Problem z symetrią rozmieszczenia okien dachowych
Ludzkie oko, a właściwie mózg, lubi porządek, symetrię. Zachowanie ładu w architekturze daje poczucie równowagi, harmonii. Jakie jest znaczenie symetrii w rozmieszczeniu okien dachowych i jej wpływ na estetykę budynku? Czy zawsze można okna połaciowe zamontować symetrycznie?
Autor: Murator Projekty
Projekt domu z kolekcji Muratora
Spis treści
- Symetria okien dachowych względem elewacji
- Konstrukcja dachu a pozycja okien dachowych
- Wielkość okien a możliwość symetrycznego położenia
Równomierne rozstawienie okien na dachu, symetrycznie do układu okien elewacyjnych to rozwiązanie rzadko spotykane w budynkach z dachem skośnym. Jest ono możliwe do zrealizowania, ale wymaga odpowiedniego podejścia projektanta oraz ominięcia wielu przeszkód, pokonania ograniczeń.
Symetria w architekturze daje poczucie harmonii, spójnej i równomiernej kompozycji elewacji oraz pozwala na zachowanie rytmu poszczególnych elementów budynku.
podkreśla Monika Kupska-Kupis, główna architekt w firmie Velux.
Okna na dachach skośnych bardzo często są ustawione niesymetrycznie. Ich położenie zależy od wielu czynników i nie zawsze jest możliwe zachowanie symetrii. Często na połaci jest 1 lub 2 okna, bywa, że oddalone od siebie, więc nie przywiązuje się wielkiej wagi do estetycznych aspektów ich położenia. Jest to istotniejsze, gdy okien dachowych jest więcej.
Symetria okien dachowych względem elewacji
Należy też zastanowić się, jaką symetrię chcemy osiągnąć. Czy zależy nam na wzajemnej symetrii okien na połaci dachu względem siebie, czy też okna dachowe powinny powtarzać rytm okien elewacyjnych.
Architekt Monika Kupska-Kupis wyjaśnia:
Usytuowanie i rozmieszczenie okien ma istotny wpływ na układ elewacji oraz poczucie ładu. Ważne, aby okna dachowe były spójne z elewacją budynku i współgrały z całą jego bryłą. Nie zawsze jednak możliwe jest zachowanie symetrii. Często trudności wynikają z układu konstrukcji dachu, rozmieszczenia ścian poddasza w innym miejscu niż na niższych kondygnacji.
Konstrukcja dachu a pozycja okien dachowych
Okna połaciowe najczęściej montuje się między krokwiami więźby. To najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Drugim czynnikiem jest układ pomieszczeń na poddaszu i położenie ścian, kominów. Ponadto okna dachowe powinny być wstawione w takich miejscach, żeby optymalnie doświetlały poszczególne pomieszczenia. To jest nadrzędny cel dla projektanta.
Architekt z firmy Velux podkreśla:
Kluczowe bowiem jest przy tym jest zadbanie o prawidłowe doświetlenie poddasza i optymalny rozkład światła oraz dostarczanie świeżego powietrza, co ma ogromny wpływ na komfort użytkowania tych przestrzeni.
Wielkość okien a możliwość symetrycznego położenia
Warto też zdawać sobie sprawę, że okna dachowe są coraz większe, podobnie jak na elewacji. Małe okna łatwiej rozmieścić symetrycznie, ponieważ między krokwiami jest 80-110 cm przestrzeni. Jeśli w sąsiednich pomieszczeniach będą okna o szerokości 55 lub 66 cm, to jest możliwe rozstawienie ich symetrycznie, bo jest na to miejsce. Dużo trudniej jest to zrealizować w przypadku okien o znacznie większej szerokości.
Ciekawe rozwiązuje proponuje architekt Monika Kupska-Kupis z firmy Velux:
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.Aby dostosować układ okien dachowych do rytmu otworów na kondygnacjach poniżej, rozwiązaniem może być tworzenie większych przeszkleń poprzez zastosowanie zestawów okien, czyli kilku okien obok siebie lub jedno nad drugim, jak również zastosowanie okien w ściance kolankowej. Takie rozwiązanie stwarza też ciekawe możliwości aranżacyjne, umożliwia widok na zewnątrz i daje poczucie przestrzeni.