Wybór profilu okiennego - pierwsza decyzja w sprawie okien
Wybór profilu, czyli ramy w jakiej będzie osadzona szyba to decyzja, z jakiego materiału chcemy mieć okna. Drewniane, plastikowe, a może aluminiowe? To także wybór koloru. Biały profil czy kolorowy? Kilka informacji potrzebnych przy wyborze.
Autor: Andrzej Szandomirski
Okno drewniane, okno plastikowe. A może kolorowe? Weź pod uwagę przede wszystkim, jakie okna będą pasowały do klimatu domu
Okna plastikowe mają ramy o budowie wielokomorowej ze wzmocnieniami stalowymi i czasem też z wypełnieniem termoizolacyjnym. Zazwyczaj jest pięć komór, lecz niektóre profile mają ich więcej. Profile produkuje się z twardego PCW, w części pozyskiwanego z tak zwanego regranulatu, czyli surowca wtórnego. Mogą być naturalnie białe, barwione w masie lub okleinowane.
Okna drewniane produkuje się z klejonej tarcicy sosnowej, świerkowej, a także dębowej lub z drewna egzotycznego. Nie mają zatem żadnych wzmocnień ani termoizolacji. Klejone drewno jest bardziej wytrzymałe i się nie wypacza, tak jak kiedyś drewno lite. Przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi zabezpiecza je wiele warstw lakieru i często też farba.
Cena – okna z PCW są zdecydowanie tańsze. Sztywność – drewniane ramy są sztywniejsze od plastikowych profili. Odporność na uszkodzenia – drewniane okna mają skrzydła i ościeżnice odporniejsze niż profilez PCW, zwłaszcza te o pięciu lub więcej komorach. Trwałość – drewniane wymagają okresowej konserwacji powłok ochronnych, plastikowe natomiast trzeba jedynie raz na jakiś czas przemyć.
Izolacyjność akustyczna – drewniana rama ma lepsze parametry akustyczne niż profil z PCW.
Jak zamawiać okna kolorowe i ile kosztują?
Jeśli chcemy dopasować okna do wyglądu elewacji lub dachu, można zmienić ich kolor. Cena zwiększy się o 10-30%. W przypadku okien z PCW nowy kolor uzyskuje się nie przez malowanie, ale podczas produkcji profilu. Jest on bowiem barwiony w masie, co oznacza, że kolor nadaje się nie gotowemu produktowi, ale tworzywu, z którego jest on wykonany. Barwę ram i skrzydeł można też zmienić, zamawiając u producenta okleinę dowolnego koloru. Ma ona jedną niepodważalną zaletę. Można wybrać nie tylko kolor, lecz także dowolną fakturę. Najpopularniejsze są okleiny imitujące słoje drewna. Wśród okien drewnianych najtańsze są te malowane na biało. Droższe są wykonane z dębu lub innych szlachetnych odmian drewna, których nie ukrywa się pod warstwą farby. Ramy takie są lakierowane. Gdy okno ma mieć szprosy, lepiej, żeby było w jasnym kolorze. Ciemny kolor lub ciemny gatunek lakierowanego drewna sprawią, że ta ozdoba będzie się mało rzucać w oczy. Czasem trudno dostosować barwę okien do elewacji i równocześnie do kolorystyki dominującej w pomieszczeniach. Jest na to rada – okna o innej barwie od strony zewnętrznej i innej od strony wnętrza.