Okucia okienne do dużych okien tarasowych. Jak się otwierają okna przesuwne

2019-09-24 11:08 Radosław Murat
Duże okna tarasowe
Autor: G-U POLSKA Wielkie okna otwierają dom na otoczenie, prowadzą na taras, zapewniają lepsze nasłonecznie pomieszczeń, a w domach energooszczędnych pozyskują też trochę darmowej energii cieplnej

Trudno dziś znaleźć nowy dom, który nie miałby na parterze wielkich okien tarasowych. Wybierając taką stolarkę, zastanawiasz się przede wszystkim nad jej rozmiarem, wyglądem, izolacyjnością termiczną. Często popełniasz błąd, pomijając w rozważaniach okucia, bo przy tak dużych przeszkleniach ich rola jest ogromnie istotna.

Okucia okienne to stalowe elementy umożliwiające poruszanie się skrzydeł okiennych i drzwiowych. Montowane są przeważnie na obwodzie ościeżnic. W projekcie domu ustalone są rozmieszczenie i wielkość przeszkleń. Rodzaj i funkcjonalność okien pozostają do twojej decyzji. Żeby więc wybrać model okna, który będzie szczelny i wygodny w obsłudze, musisz zdobyć kilka podstawowych informacji na temat okuć. Zobacz, jak okucia okienne to ważne mechanizmy, jak wpływają na komfort obsługi oraz jak dalece poprawiają szczelność i odporność okien na włamanie.

Test okuć
Autor: SIGENIA Podczas wybierania okien warto się udać do showroomu danej firmy i osobiście przetestować działanie okuć oraz poznać ich funkcje

Okucia do okna unośno-przesuwnego

Takie okucia są oznaczane symbolami HS, HST (Hebe-Schiebe, Hebe-Shiebe Tür). Poruszają się od strony pomieszczenia. Po przekręceniu klamki unoszą się nieco w górę, po czym przesuwają na bok, zachodząc za skrzydło stałe. Elementem, dzięki któremu skrzydło się przesuwa, są wózki przemieszczające się po prowadnicach (szynach), przeważnie o długości do 6,5 m. Zamówić też można szynę o długości 19 m. Za ryglowanie odpowiadają zasuwnice i trzpienie w kształcie grzybka mocowane na bokach skrzydła. Zazwyczaj okucia okienne mają dwa punkty ryglowania – na dole i na górze. Sterowanie skrzydłem odbywa się tradycyjnie, klamką. Prowadnica znajduje się od wewnątrz budynku, więc nie jest aż tak narażona na zabrudzenie i oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych: śniegu, mrozu, deszczu, promieni UV. O jakości okuć HS świadczą między innymi średnice kółek w ich wózkach – lepsze są większe. Liczy się także rodzaj zastosowanych łożysk. Okna z okuciami HS, HST uważane są za łatwiejsze w obsłudze niż PSK, SK – o ile te nie są wzbogacone o mechanizmy ułatwiające poruszanie skrzydłem. Zaletą drzwi HS jest zdecydowanie niższy próg niż w modelach uchylno-przesuwnych. Są jednak od nich droższe.

Okucia okienne SK lub PSK: okna uchylno-przesuwne

Te okucia okienne mają oznaczenia PSK, SK (Paralell Shiebe-Kipp, Shiebe-Kipp). Skrzydła drzwi z takimi okuciami poruszają się od zewnątrz budynku. Są więc bardziej narażone na zabrudzenie, ale za to nie zajmują cennego miejsca w pomieszczeniu. Unoszą się, wysuwają do przodu i przesuwają na bok. Można je także uchylać, aby przewietrzyć dom. Niestety, zimą zmarznięty śnieg może blokować prowadnicę. Okucia SK lub PSK umożliwiają budowę okien o wysokości do 270 cm.

Przeczytaj też:

Mogą udźwignąć ciężar do 200 kg. Najlepsze z nich mają w klamce dodatkową funkcję sterowania (zintegrowany mechanizm wspomagający) ułatwiającą obsługę nawet bardzo ciężkich skrzydeł. Najdroższe z takich okuć okiennych wyposażone są w wózki tandemowe, czyli podwójne ich zestawy. One lepiej radzą sobie z dźwiganiem ciężkich, dużych skrzydeł. Są też wózki z mechanizmem chroniącym przed przeciążeniem. Okucia takie mają ponadto liczne funkcje znane z okuć okiennych rozwieralno-uchylnych, np. blokadę błędnego obrotu klamki.

Okucia do okien przesuwno bezprogowych

Przed przesunięciem skrzydło nie wymaga uniesienia ani wysunięcia do przodu. To nie ono bowiem się unosi. Podciągana jest tylko dolna uszczelka. O ile okna takie mają próg, to bardzo niski. Często jednak są go zupełnie pozbawione. Okucia okienne do tego modelu drzwi zapewniają najłatwiejszą obsługę, przy użyciu nieznacznej siły. Za szczelność między podłogą a skrzydłem odpowiada system zazębiających się szczotek.

Ukryty próg
Autor: G-U POLSKA Dolne prowadnice okien przesuwnych mogą być całkowicie wprowadzone w posadzkę. Nie będziesz się o nie potykać, lepszy będzie efekt wizualny, ale większe ryzyko podwiewania

Okucia a szczelność dużych okien

Okucia okienne mają także wpływ na izolacyjność termiczną przeszkleń, zapewniają bowiem szczelność między skrzydłem, progiem i częścią nieotwieralną. Za właściwy docisk odpowiadają m.in. liczne punkty ryglowania rozmieszczone po obwodzie ramy. Najtrudniej zapewnić szczelność oknom bezprogowym. Tu wiele zależy od fachowego i starannego montażu. Wystarczy bowiem niewielkie odchylenie od poziomu lub pionu, by pojawiły się szczeliny, którymi będzie nawiewane zimne powietrze. Aby mówić o szczelnym oknie, jego klasa obciążenia wiatrem powinna wynosić C3, klasa wodoszczelności – 9A, a klasa przepuszczalności powietrza – 4.

Przeczytaj też:

Okucia drzwi przesuwnych
Autor: SIEGENIA Ciężar skrzydła przesuwnego może sięgać nawet 400 kg. To wymaga zastosowania solidnych, niezawodnych okuć, umożliwiających obsługę bez użycia dużej siły

Funkcje okuć okiennych poprawiające funkcjonalność

 • Mikrorozszczelnienie

W przypadku okien rozwieralno-uchylnych polega na odsunięciu skrzydła od ramy na kilka milimetrów. Po obwodzie pojawia się wówczas niewielka szczelina, którą trafia do budynku świeże powietrze. Mikrorozszczelnienie jest też możliwe we wszystkich innych typach omawianych okuć okiennych, poza drzwiami harmonijkowymi.

 • Blokada uchyłu

To funkcja okien PSK. Dzięki niej otwarte okno nie zatrzaśnie się podczas przeciągu. 

 • Wielostopniowy uchył

Pozwala ustawić okno w jednej z 10 pozycji uchyłu.

 • Synchroniczne otwieranie

Jedna klamka obsługuje wtedy oba skrzydła. 

 • Aktywne rozwórki

Dociskają skrzydło podczas zamykania i odpychają podczas rozwierania, ułatwiając w ten sposób jego obsługę. Są elementem okuć do okien PSK.

 • Blokada błędnego położenia klamki

Funkcja okien PSK. Mechanizm taki nie dopuści do przypadkowego niedomknięcia okna. Nawet gdybyś nie przekręcił klamki do końca, okucie przesunie samoczynnie rygiel na swoje miejsce. 

 • Ogranicznik prędkości

Wzbogaca okucia niektórych okien przesuwnych, zwłaszcza tych o dużym rozmiarze. Sprawia, że podczas zamykania skrzydło nie uderza z impetem w ościeżnicę, tylko samoczynnie hamuje w końcowej fazie ruchu. Mechanizm ten instalowany jest w zewnętrznej skrzynce mocowanej do ramy okna.

 • Napęd elektryczny

Możliwy do zastosowania tylko w oknach typu HS. Mechanizm wbudowany jest w ościeżnicę lub zamocowany na zewnątrz. Sterowanie może się odbywać za pośrednictwem włącznika, sensora, pilota lub smartfona.

Szczelność okien
Autor: SIGENIA Za szczelność okna w dużej mierze odpowiadają solidne, precyzyjnie działające okucia

Okucia antywłamaniowe

Okna tarasowe, o których można mówić, że są trudne do pokonania przez złodziei, będą wyposażone w okucia antywłamaniowe, zgodnie z normą EN 1627:2011 przyporządkowane do klasy: RC2, RC3, RC4, RC5 lub RC6. Im wyższa klasa, tym lepsze zabezpieczenie. Mechanizm takich okuć okiennych wzbogacony jest o wiele dodatkowych elementów utrudniających sforsowanie skrzydła. Są to między innymi:

 • stalowe grzybki

czyli przeciwbieżne zamknięcie środkowe. To rolki o kształcie grzybka, które utrudniają otworzenie zamkniętego okna od zewnątrz. Okucie może być wyposażone w 2, 3 lub 4 grzybki. Są one lokalizowane przeważnie w sąsiedztwie narożników skrzydła (w oknach przesuwnych – na pionowych elementach ramy). Najlepiej, gdy po jednym grzybku znajdzie się w każdym z narożników. Grzybki współpracują z klamką i po zamknięciu wsuwają się w stalowe zaczepy w ościeżnicach. Gdy włamywacz usiłuje podważyć jeden z grzybków, przeciwległy mocniej klinuje się w stalowym zaczepie;

 • rygle hakowe

działają podobnie jak grzybki. Po przekręceniu klamki do pozycji zamknięcia wchodzą w zaczepy stalowe umieszczone w ościeżnicy. Tak jak grzybki muszą wytrzymać obciążenie dynamiczne w punkcie umocowania skrzydła o wartości co najmniej 230 J, a obciążenie statyczne wartości minimum 3000 J;

 • zaczepy antywyważeniowe

to rodzaj blokad działających na obwodzie skrzydła, podobnie jak grzybki i rygle hakowe. W oknach przesuwnych zaczepy znajdują się na poziomych elementach ramy. Muszą spełniać podobne kryteria odnośnie do wytrzymałości na obciążenia statyczne i dynamiczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE