną ścianę można przez pewien czas pozostawić bez wykończenia, bo keramzytobeton ma niewielką nasiąkliwość.

Ceramika budowlana wideo

Prawdy i mity o ceramice budowlanej część 2 - zobacz wideo.

Ceramika budowlana - prawdy i mity część 2
Nasi Partnerzy polecają