Jak ważny jest odpowiedni montaż okien energooszczędnych?

2018-11-14 14:39
Markiza VMZ Solar
Autor: FAKRO Markiza Fakro VMZ Solar

Nawet najlepsze i najdroższe okna mogą nie spełniać swojej funkcji, jeśli będą zamontowane niepoprawnie. Co jest potrzebne do montażu okien energooszczędnych?

Montaż w warstwie ocieplenia

W domach energooszczędnych i pasywnych standardem stał się montaż okien w warstwie ocieplenia. Bardzo ważne jest stabilne zamocowanie okien do murów, aby siły wywołane parciem i ssaniem wiatru czy naprężeniami termicznymi nie zniszczyły okna ani nie osłabiły połączeń. Ale równie istotne jest poprawne uszczelnienie styku okna z izolacją, aby nie powstały tam mostki termiczne. Zarówno montaż w warstwie ocieplenia, jak i uszczelnianie styków można zrobić na kilka sposobów, a wyboru powinno się dokonać w porozumieniu z montażystą okien. Uwzględnić trzeba nie tylko koszt montażu, ale także materiał konstrukcyjny ścian i wielkość okien. Ważne jest, by styki były ciepłe i zabezpieczone przed zawilgoceniem – paroizolacją od strony wnętrza i wiatroizolacją od zewnątrz. Tego trzeba dopilnować, bo niestety nie jest to w wielu wypadkach standardem montażu okien. Dużo lepiej wygląda to w przypadku okien dachowych.

Kołnierze uszczelniające

Okna o bardzo dobrych parametrach termicznych są oferowane z kołnierzami termoizolacyjnymi. Aby wyeliminować mostki liniowe na styku okna z połacią oferuje się materiał izolacyjny (wełna owcza), którym wypełnia się przestrzeń wokół ramy okna, albo dodatkową ramę termoizolacyjną ze spienionego polietylenu (wstawione w połać dachu tworzą ościeże dla okna).

Są też okna fabrycznie obudowane izolacją – z ramą jest zespolony blok termiczny z polipropylenu. Standardowymi elementami wykorzystywanymi przy montażu każdego okna dachowego są kołnierze uszczelniające – paroizolacyjny, doklejany do ramy okna i łączony z folią paroizolacyjną osłaniającą od strony poddasza ocieplenie ułożone w połaci, oraz wiatroizolacyjny montowany pod pokryciem dachowym.

Mądra eksploatacja okien

Dobra izolacyjność termiczna okien pozwala na projektowanie dużych przeszkleń zarówno w ścianach, jak i w połaciach dachu. Ich główną rolą jest nadanie bryle lekkości i wpuszczenie do wnętrz światła naturalnego. W domach z nawiewno-wywiewną wentylacją mechaniczną okna nie muszą służyć przewietrzaniu wnętrz. Ale dom energooszczędny to też taki, który ma bardzo dobrze izolowane przegrody, ciepłe okna i wentylację grawitacyjną. Aby w sezonie grzewczym nie tracić ciepła przez okna, a jednocześnie zapewnić przewietrzanie wnętrz, można je włączyć do systemu sterowania wyposażeniem domu. Najłatwiejsze jest to na poddaszach, bo okna dachowe przystosowane do obsługi elektrycznej to niemal standard. Można je podłączyć do zasilania energią elektryczną lub wyposażyć w zasilanie solarne. Obsługa okien odbywa się wówczas pilotem lub przełącznikiem ściennym. A dzięki programatorom i różnym czujnikom (wiatru, deszczu, nasłonecznienia, jakości powietrza wewnętrznego) można określić warunki, przy których automatycznie się otworzą i zamkną. W podobny sposób można sterować roletami i markizami zewnętrznymi, które coraz częściej są uzupełnieniem okien dachowych i elewacyjnych skierowanych na południe i południowy zachód.

Akcja specjalna
Okna drewniano-aluminiowe Fakro

Autor: FAKRO

Artykuł jest częścią akcji Okna energooszczędne. Doradzamy, na co zwrócić uwagę i podpowiadamy, jak wybrać dobre okna energooszczędne. Partnerem akcji jest FAKRO.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie