Skrzydła z napędem. Automatyka do tarasowych drzwi przesuwnych

2025-05-28 11:12

Okna i drzwi coraz częściej stają się aktywnymi uczestnikami systemów smart home. Dzięki zastosowaniu siłowników, rozwieralno-uchylne okna oraz drzwi HST mogą być sterowane automatycznie – za pomocą pilota, aplikacji w smartfonie, a nawet warunków pogodowych. Nowoczesna stolarka budowlana zwiększa komfort i pomaga dbać o mikroklimat wewnątrz budynku.

Okna tarasowe - sterowanie

i

Autor: Marcin Czechowicz, koncepcja projektu: Ryszard Kalemba Aby ułatwić wchodzenie na taras, producenci przeszklonych drzwi zrezygnowali najpierw z progów, później zaś opracowali urządzenia pozwalające na zdalne sterowanie skrzydłami

Od dłuższego czasu producenci i handlowcy oferujący stolarkę budowlaną proponują klientom wyposażanie okien rozwieralno-uchylnych (UR) w siłowniki. Dzięki nim można obsługiwać je za pomocą przełącznika ściennego, pilota lub aplikacji zainstalowanej w smartfonie.

Tak wyposażone okna mogą stać się komponentami systemu smart home, służącego do zarządzania poszczególnymi funkcjami budynku i dającemu nam pełną kontrolę nad domem. Wpięte w system okna mogą, dzięki czujnikom pogodowym, same się uchylać lub rozszczelniać, aby wspomóc wentylację pomieszczeń. Można programować położenie skrzydeł na przestrzeni doby, tworząc scenariusze odpowiadające naszym potrzebom.

Od pewnego czasu dostępne są też drzwi HST wyposażone w automatykę sterującą. To jak na razie jedyny z kilku typów drzwi tarasowych wzbogaconych o napęd, który umożliwia ich otwieranie i zamykanie.

Okna tarasowe otwierane w górę i na bok

Drzwi podnoszono-przesuwne HST (niem. Hebe-Schiebe Tür) mają skrzydła ruchome, które po przekręceniu klamki unoszą się nieco na wózkach jezdnych i przesuwają za skrzydła stałe. Po zamknięciu oba znajdują się w jednej płaszczyźnie. Wózki przemieszczają się po prowadnicach (szynach), przeważnie o długości do 6,5 m. Próg tych drzwi jest bardzo niski – maksymalnie 3 cm. Wiele z nich to modele bezprogowe. Wzdłuż linii przesuwu znajduje się tylko prowadnica, a uszczelki umieszczone w skrzydle opuszczają się podczas zamykania samoczynnie, tworząc barierę dla zimnego powietrza, wody i kurzu. Za ryglowanie odpowiadają zasuwnice i trzpienie w kształcie grzybka lub haka mocowane na bokach skrzydła. Zazwyczaj okucia takie mają dwa punkty ryglowania – na dole i na górze. Skrzydła poruszają się od strony pomieszczenia.

Drzwi HST produkuje się przeważnie z profili PCW, aluminiowych lub drewnianych, ewentualnie stalowych. Wszystkie one są tak zaprojektowane, żeby wraz z pakietami szybowymi zapewniały wymagany poziom izolacyjności termicznej.

Polecamy: Ceny okien PCV: białe, antracytowe, drewnopodobne? Sprawdź, który kolor jest najtańszy!

Elektroniczne wsparcie okien tarasowych 

Ogromną zaletą okien HST, dającą im znaczną przewagę nad modelami konkurencyjnymi, jest możliwość wyposażenia skrzydeł w napęd. Elektryczne silniki są wtedy umieszczane wzdłuż górnej belki skrzydła, a wewnątrz konstrukcji znajduje się reszta mechanizmów. Są też napędy umieszczane wewnątrz ramy (pod warunkiem że nie jest ona węższa niż 60 mm) oraz mechanizmy naścienne.

Wiele napędów jest zasilanych z akumulatora. Stosowane są w nich akumulatory litowo-jonowe, zapewniające możliwość otwierania i zamykania nawet wówczas, gdy nastąpi awaria instalacji elektrycznej lub przerwa w dostawie prądu. Po jednym naładowaniu akumulator dostarcza energię na około 130 cykli przesuwania. Żywotność takich baterii wynosi 10-15 lat.

Drzwi z napędem mogą po lekkim przesunięciu klamki (system push & go) uruchamiać silnik lub są obsługiwane oddzielnym panelem dotykowym. Do obsługi można też wykorzystywać pilota komunikującego się z mechanizmem napędowym drogą radiową. Napędy niektórych firm mają kilka trybów pracy, z czego jeden zakłada tylko wspomaganie otwierania ręcznego. Nie musimy wtedy wkładać w obsługę skrzydła aż tyle siły. Zawsze też można napęd unieruchomić i pozostać przy obsłudze ręcznej.

Czytaj także: Żaluzje fasadowe coraz popularniejsze. Czym się różnią od rolet zewnętrznych? Ile kosztują?

Najdroższe z wariantów są przystosowane do współpracy z systemami smart home i można je kontrolować za pomocą smartfona. Dzięki wgranej aplikacji nie tylko będziemy otwierać i zamykać drzwi, ale także zdołamy sprawdzić, w jakiej znajdują się aktualnie pozycji, obsługiwać skrzydło z dowolnego miejsca na świecie lub zaprogramować przewietrzanie.

Nowoczesne napędy są zdolne poruszać skrzydłami o ciężarze dochodzącym do 400 lub nawet 440 kg. Wzbogacane są w dotykowy system, który wykrywa przeszkody znajdujące się na drodze ruchu skrzydła, więc to niczego nie przytrzaśnie podczas zamykania. Gdy wyczuje opór, cofnie się o 10 cm. Innymi środkami ochronnymi stosowanymi w tym celu są kurtyny laserowe lub czujki ruchu. Wszystkie trzy wspomniane urządzenia zarządzające cofnięcie skrzydła sprawiają też, że nie zostanie ono zablokowane w trakcie otwierania przez jakiś pozostawiony w progu przedmiot. Mogłoby bowiem wtedy dojść do przeciążenia i awarii silnika, pracującego mimo niechcianej blokady.

Szybkość przesuwu drzwi zależy od ich ciężaru. Przyjmuje się, że najcięższe z nich będą sunąć z prędkością 11 cm/s. Niektóre z napędów pozwalają na uruchomienie mikrowentylacji. Wówczas skrzydło pozostaje zaryglowane, a mimo to dochodzi do niewielkiego rozszczelnienia umożliwiającego infiltrację powietrza. Ciekawie przedstawia się funkcja timer. Daje ona możliwość zaprogramowania cykli wietrzenia. Skrzydło o określonej porze samoczynnie przesuwa się na zadaną odległość, na czas 10 min, po czym ponownie się zamyka.

Okna tarasowe - sterowanie

i

Autor: ALUPLAST, Materiały prasowe Skrzydła podnoszono-przesuwne uchodzą za ciężkie i niewygodne w obsłudze w porównaniu ze skrzydłami drzwi PSK

Montaż i podłączenie okien tarasowych 

Inaczej niż w przypadku napędów do wewnętrznych drzwi przesuwnych te do drzwi tarasowych z reguły są montowane fabrycznie, gdy klient uwzględni je w zamówieniu. Napędy, które są ukryte w ramie, wymagają jej frezowania.

Można się jednak zwrócić do producenta i zamówić napęd do już zamontowanych drzwi – pod warunkiem że jest to model kompatybilny z napędem. Wymiana mechanizmu do obsługi ręcznej na moduł napędowy zajmuje nie więcej niż 20 min. Odbywa się ona na zasadzie plug & play, co znaczy, że elementy są zaopatrzone w gniazda i wtyczki, które wystarczy połączyć. Opcja ta dotyczy jednak tylko napędów ukrytych w ramie.

Sam montaż drzwi HST z napędem wygląda niemal identycznie jak tych bez niego. Nieco kłopotliwe może się okazać doprowadzenie przewodu zasilającego w pobliże otworu – jeśli nie było to przewidziane na etapie wykonywania instalacji elektrycznej. Gdy napęd jest zasilany akumulatorowo, kabel trzeba doprowadzić do ościeżnicy, w której znajduje się złącze stykowe. Po zamknięciu skrzydła styk znajdujący się w nim i ten umieszczony w ościeżnicy łączą się i bateria zaczyna się ładować. Gdy zostanie naładowana, przestaje czerpać prąd z sieci.

Jeżeli chcemy wpiąć drzwi do systemu smart home, musimy ich napęd wzbogacić o moduł sterujący podłączony do centralki zarządzającej domem.

Jeśli nie mamy instalacji inteligentnego domu, dobrą wiadomością będzie to, że niektóre z napędów można programować za pomocą panelu połączonego z akumulatorem.

Okna tarasowe - sterowanie

i

Autor: ALUPROF, Materiały prasowe HS-y wybieramy często skuszeni tym, że ich progi mogą być zlicowane z posadzką i zapewniają pozbawione barier przejście z domu na taras
Murowane starcie
Okna – plastikowe czy aluminiowe? MUROWANE STARCIE
Pęd do napędów
Beata Fiedosichin, menadżer w firmie Siegenia
Beata Fiedosichin, menadżer w firmie Siegenia

Coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w drzwiach tarasowych HS jest elektromechaniczny napęd, który umożliwia obsługę ciężkiego skrzydła za pomocą przycisku lub aplikacji. Komfortowa, automatyczna obsługa eliminuje bariery i znacząco zwiększa dostępność przestrzeni dla każdego użytkownika. Warto rozważyć zakup takiego rozwiązania już na etapie zamawiania drzwi tarasowych.

W nowoczesnych systemach wszystkie komponenty odpowiedzialne za automatyczne otwieranie i przesuwanie drzwi tarasowych są całkowicie ukryte w profilu konstrukcji. Jedynym widocznym elementem, który świadczy o automatyzacji systemu, jest dyskretny przycisk sterujący.

Klient nie musi sam ustalać parametrów mechanizmu poruszającego drzwiami. To producent dobiera jego moc do gabarytów skrzydła okiennego.

Co ważne, w napęd można wyposażyć także drzwi już zamontowane. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie takie nie gwarantuje tylu możliwości, co konstrukcja z fabrycznie zainstalowanym napędem. W przypadku modernizacji trzeba także liczyć się z widocznymi elementami mechanicznymi, które mogą wpłynąć na estetykę drzwi, a także z koniecznością doprowadzenia przewodów.

Najnowsze technologie wprowadzają rozwiązania, które jeszcze do niedawna były nieosiągalne. Przykładem są bezpieczne baterie wyposażone w system BMS, zapewniający niezakłóconą pracę napędu nawet w przypadku przerw w dostawie prądu. Dodatkowe funkcje, takie jak monitorowanie pozycji skrzydła i integracja z systemem alarmowym, podnoszą poziom bezpieczeństwa i komfortu użytkowania.

Murator Remontuje #2: Dziury w ścianie, uszkodzona ściana – jak naprawić?
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany
Murator Google News