Na co zwrócić uwagę budując komin lub wybierając system kominowy

2012-06-04 11:49

Każdy komin, a więc także system kominowy, musi spełniać wymagania określone w warunkach technicznych. Zgodnie z nimi obudowa komina musi być wykonana z materiałów niepalnych, o odporności ogniowej co najmniej 60 min., a powierzchnia wewnętrzna powinna być gładka. Sprawdź, na co jeszcze koniecznie musisz zwrócić uwagę budując komin lub wybierając gotowy system kominowy.

Kominy
Autor: Andrzej Szandomirski Szukając komina, trzeba sprawdzić, z jakich urządzeń może odprowadzać spaliny

Materiały niepalne, z których wykonuje się kominy i systemy kominowe, muszą zapewnić im szczelność i być dopuszczone do stosowania w budownictwie (potwierdzeniem jest stosowny dokument).

Przekrój przewodu powinno się obliczyć w zależności od mocy i rodzaju kotła. Na całej długości przewód kominowy nie może mieć przewężeń, a jego powierzchnia wewnętrzna musi być gładka.

Zabronione jest stosowanie przewodów wentylacyjnych, spalinowych i dymowych zbiorczych – do każdego wolno podłączyć tylko jedno urządzenie, chyba że są to urządzenia z zamkniętą komorą spalania wyposażone w zabezpieczenie przed zanikiem ciągu kominowego – stosowanie do nich zbiorczych przewodów spalinowych jest dopuszczalne.

Co każdy komin powinien mieć

Każdy komin i system kominowy do odprowadzania spalin lub dymu powinien być wyposażony w:

  • otwór wyczystny umieszczony poniżej podłączenia czopucha (poziomego odcinka łączącego komin z urządzeniem grzewczym), ze szczelnym zamknięciem wykonanym z niepalnego materiału. W kominach do kotłów o mocy do 30 kW można zrezygnować z drzwiczek rewizyjnych, jeśli możliwy jest wygodny dostęp do dna komina przez rozetę podłączeniową;
  • odstojnik kondensatu znajdujący się na samym dole komina, w tak zwanej stopie, wyposażony w przewód do odprowadzenia skroplin;
  • otwory rewizyjne w skośnych częściach komina (jeśli komin jest odchylony od pionu).

Zasady, którymi należy się kierować przy buowie komina

Zgodnie z Polską Normą przewody kominowe powinny być prowadzone pionowo. Dopuszczalne jest odchylenie komina od pionu nie więcej niż o 30° na odcinku nie dłuższym niż 2 m.

Efektywna wysokość komina, to znaczy mierzona od przerywacza ciągu do wylotu ponad dach, nie może być mniejsza niż 4 m dla kotłów o mocy nieprzekraczającej 35 kW. Jeśli moc jest większa, minimalna wysokość komina może wynosić 2 m.

Komin trzeba wyprowadzić ponad dach na tyle wysoko, aby znajdujące się w pobliżu przeszkody nie zakłócały ciągu oraz by zminimalizować zagrożenie powstania pożaru.


Podstawa prawna: Rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

 

Nasi Partnerzy polecają