Samodzielna regulacja okien. Jak poprawić działanie okien bez wzywania serwisanta

2023-11-02 12:44

Skrzydła okien są wyposażone w okucia obwiedniowe. Na obwodzie skrzydła widać elementy, które mogą być regulowane. Proste narzędzia pozwolą poprawić ustawienie skrzydła względem ościeżnicy. Wyjaśniamy, jak regulować okna?

Samodzielna regulacja okien
Autor: Getty Images Regulacja okien pozwoli lżej i łatwiej otwierać i zamykać skrzydło okna
Murator Remontuje: Jak wyregulować okna?
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Jakie narzędzia do regulacji okien?
  2. Jak regulować pozycję skrzydła?
  3. Jak wykonać regulację docisku skrzydła do ramy?
  4. Na czym polega regulacja lato-zima?

Do ustawienia pozycji skrzydła w ościeżnicy oraz poruszania nim służą okucia obwiedniowe składające się z elementów stałych i regulowanych. Są one umieszczone na całym obwodzie skrzydła. Okna po latach eksploatacji mogą wykazywać pewne nieprawidłowości podczas otwierania lub zamykania, wokół skrzydła można odczuwać lekkie nieszczelności. Jeśli nie zostanie to skorygowane w szybkim czasie, może dojść do zablokowania i/lub uszkodzenia okuć. Mając odpowiednie narzędzia i odrobinę smykałki majsterkowicza, można samodzielnie regulować okna.

Podstawowe zabiegi korygujące działanie okna to:

  • regulacja pozycji skrzydła, poprawiająca działanie okna,
  • regulacja docisku skrzydła do ramy, poprawiająca szczelność okna,
  • regulacja lato-zima.

Jakie narzędzia do regulacji okien?

Do regulacji większości okien potrzebne jest kilka podstawowych narzędzi. Są to klucze imbusowy, torx, płaski lub acp-s. Na rynku znajdziemy wiele kluczy do regulacji okien, także w gotowych kompletach. W większości przypadków używa się takich samych narzędzi, np. klucza imbusowego 4 lub 2,5. Dobrze jest sprawdzić, jakiej marki są okucia w naszych oknach, żeby wybrać odpowiedni zestaw.

Jak regulować pozycję skrzydła?

Bywa, że skrzydło, zwłaszcza duże i ciężkie, zaczyna nieco obwisać, a to skutkuje kłopotami podczas zamykania. Modyfikując zawieszenie skrzydła na zawiasach, można skorygować pozycję okna względem ramy ościeżnicy. Regulując od góry zawias dolny góra-dół, można podnieść lub opuścić skrzydło. Trzeba w tym celu przekręcać kluczem w prawo lub lewo. Jeśli będziemy regulować dolny element zawiasu, można przesuwając skrzydło w prawo lub w lewo, ustawić poprawnie jego pozycję wewnątrz ramy. Żeby zmienić ustawienie skrzydła, żeby się lepiej domykało, należy wyregulować podnośnik klamki, przekręcając kluczem góra-dół zawias górny. W celu wykonania tej regulacji używa się kluczy imbusowych, zwykle 4 i 2,5.

Jak wykonać regulację docisku skrzydła do ramy?

Jeśli skrzydło będzie prawidłowo przylegać do ramy ościeżnicy, okno zachowa odpowiednią szczelność. Można to regulować, przekręcając kluczem torx (zwykle T10) śrubę na wierzchu zawiasu dolnego. Żeby podnieść lub opuścić skrzydło od strony klamki, trzeba wyregulować zawias górny przekręcając w prawo lub lewo kluczem imbusowym.

Na czym polega regulacja lato-zima?

Ten rodzaj regulacji służy pewnej modyfikacji ilości powietrza wpadającego przez okno. Latem okno może być nieco rozszczelnione, zimą lepiej jest, żeby skrzydło szczelniej przylegało do ramy. Okna standardowo są ustawione w pozycji neutralnej. Do regulacji lato-zima jest przeznaczona rolka lub ośmiokątny grzybek na zaczepach. Są na nim umieszczone znaczniki (kropki) - od najmniejszego do największego. Aby ustawić okno w pozycji letniej, należy tak przekręcić rolkę, żeby największy znacznik był na godzinie 3. Przed zimą warto doszczelnić okno. Dlatego przekręcamy rolkę tak, żeby największy znacznik znalazł się na pozycji godziny 9. Można użyć do tego klucza płaskiego lub typu acp-s. Taką regulację trzeba wykonać na każdym zaczepie umieszczonym na obwodzie okna.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie