Montaż okien. Nowe okna połaciowe w starym dachu skośnym. Instrukcja krok po kroku

2013-12-30 10:54

Planujesz montaż okien połaciowych w dachu skośnym? Zobacz, jak powinien się on odbywać. Oto instrukcja krok po kroku

Nowe okna połaciowe
Autor: Piotr Mastalerz Okna połaciowe wpuszczają mnóstwo światła na poddasze

70 do 90 cm to rozstaw krokwi częsty w starych dachach. Podczas wstawiania potrójnych zespoleń trzeba zadbać o to, aby okna były symetrycznie rozmieszczone. Z zewnątrz musi być widać, że odstępy między oknami są jednakowe. Najczęściej są one szersze niż w zespoleniach wstawianych w obecnie montowane więźby. W przypadku starej więźby znajdujące się między oknami rynienki osłaniające krokwie często przygotowuje się na wymiar.

Wymiary okien połaciowych

Okna połaciowe mają szerokość 78 cm. Ich długość dopasowuje się do kąta pochylenia dachu. Powinny być zamontowane na takiej wysokości, aby można je było wygodnie otwierać i by przemieszczające się do wnętrza skrzydło nie znajdowało się w pobliżu głowy otwierającego. Im mniejszy kąt dachu, tym okno powinno być dłuższe – ważne jest też, aby można było przez nie wyglądać zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.

Kołnierze izolacyjne

Wykonuje się je z blachy aluminiowej zabezpieczonej lakierem poliestrowym. Są umieszczane wokół okien dachowych. Chronią miejsce styku okna z połacią przed przeciekaniem. Dobiera się je do rodzaju pokrycia i głębokości, na jakiej zamontowane jest okno. Najpierw montuje się kołnierz dolny. Jest on połączony z fartuchem, po którym woda odpływa z okna na pokrycie. Następnie przymocowuje się kołnierze boczne oraz rynienki chroniące krokwie w zespoleniach. Górę zespolenia osłania długi kołnierz górny montowany na końcu.

Pozostałe podkategorie