Ciepły montaż ciepłych okien - fotorelacja KROK PO KROKU

2016-06-20 16:02

Oto fotorelacja z ciepłego montażu okien. Zarówno okna, jak i ich montaż to nagroda w konkursie producenta okien - firmy DAKO. My przedstawiamy szczegóły tego montażu.

Montaż okien
Autor: Marcin Czechowicz W tym domu okna zamontowano dyblami do muru konstrukcyjnego z ceramiki poryzowanej. Szczeliny między ramą a murem wypełnia taśma rozprężna

Konkurs, w którym nagrodą były okna

Dla młodych ludzi z dzieckiem budowa nowego domu to olbrzymie wyzwanie finansowe i organizacyjne. Dlatego radość z nowoczesnych, ciepłych okien wygranych w konkursie zorganizowanym przez firmę DAKO była ogromna.

W całym domu jest k ilkanaście okien. Ich łączna powierzchnia wynosi ponad 20 m2. Przed produkcją okien fachowcy z DAKO szczegółowo wymierzyli otwory, ustalili z inwestorami ważne szczegóły – kolor okleiny, rodzaj okuć. Gdy okna były gotowe, czterech montażystów uporało się z pracą w kilka godzin. Zróżnicowanie okien w zależności od rodzaju pomieszczenia i ich indywidualny dobór pozwoliły na uzyskanie najlepszych efektów przy założonych kosztach.

Jakie okna?

Laureaci konkursu otrzymali energooszczędne okna z PCW z serii DPQ-82. Siedmiokomorowe profile są usztywnione kształtownikami stalowymi. Zestawy szklane składają się z trzech tafli szyb z napylonymi dwiema powłokami Thermofloat, między którymi znajduje się ciężki gaz (argon), dzięki czemu możliwe jest uzyskanie wartości współczynnika przenikania ciepła szyby Ug = 0,5 W/(m2.K).

Współczynnik przenikania U całego okna wynosi zależnie od wielkości okna od 0,81 do 0,89 W/(m2.K). Najlepszy współczynnik ma duże okno o wymiarach 146 x 240 cm, najgorszy ma najmniejsze okno (w którym stosunek powierzchni ram do szyby jest największy). Ramy mają współczynnik Uf = 1 W/(m2.K).

Okna przeznaczone do wstawienia na parterze domu mają po obu stronach okleinę w kolorze złotego dębu. Te, które znajdą się na poddaszu, od strony wnętrza będą białe, tak aby pasowały do okien połaciowych. Do koloru okien są dobrane ciepłe ramki. Te w oknach okleinowanych po obu stronach są jasnobrązowe. W oknach białych ramka jest czarna – tak zażyczyli sobie inwestorzy. Ramki różnią się wyłącznie kolorem, ich parametry fizyczne są takie same.

WIDEO: Co to znaczy „ciepły montaż”?

Co to znaczy „ciepły montaż”?

Montaż okien

Okna zamontowano dyblami do muru konstrukcyjnego dwuwarstwowej ściany. Usytuowanie ich na krawędzi ściany, na styku z izolacją, powoduje, że łatwo je uszczelnić. Szczelina między murem a oknem jest dobrze zaizolowana taśmą rozprężną ISO Block One.

Okno okleja się taśmą przed wstawieniem go w ościeże. Zapewnia ona szczelność od wewnątrz i powstrzymuje wnikanie pary wodnej. Jej środkowa warstwa t łumi hałas i zatrzymuje ciepło, a zewnętrzna chroni przed wnikaniem deszczu, k tóry napiera pod ciśnieniem do 1000 Pa. Od spodu ramy zamontowano listwy parapetowe, do których przylega parapet zewnętrzny i wewnętrzny. Zapobiega to powstawaniu w tym miejscu mostka cieplnego. Dodatkowo na ramę okna będzie można nasunąć styropian, k tóry jeszcze lepiej ochroni styk okna z murem przed zimnem i wodą.

Warto wiedzieć

Jakie wybrać okucia okienne?

Okucia można dopasować do okien, biorąc pod uwagę funkcję pomieszczenia i kondygnację, na której okno się znajduje.

W najbardziej reprezentacyjnych wnętrzach, gdzie estetyka ma największe znaczenie, na przykład w salonie i w kuchni, najlepiej zastosować ukryte okucia. Brak zawiasów na ramie pozwoli też na łatwiejsze i wygodniejsze mycie okien.

W sypialniach przydadzą się takie z okuciami umożliwiającymi wietrzenie szczelinowe. Odpowiednie ustawienie klamki powoduje odstawienie skrzydła od ramy na 6 mm. Szczelina zapewnia efektywne wietrzenie, które nie pociąga za sobą gwałtownego wychłodzenia pomieszczeń (typowego dla wietrzenia przez uchylenie lub rozwarcie skrzydła). Dodatkową korzyścią jest możliwość wietrzenia podczas wietrznej i deszczowej pogody – woda deszczowa nie dostaje się do pomieszczeń, a stabilna pozycja skrzydła wyklucza jego uderzanie o ramę pod naporem wiatru. Jeżeli okna są wyposażone w blokadę obrotu klamki, uniemożliwia ona przestawienie klamki do pozycji „uchylone”, gdy okno jest rozwarte (i odwrotnie). Wyklucza to doprowadzenie do niebezpiecznej sytuacji, w której skrzydło przytrzymywane jest tylko w jednym punkcie.

W pokojach dziecięcych na piętrze, w celu wykluczenia nieszczęśliwego wypadku, warto zamontować zamek uniemożliwiający przypadkowe rozwarcie okna – pozwalający jedynie na jego uchylenie. W oknach na parterze przydadzą się także dodatkowe zaczepy antywłamaniowe.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie