Balkon bez progu
Drzwi balkonowe, które łaczą ogród z wnętrzem domu. Otwarte powiększają przestrzeń mieszkalną i wpuszczają więcej światła. Jak uzyskać ten sam poziom posadzki na balkonie i w mieszkaniu?
Trzeba pamiętać, że poziom posadzki balkonu zawsze powinien być co najmniej o 1 cm niższy niż w mieszkaniu dla ochrony przed zalewaniem wodą ze śniegu topniejącego przy progu. Zbliżony poziom posadzek warto wykonać w szczególnej sytuacji, na przykład jeśli udostępni to loggię osobie niepełnosprawnej ruchowo. Można będzie wtedy zastosować drzwi balkonowe z obniżonym progiem. Nie będzie to problemem, jeżeli balkon jest niezależną konstrukcją.
Jednak u nas najczęstszymrozwiązaniem jest płyta balkonowa związana konstrukcyjnie ze stropem. W takim wypadku uzyskanie podobnego poziomu posadzek jest dosyć kłopotliwe.
Cieńsza płyta balkonu
Jeden ze sposobów polega na wykonaniu takiej płyty balkonowej, której wierzch stanu surowego będzie obniżony o 5-7 cm w stosunku do wierzchu stropu w mieszkaniu.
W tym celu projektuje się płytę „pocienioną” od góry, czyli z reguły zbrojoną większą ilością stali.
Na rysunkach są pokazane dwa sposoby montażu ramy okiennej. Najczęściej mocuje się ją w grubości konstrukcyjnej warstwy muru. Jest to rozwiązanie technicznie prostsze, bo próg okna opiera się na podmurowaniu, zaś boki ramy są zakotwione do ościeży otworu okiennego.
Ma jednak wadę – o ile ościeża i nadproże można ocieplić kilkucentymetrową warstwą izolacji w węgarku, o tyle trudno jest osłonić próg drzwi przed ucieczką ciepła ze względu na zbliżenie warstw posadzkowych. Znajdująca się na zewnątrz, a więc zimna szlichta posadzki balkonowej prawie dotyka do profilu drzwi, który jest narażony na kontakt z parą wodną wykraplającą się w miejscu skoku temperatur. Wyjściem jest zastosowanie specjalnego profilu aluminiowego z przekładką termiczną.
Innym rozwiązaniem jest umieszczanie ramy okiennej bardziej na zewnątrz elewacji, czyli poza konstrukcyjną warstwą muru w płaszczyźnie ocieplenia.
To rozwiązanie nowocześniejsze, stosowane dziś standardowo w elewacjach wentylowanych, a zatem z okładzinami drewnianymi, kamiennymi, mocowanymi na kotwach lub ruszcie w kilkunastocentymetrowym oddaleniu od konstrukcyjnej warstwy muru. Osadzenie drzwi w warstwie ocieplenia wymaga zastosowania pod progiem mocnego profilu podpierającego, montowanego na odpornych na korozję nierdzewnych lub aluminiowych wspornikach zakotwionych do wieńca lub konstrukcyjnej warstwy muru, oraz dłuższych kotew typu „Z” po bokach w ościeżach. Jest to rozwiązanie godne polecenia, ponieważ zapewnia ciągłość izolacji i minimalizację mostków cieplnych. Wysunięta przed lico muru rama okienna jest oklejona pod ociepleniem (na styku z murem) ciągłą taśmą uszczelniającą, która chroni wnętrze przed przenikaniem wiatru, zimna i wilgoci przy ościeżach. W miejscu takim jak wyjście na balkon, zwłaszcza jeśli jest ono na poziomie posadzki, pozwala to zachować ciągłą, grubą na szerokość ramy warstwę izolacji cieplnej pod progiem okiennym. Widać to przy porównaniu tych rysunków.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Pocieniona płyta balkonu - drzwi z obniżonym progiem osadzone w grubości ściany
Grubsze ocieplenie stropu
W pewnych przypadkach, zwłaszcza kiedy chodzi o loggie lub duże tarasy na płycie, która jest kontynuacją stropu, opłaca się zrobić poziomy posadzek przez podniesienie poziomu podłogi w mieszkaniu. Robi się to, pogrubiając warstwęizolacji pod posadzką w pomieszczeniach. Rekompensatą dla dodatkowych kilku czy kilkunastu centymetrów ocieplenia może być prostsze i tańsze wykonanie stropu, a dodatkową korzyścią uzyskanie w warstwach posadzkowych miejsca na poprowadzenie poziomów instalacyjnych.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Pocieniona płyta balkonu - drzwi z obniżonym progiem osadzone w grubości ściany