Jak rozszczelnić okna, żeby nie parowały? Dlaczego parują okna w domu?

2023-12-08 6:23

Niepokoi cię para wodna na oknach w domu? Zależnie od natężenia zjawiska, można zastosować różne sposoby, żeby rozwiązać problem. Co zrobić, żeby nie parowały okna w domu? Kiedy wystarczy rozszczelnić okna, żeby nie parowały? Jak rozszczelnić okna?

Jak rozszczelnić okna
Autor: Getty Images Problemy z parowaniem okien pojawiają się w domach z wentylacją grawitacyjną. Może temu zapobiec rozszczelnienie okien
Murator Remontuje: Jak wyregulować okna?
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Jak dbać o jakość powietrza w domu?
  2. Jak rozszczelnić okna, żeby nie parowały?
  3. Jak ustawić mikrowentylację okien?
  4. Jak rozszczelnić okna dzięki okuciom?
  5. Jak ustawić okno w pozycji letniej?
  6. Jak rozszczelnić okna za pomocą nawiewników?

Para wodna pojawiająca się na oknach jest oznaką nadmiaru wilgoci w powietrzu wewnątrz domu. Wilgoć w ciepłym powietrzu skrapla się na zimnej powierzchni szyb. Może pojawić się po nocy, podczas której wszyscy domownicy spali w domu, albo gdy cały dzień ktoś gotował w kuchni. Bywa, że okna parują po rozwieszeniu prania na suszarce pokojowej. Co zrobić, żeby okna w domu nie pokrywały się parą?

Jak dbać o jakość powietrza w domu?

Podstawowym sposobem regulacji jakości powietrza jest odpowiednia wentylacja. W nowo budowanych domach zaleca się wykonanie systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Kiedyś powszechna była wentylacja grawitacyjna. W wielu budynkach może nie działać ona we właściwy sposób. Problem z parowaniem szyb w oknach pojawił się, gdy zaczęto produkować szczelne okna. Jeśli pary wodnej na oknach nie jest zbyt wiele, pojawia się sporadycznie, można obniżyć poziom wilgoci przez rozszczelnienie okien. Gdy problem z parowaniem okien jest zdecydowanie większy, należy usprawnić system wentylacyjny.

Jak rozszczelnić okna, żeby nie parowały?

Zależne od tego, jakie okna są wstawione w domu, można zastosować różne metody. Są okna, które mają funkcję mikrowentylacji. W każdym oknie można odpowiednio wyregulować okucia, żeby zmniejszyć docisk skrzydła do ramy. W ostateczności można też wstawić nawiewniki.

Jak ustawić mikrowentylację okien?

Ponieważ problem z parowaniem okien jest znany producentom stolarki otworowej, z myślą o nim wprowadzili oni dodatkowy mechanizm dostępny w oknach rozwierno-uchylnych. To funkcja mikrowentylacji, czyli ustawienia okna w takiej pozycji, że na całym obwodzie między ramą a skrzydłem powstaje kilkumilimetrowa szczelina pozwalająca na wymianę powietrza. Okno jest w pozycji zamkniętej, nie można go otworzyć, ale jest rozszczelnione. Zwykle do ustawienia okna w takiej pozycji jest konieczne przekręcenie klamki o 45 stopni w górę.

Jak rozszczelnić okna dzięki okuciom?

Monterzy zwykle ustawiają okna w pozycji neutralnej. Jednak okucia obwiedniowe stosowane w nowoczesnych oknach pozwalają regulować docisk uszczelki między skrzydłem a ramą ościeżnicy. Zwykle jest to nazywane regulacją lato-zima. Latem można pozwolić, żeby przez mikroszczeliny po obwodzie skrzydła następował minimalny przewiew powietrza. Żeby zimą ograniczyć ucieczkę ciepła z domu, przed sezonem grzewczym można ustawić okna w pozycji szczelniejszej – zimowej. Jeżeli na oknach pojawia się para wodna, rozwiązaniem problemu może być rozszczelnienie okien do pozycji letniej. Jednak trzeba pamiętać, że tego typu rozszczelnienie jest mniejsze niż w przypadku mikrowentylacji.

Jak ustawić okno w pozycji letniej?

Na obwodzie skrzydła są rolki mimośrodowe z ruchomym grzybkiem, który można przekręcać w prawo lub lewo. Z jednej strony obwód grzybka jest szerszy, z drugiej węższy (mogą się tam też znajdować oznaczenia w postaci kropek – od największej do najmniejszej). Żeby ustawić okna w trybie letnim, należy tak obrócić grzybek, żeby najwęższy fragment obwodu grzybka (z najmniejszą kropką) znalazł się na pozycji godziny 9. To oznacza najmniejszy docisk skrzydła do uszczelki. Tak wyregulować należy każdą rolkę mimośrodową.

Jak rozszczelnić okna za pomocą nawiewników?

Gdy oba wyżej wymienione sposoby nie są wystarczające, można wstawić w oknach nawiewniki. Najlepiej wybrać takie, które automatycznie regulują wielkość wymiany powietrza zależnie od poziomu wilgoci, czyli higrosterowalne. Jeśli w pomieszczeniu jest zbyt wilgotno, nawiewnik otwiera się, a gdy poziom wilgoci osiągnie prawidłowy wynik – osłona się zamknie. Nawiewnik tego rodzaju jest wyposażony w czujnik z taśmy poliamidowej, która pod wpływem zmian wilgotności zmienia długość i jednocześnie otwiera lub zamyka otwory umożliwiające odpowiednią wymianę powietrza. Nawiewniki montuje się najczęściej na górnej ramie okna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie