Czy warto kupić okna używane? Czy opłaca się kupić okna bez gwarancji?

2023-12-28 8:53

Na rynku można znaleźć oferty sprzedaży okien używanych pochodzących z demontażu z remontowanych budynków. Czy warto kupić takie okna? Ich cena może być nawet o połowę niższa od ceny nowych okien, ale czy taka stolarka zapewni komfort i bezpieczeństwo.

Okna używane. Czy warto skorzystać z takiej okazji?
Autor: Getty Images Czy warto kupić okna pochodzące z demontażu?

Spis treści

  1. Czy okna używane ochronią przed ucieczką ciepła?
  2. Jak dopasować okna używane?
  3. Czy znamy stan techniczny okien używanych?
  4. Jak wyglądają okna używane?
  5. Czy opłaca się kupić okna bez gwarancji?
  6. Kiedy warto kupić okna używane?
Szkoła budowania: Dom z poddaszem użytkowym

Jeśli myślimy o kupnie używanych okien do domu, w którym mieszkamy lub będziemy mieszkać, to lepiej zrezygnować z takiego pomysłu. Przede wszystkim takie okna nie spełniają obecnych wymogów termoizolacyjności. W blokach są demontowane okna instalowane tam przed 15-20 laty. Pod względem technologii i właściwości użytkowych od obecnie produkowanych dzieli je przepaść.

Czy okna używane ochronią przed ucieczką ciepła?

Większość ofert to okna z pakietami dwuszybowymi, które nie stanowią dobrej przegrody termicznej. Okna z takimi szybami mogą mieć bardzo wysoki współczynnik przenikania ciepła, nawet powyżej 1,5 W/(m²K). W budynku, w którym pomieszczenia są ogrzewane do temperatury nie mniejszej niż 16°C okna powinny mieć współczynnik U nie większy niż 0,9 W/(m²K). Okna używane mogą nawet nie spełniać wymogów co do termoizolacyjności w przypadku montażu w pomieszczeniach ogrzewanych do temperatury do 16°C – współczynnik U nie większy niż 1,4.

Jak dopasować okna używane?

Kolejnym problemem jest wymiar okien. Obecnie okna produkuje się pod wielkość otworów w ścianach. W przypadku okien używanych wymiar jest podany i niezmienny. Z pomysłu, żeby kupić okna ciut mniejsze albo ciut za duże, bo tanie, a podczas montażu jakoś się je dopasuje, lepiej zrezygnować.

Czy znamy stan techniczny okien używanych?

Nikt nie deklaruje ich właściwości, ponieważ nie ma dokumentacji. Jest informacja o sposobie otwierania, zwykle rozwierne albo rozwierno-uchylne, ale często sprzedający nie gwarantuje nawet dostarczenia okien, które otwierałyby się tak jak chcemy – na prawo lub na lewo, a to może skutkować dużą niewygodą. Jeśli kierunek otwierania skrzydła nie będzie pasować w pomieszczeniu, może się okazać, że nie będzie się z niego korzystać.

Ramy okna mogą być nieco odkształcone, przez co nawet po zamknięciu okna przez szczeliny będzie uciekać ciepło. Okna używane były wielokrotnie otwierane i zamykane, więc ich okucia mogą być już wypracowane. W związku z tym ich użytkowanie może nie być wygodne, a także zakończyć się awarią znacznie szybciej niż w przypadku okien nowych.

Jak wyglądają okna używane?

Trzeba także zdawać sobie sprawę, że okna używane noszą tego ślady. Na pierwszy rzut oka wyglądają przyzwoicie, ale bliższe przyjrzenie się szybom i ramom przynosi inne wrażenia. Mogą być trwale zadrapane, poplamione, mieć ubytki okleiny i inne wady estetyczne. Jeśli były na nich zamontowane moskitiery albo rolety, pozostają puste otwory po wkrętach albo przebarwienia w miejscach zakrytych przez te akcesoria.

Czy opłaca się kupić okna bez gwarancji?

Nie bez znaczenia jest też brak jakichkolwiek gwarancji. Nowe okna są objęte rękojmią, a producenci udzielają jeszcze własnych gwarancji. Bardzo często jest to 5 lat, a bywa, że nawet 7. W tym czasie okna powinny prawidłowo funkcjonować i zachować odpowiedni wygląd. W przypadku zakupu okien używanych nie mamy żadnych gwarancji. Mogą zepsuć się za tydzień lub miesiąc od kupienia i będą do wyrzucenia. Kupujemy takie okna na własną odpowiedzialność.

Kiedy warto kupić okna używane?

Jeśli szukamy okien do budynku gospodarczego, domku w ogrodzie, altany, hali, warsztatu, w których ich właściwości użytkowe nie będą odgrywały większej roli, można pokusić się o kupno okien z odzysku. W takiej sytuacji jednak trzeba dokładnie je obejrzeć i sprawdzić, jak funkcjonują.

Pozostałe podkategorie