Efektywna budowa domu w systemie Ytong. Relacja z e-spotkania

2021-06-16 16:52

24 czerwca odbyło się kolejne e-spotkanie z cyklu Pog@dane. Zbudowane. Rozmawialiśmy o tym, z czego i jak zbudować dom. Ekspert firmy Xella Polska przedstawił zalety betonu komórkowego.

Webinar YTONG
Autor: redakcja Murator.pl

W cyklu Pog@dane. Zbudowane porozmawialiśmy o najpopularniejszych materiałach do budowy ścian. Technologia murowa cieszy się największym powodzeniem wśród inwestorów, bo pozwala na wybudowanie trwałego i solidnego domu. Obecnie oczekujemy wysokiej jakości materiałów i wyższego standardu budynków.

Wojciech Rogala - ekspert firmy Xella Polska - przedstawił korzyści budowy domu w systemie Ytong i odpowiedział na najczęstsze pytania dotyczące betonu komórkowego. Zamieszczamy wideo z naszego e-spotkania.

Efektywna budowa domu w systemie Ytong

Agenda e-spotkania:

 • Jakie wymagania termiczne muszą spełnić przegrody w budynkach jednorodzinnych
 • Dlaczego warto zbudować dom z betonu komórkowego
 • Innowacyjne rozwiązania przy budowie ścian murowanych
 • Jakie rodzaje bloczków są polecane do ścian zewnętrznych, wewnętrznych i działowych
 • Jakie elementy uzupełniające wchodzą w skład systemu
 • Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu ścian
 • Jak prawidłowo wykonać ściany
 • Jak zwiększyć efektywność prac murarskich

Efektywna budowa domu w systemie Ytong

 • Wymagana izolacyjność termiczna dla przegród

Wymagania termiczne reguluje rozporządzenie w sprawie Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Podstawowe wymaganie dla ścian zewnętrznych, które funkcjonuje od początku 2021 r., wynosi U = 0,20 W/(m2*K) - jest to współczynnik przenikania ciepła, który opisuje ile ciepła ucieka przez m2 przegrody przy założeniu, że różnica temperatur jest 1 stopień, w trakcie sekundy. Garaż ma niższe wymagania z tego względu, że nie planujemy tam 16 stopni i współczynnik wynosi tu 0,45 W/(m2*K). Są też inne wymagania dla ścian, które oddzielają ścianę pomieszczenia nieogrzewanego od ogrzewanych - 0,30 W/(m2*K).

Jeśli ktoś uzyskał pozwolenie na budowę wcześniej, czyli przed 2021 r., może zbudować dom jeszcze według poprzednich wymagań. Decyduje data złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Przez ściany ucieka ok. 15% energii, tak naprawdę obecnie nie ma ogromnej różnicy czy zbudujemy ściany o współczynniku 0,23 czy 0,20 W/(m2*K) - zaoszczędzimy ok. 40 zł na kosztach ogrzewania rocznie.

Wymagania izolacyjności termicznej dla przegród
Autor: Xella Wymagania izolacyjności termicznej dla przegród
 • Dlaczego warto budować z betonu komórkowego?

Beton komórkowy to najbardziej popularny element murowy w Polsce. Jest to materiał bardzo ciepły. Możemy z niego uzyskać przegrodę cieńszą i znacznie cieplejszą. Bardzo ławo się z niego muruje. Do pracy wystarczą narzędzia do obróbki drewna. Beton komórkowy to lekki materiał, dzięki temu bloczki mogą mieć większe wymiary. Szybciej się z nich muruje. Ściany nośne mogą być cieńsze niż z innych materiałów murowych. Jest lubiany przez wykonawców. W późniejszej eksploatacji, łatwo się w nim wierci otwory, by przywiesić np. zabudowę kuchenną. Jest to materiał naturalny, dobry dla środowiska, często stosowany też jako ściany przeciwoogniowe. Ponadto beton komórkowy  dobrze reguluje wilgotność powietrza. Jest to materiał, który jest zalecany do budowy na terenach zalewowych.

Bloczki Ytong
Autor: Xella Bloczki Ytong
 • Bloczki Ytong

Firma oferuj 7 odmian betonu komórkowego. Obowiązuje zasada, że im lżejszy tym cieplejszy beton komórkowy.

Basic: Ytong Forte - typowa ściana 24 cm z ociepleniem (wystarczy ok. 12 cm izolacji termicznej)

Optium: wariant ściany jednowarstwowej Ytong EnergoUltra + 36,5 cm ocieplenia. Taka ściana jest ciepła, dużo szybsza w montażu i tańsza.

Premium: Ytong Forte 30 cm + wariant ociepleniem z płytami Mulitpoor ETICS

Bloczki Ytong
Autor: Xella Bloczki Ytong
Ytong EnergaUltra+
Autor: Xella Ytong EnergaUltra+
Ytong EnergaUltra+
Autor: Xella Efektywna budowa z Ytong EnergaUltra+
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany