Jak zamawiać okna? Konkretne wskazówki dla kupujących, o co pytać sprzedawcę
Wybierasz i zamawiasz okno? Musisz mieć projekt, zamawiający powinien wymierzyć otwory okienne. Musisz być przygotowany na wybór, jakie mają być profile okienne, pakiety szybowe, okucia i dodatki. Sprzedawca zada ci dużo pytań, a jeszcze lepiej jeśli sam będziesz wiedział, czego chcesz...
Okna zamawiamy wówczas, gdy nasz dom jest już zadaszony i wkrótce zaczną się prace wykończeniowe. Powinny dotrzeć tuż przed montażem. Nie będą wtedy składowane, co mogłoby kusić złodziei. W przypadku wymiany zamawiamy je na dowolny termin, najlepiej podczas ciepłych miesięcy. Warto dograć dostawę z przyjazdem montażystów, chyba że zamówiliśmy je wraz z taką usługą. Gdy dom jest nowy, wskazówką niezbędną w czasie wyboru okien będzie projekt. Z niego dostawca odczyta rozmiary każdego z nich. Powinien też wysłać kogoś na obmiar otworów, bo bywa, że ich rozmiar jest nieco inny niż w projekcie. Przed złożeniem zamówienia powinniśmy się też upewnić, czy nie zamierzamy zmienić ich wymiarów lub kształtu. Przed kupnem należy przemyśleć, z jakiego materiału okna chcemy mieć, jakie funkcje są dla nas najistotniejsze (oszczędność energii, odporność na włamanie, bezpieczeństwo obsługi) jaki kolor nam się podoba, w co okna powinny być wyposażone.
Jak zamawiać okna?
Możemy również rozesłać do kilku producentów lub dystrybutorów prośbę o wycenę, podając wymiary i inne wskazówki. Zamawiając okno, możemy skorzystać z cennika lub konfiguratora udostępnianego w punkcie sprzedaży. Do jednego z określonych w nim okien standardowych wprowadzimy wówczas zmiany, aby dostosować je do naszych indywidualnych potrzeb. W ten sposób poznamy ostateczną cenę. Możemy też poprzestać na modelu „nieskonfigurowanym”. Trzeba być czujnym i zwracać uwagę na wszelkie szczegóły oferty. Okno może być bowiem niedrogie tylko z pozoru – tania będzie jego podstawowa wersja, a za wszelkie dodatki lub nietypowe wymiary zapłacimy bardzo dużo.
O co pytać sprzedawcę kupując okna?
Poprośmy o kartę techniczną. W niej zawarte są wszelkie dane na temat okna. Ważne, żeby się dowiedzieć, czy okna mają znak CE, który świadczy o tym, że są dopuszczone do sprzedaży i stosowania. Nie zaszkodzi zapytać, w jakie ponadstandardowe elementy możemy okno wyposażyć. Sprawdźmy, jak długo przyjdzie czekać na dostawę, zwłaszcza gdy zamówiliśmy sporo dodatkowych elementów. Istotne jest, czy sprzedawca dysponuje autoryzowaną ekipą monterską. Na koniec trzeba zapytać o gwarancję i poprosić o określenie, czego ona dotyczy, jakie elementy okna obejmuje oraz kiedy może nam przepaść. Na koniec pozostanie już tylko wynegocjowanie rabatu.