Kiedy okna nadają się do wymiany?
Nic nie jest wieczne, więc nawet okna trzeba czasem wymienić na nowe. Okazją ku temu może być generalny remont mieszkania albo domu, zwłaszcza połączony z termomodernizacją.
Wymiana okien na nowe ma sens również z powodu zmian technologicznych, które nastąpiły w ostatnich latach. Nowoczesne okna są energooszczędne, a mogą być nawet pasywne. Mogą odgrywać znaczącą rolę w bilansie energetycznym domu. Współczesne okna mają bardzo trwałe i wytrzymałe profile. Pakiety szybowe zawierają specjalistyczne powłoki, np. niskoemisyjne, które pozwalają kontrolować oddziaływanie słońca przez okna. Jeśli mieszkamy w niebezpiecznej okolicy, można w oknach zastosować szyby antywłamaniowe, np. hartowane, które są 4 razy bardziej odporne na uderzenia niż standardowe. Okna w mieszkaniu w hałaśliwym centrum miasta można wyposażyć w szyby dźwiękoszczelne, przez co zapewnimy sobie komfort akustyczny.
Prawidłowe przygotowanie do wymiany okien
Żeby uniknąć przykrych niespodzianek, należy przede wszystkim odpowiednio przygotować otwory okienne. Najważniejszy jest ich dokładny pomiar. Najlepiej, żeby zrobił to specjalista z firmy, w której zamówiliśmy nowe okna - jeszcze przed podpisaniem zamówienia. Sprawdzi on, czy nowa stolarka będzie możliwa do zamontowania w istniejących otworach. Jego zadaniem jest również pomiar wysokości i szerokości otworów oraz sprawdzenie ich przekątnych. Następnie powinien on zweryfikować wymiary zamówionych okien, tak żeby pasowały do otworów - z zachowaniem niezbędnego luzu montażowego. Zbyt małe okna trudno będzie uszczelnić, a za duże - zbyt ciasno zamocowane - mogą ulec odkształceniom pod wpływem czynników atmosferycznych.
Kiedy najlepiej wymieniać okna
Kapryśna pogoda - wiatr lub deszcz - może utrudniać pracę montażystom, ale nie jest najgroźniejsza. Najważniejsza jest temperatura otoczenia, ponieważ wpływa na zachowanie się materiałów używanych w czasie montażu. Okna dobrze jest wymieniać, gdy nie ma ekstremalnych temperatur. Nie powinno się tego robić ani w mrozy, ani w upały. Optymalna temperatura to nie mniej niż 10oC.
Wymiana okien w zabytkowym domu
Jeśli mieszkamy w budynku wpisanym do rejestru zabytków albo mamy mieszkanie w takiej kamienicy, wymiana okien jest obwarowana wieloma wymogami. Przede wszystkim musi być ona uzgodniona z konserwatorem zabytków. Mimo remontu należy zachować zgodność architektoniczną budynku. Efekt prac remontowych musi odpowiadać stylistycznie reszcie budynku. Na przykład gdy w starej zabytkowej kamienicy są zastosowane białe okna ze szprosami, to nie uzyskamy zgody na wymianę ich na kolorowe okna bez szprosów. Należy zwrócić uwagę na wielkość oraz kształt otworów okiennych, podziały szyb, a nawet kształt profili okiennych i inne elementy dekoracyjne. Jeśli w kamienicy są okna, których górny profil ma kształt łuku, nie możemy zastosować okien prostokątnych.
Warto pamiętać, że nie możemy wymieniać pojedynczych okien. Jeśli mieszkamy w kamienicy z kilkoma mieszkaniami, należy zainicjować proces wymiany okien w całym budynku i uzgodnić prace z pozostałymi właścicielami mieszkań.
Kiedy wymieniać uszczelki
Jeśli wokół skrzydła w pozycji zamkniętej czuć podmuchy zimnego powietrza, to znak, że uszczelki straciły swoją funkcję. Na skutek oddziaływania na przemian słońca, wiatru, deszczu mrozu uległy stwardnieniu, skurczyły się lub sparciały. Wymiana uszczelek do okien plastikowych nie jest trudna. Trzeba je jednak dopasować do profili danego producenta. Uszczelki do okien plastikowych są bardzo zróżnicowane. Wynika to z odmiennych kształtów profili różnych producentów. Zanim więc pójdziemy do salonu okiennego, musimy sprawdzić nazwę profili i ich producenta oraz zmierzyć okno. Uszczelki mogą być docięte na wymiar lub w jednym odcinku, który trzeba pociąć na mniejsze. Sama wymiana polega na wyciągnięciu ze szczeliny starej uszczelki, oczyszczeniu miejsca i wsunięciu tam nowej.
Okna Energetic
Jedną z ciekawych propozycji rynkowych są nowoczesne okna Energetic firmy Domel. Wyróżnia je niski współczynnik przenikania ciepła U, który wynosi 0,8 W/(m2.K). Okna mają energooszczędne dwukomorowe pakiety szybowe o niskim współczynniku U - tylko 0,5 W/(m2.K), wyposażone w ciepłe ramki dystansowe, które obniżaja ryzyko wystąpienia skropleń na szybach. Profile wielokomorowe mają wzmocnienia z wielokrotnie giętego kształtownika, który tworzy dodatkową komorę. Producent oferuje okna Energetic w dwóch kształtach profili: klasycznym lub zaokrąglonym zależnie od preferowanego stylu. Okna są dostępne w kolorze białym oraz modnych okleinach drewnopodobnych lub z palety szarości.
Wymiana okien to czasochłonne, niezbyt przyjemne i mocno angażujące wydarzenie. Generuje ogromny bałagan oraz stanowi niemały wydatek finansowy. Jednak przychodzi czas, kiedy nie można tego dłużej odwlekać. Warto podjąć ten wysiłek, ponieważ trzeba iść z duchem czasu. Technologia zmienia się nie tylko w elektronice i samochodach. Branża okienna również dokłada starań, aby nadążyć za modą i ideologią „smart”. Nowoczesne okna możemy łączyć z systemami alarmowymi, sterować nimi za pomocą smartfonów, wyposażyć w rolety sterowane przez internet. Poza tym nowoczesna stolarka osiąga bez problemów i przesadnych kosztów parametry termiczne i akustyczne, jakie 20 lat temu były jedynie w sferze marzeń bądź w cenie kilkakrotnie wyższej niż obecnie. Równie ważnym, a może i ważniejszym, argumentem przemawiającym za wymianą okien są kwestie designu i koloru. W latach 90. XX w. mieliśmy do wyboru tylko kilka oklein. Obecna oferta obejmuje kilkadziesiąt wariantów oklein, a samych odcieni szarości można naliczyć około dziesięciu.
Dariusz Zabielski, dyrektor handlowy DOMEL OKNA i DRZWI