Jak ustawić okna na zimę? Zobacz, jak ustawić okna na tryb zimowy?
Wielu inwestorów nie wykorzystuje opcji dostosowywania szczelności do zmieniających się pór roku, a to duży błąd. Tryb zimowy to nic innego jak kontrolowanie docisku uszczelki, a co za tym idzie regulowanie mocy przepływu powietrza. Jeśli mimo zmiany ustawień ciepło ucieka przez okna, może warto pomyśleć o ich wymianie. Zwłaszcza że można to zrobić z dofinansowaniem.
Spis treści
- Co to jest tryb zimowy okien?
- Jak ustawić okna w trybie zimowym?
- Jak bez dużych kosztów wymienić okna na nowe?
Co to jest tryb zimowy okien?
Okna są wyposażone w okucia, które można regulować. Jedną z dostępnych funkcji jest zmiana docisku uszczelki między skrzydłem a ramą ościeżnicy, przez co kontroluje się przepływ powietrza w tej szczelinie. Okna najczęściej są montowane od wiosny do jesieni. Montażyści ustawiają je w trybie neutralnym. Przed chłodnymi miesiącami warto ustawić okna w trybie zimowym, żeby ograniczyć ilość ciepłego powietrza uciekającego z domu na styku skrzydła z ościeżnicą.
Jak ustawić okna w trybie zimowym?
Samodzielna regulacja okien nie jest trudna. Po otwarciu skrzydła należy znaleźć na jego obwodzie rolki mimośrodowe (jest ich kilka). Ich grzybek jest ruchomy, można go przekręcać w prawo lub lewo. Grubość obwodu grzybka z jednej strony jest większa, z drugiej mniejsza (mogą się tam też znajdować oznaczenia w postaci kropek – od największej do najmniejszej). Żeby ustawić okna w trybie zimowym, należy tak obrócić grzybek, żeby najszerszy fragment obwodu grzybka (z największą kropką) znalazł się na pozycji godziny 9. Tak wyregulować należy każdą rolkę mimośrodową. Potrzebny jest do tego klucz płaski albo acp-s.
Jak bez dużych kosztów wymienić okna na nowe?
Jeśli okna są już wyeksploatowane, warto wymienić je na nowe. Obecnie jest sprzyjający temu czas, ponieważ można uzyskać na te prace dofinansowanie z programu Czyste powietrze. Wysokość bezzwrotnej dotacji zależy od naszych dochodów i może stanowić 40, 70, a w przypadku osób o bardzo małych dochodach - nawet 100% poniesionych kosztów, czyli zakupu i montażu stolarki okiennej. Szczegółowe informacje o tym, jak uzyskać dofinansowanie i złożyć wniosek, można znaleźć w internecie, na stronach wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub punkcie konsultacyjnym w gminie.
Kontrolowanie docisku uszczelki i regulowanie tym samym mocy przepływu powietrza to często bagatelizowany przez inwestorów krok, a jest on istotnym elementem efektywnego zarządzania energią w budynkach. To nie tylko kwestia komfortu, bo utrzymujemy odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach w chłodniejszych miesiącach, ale i mądry wybór z ekonomicznego punktu widzenia. Dobrze dobrane ustawienia mogą zaowocować poprawą efektywności energetycznej, co przekłada się na mniejsze zużycie energii i obniżenie kosztów ogrzewania. Zresztą to nie tylko kwestia oszczędności, ale i odpowiedzialności ekologicznej. Oszczędzanie energii przynosi wymierne korzyści naszej planecie.
Należy również zwrócić uwagę na możliwość dofinansowania z rządowych programów montażu nowych okien, co pomoże w poprawie efektywności energetycznej domu. Jeśli mimo zmiany ustawień ciepło nadal ucieka przez okna, warto rozważyć ich wymianę na bardziej energooszczędne modele. Wsparcie finansowe dostępne w tym zakresie może znacząco obniżyć koszty takiej inwestycji, a jednocześnie przyczynić się do redukcji naszego wpływu na środowisko.