Domy modułowe z keramzytobetonu. Konstrukcja i wykończenie modułów

2010-12-01 20:39
Domy modułowe z keramzytobetonu. Konstrukcja i wykończenie modułów
Autor: Buma Building Systems Dom modułowy z keramzytobentonu z konstrukcją do wykonania dachu skośnego; powierzchnia domu 145 m2. System Bumati, dom Pavo (Buma Building Systems)

Dom modułowy z keramzytobetonu można wybudować w niewiele ponad miesiąc. Większość prac konstrukcyjnych i wykończeniowych domów odbywa się w fabryce. Wyjeżdżają stamtąd gotowe przestrzenne moduły, które łączy się w całość na placu budowy, na przygotowanych uprzednio fundamentach. Moduły są wykończone od zewnątrz, mają wstawione okna i drzwi zewnętrzne oraz rozprowadzone instalacje. Są praktycznie gotowe do zamieszkania.

Domy modułowe z keramzytobetonu

Niemal wszystkie prace konstrukcyjne i wykończeniowe domów modułowych z keramzytobentonu odbywają się w halach fabrycznych. Wyjeżdżają stamtąd gotowe przestrzenne moduły domów, które łączy się w całość na placu budowy, na przygotowanych uprzednio fundamentach. Transport i montaż gotowych modułów można także zlecić firmie zewnętrznej. Producent udziela wówczas potrzebnych wskazówek.
Niektóre firmy mogą zaadaptować do tej technologii projekt domu indywidualny dostarczony przez klienta.

Domy modułowe z keramzytobetonu. Konstrukcja i wykończenie modułów
Autor: Buma Building Systems Dom modułowy z keramzytobentonu z dachem płaskim, posadowiony na specjalnych podporach systemowych; powierzchnia domu 43 m2. System Bumati, dom Neso (Buma Building Systems)

Konstrukcja modułów z keramzytobentonu

Konstrukcję modułów stanowi rama stalowa wypełniona keramzytobetonem. Ściany i stropy są ocieplone wełną mineralną. Od zewnątrz moduły są pokryte tynkiem mineralnym, tynkiem akrylowym lub oblicówką drewnianą. Wewnątrz mają ściany działowe zrobione z płyt gipsowo-włóknowych montowanych do stalowego rusztu. Keramzytobetonowe zbrojone płyty tworzą stropy.
W modułach domów są zamontowane drzwi wejściowe i okna oraz rozprowadzone wszystkie przewody instalacyjne. Wszelkie inne elementy konstrukcyjne – schody, tarasy, balkony – są łączone ze stalową ramą modułu.

Domy modułowe z keramzytobetonu mają zazwyczaj dachy płaskie, które są tak ukształtowane, że mogą zbierać wodę deszczową i odprowadzać ją do specjalnych zbiorników. Jest później zdatna do użytku, na przykład do podlewania ogródka lub – po przefiltrowaniu – także do picia. Dachy można również wypełnić ziemią uprawną i przeobrazić w małe ogrody. Nad dachem płaskim da się zrobić dach skośny, a pod nim poddasze nieużytkowe. Domek zyskuje wówczas bardziej klasyczny kształt.

Świeże powietrze w domach modułowych zapewnia nowoczesny system mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej. Ogrzewanie może być elektryczne lub gazowe.

Moduły posadawia się na małych stopach fundamentowych opartych na słupach fundamentowych zagłębionych w gruncie lub na specjalnych podporach systemowych. Można je też ustawiać na podporach regulowanych, jeżeli teren nie jest równy.

Współczynnik przenikania ciepła U modułów keramzytobetonowych wynosi 0,2-0,22 W/(m2·K) dla ściany, dachu i podłogi.

Czas budowy domów modułowych

Produkcja modułów pochłania około miesiąca, a sam montaż domku do stanu surowego zamkniętego trwa do trzech dni.

Interesujące opcje producentów modułów z keramzytobetonu

Firmy oferujące domy modułowe z keramzytobetonu mogą nam zaproponować posadowienie budynku na wodzie, na specjalnej konstrukcji nośnej opartej o dno akwenu. Dom na wodzie może jednak stanąć tylko na zbiorniku, którego jesteśmy właścicielami, lub gdy uzyskamy prawo do budowy na nim od jego właściciela lub dysponenta.

W ofercie znajdziemy również domy mobilne, które z prawnego punktu widzenia nie są wcale domami, tylko... pojazdami.

Domy modułowe można ustawiać na wysokich podporach konstrukcyjnych niebędących fundamentami. Pod domem można wtedy posadzić rośliny lub wygospodarować miejsce do parkowania samochodu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE