Dom z gliny i słomy - jak zbudować zdrowy dom z naturalnych materiałów? Ile kosztuje dom z gliny i słomy?

2023-03-06 8:37
Dom z gliny i słomy
Autor: www.domzgliny.com Technologia gliny lekkiej umożliwia duży udział pracy własnej, a tym samym obniżenie kosztów budowy

Dom z gliny lekkiej to konstrukcja drewniana wypełniona cegłami z mieszanki słomy i gliny, przygotowanymi bezpośrednio na budowie. Można je zrobić przy dużym wkładzie pracy własnej. Skąd wziąć glinę i słomę na dom? Jak go zbudować? Ile będzie kosztował?

Spis treści

  1. Skąd wziąć glinę i słomę na dom?
  2. Dlaczego warto budować z gliny lekkiej?
  3. Przepis na cegły z gliny i słomy
  4. Dom z dobrej gliny
  5. Jak wykończyć do z gliny?

Kluczowe dla technologii budowy domu z lekkiej gliny są pozyskanie odpowiedniego materiału oraz wiedza. Środowisko pasjonatów budownictwa z naturalnych materiałów jest coraz aktywniejsze, jest dużo osób (inwestorów, budowniczych), które już taki dom zbudowały i chętnie dzielą się wiedzą praktyczną.

Są też organizowane warsztaty, na których można poznać tajniki technologii, biorąc udział w budowie domu.

Skąd wziąć glinę i słomę na dom?

Materiały na dom są pozyskiwane lokalnie. Gliny szukamy w okolicznych kopalniach piasku, żwirowniach i cegielniach. Złoża gliny w Polsce są nieograniczone, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziemy ją w okolicy budowanego domu. Zdarza się, że najwłaściwszy surowiec znajdziemy na swojej działce, i to podczas robienia wykopu pod fundamenty. Glina musi być odpowiednio tłusta. Najlepiej przemrozić ją przez zimę, wtedy lepiej będzie poddawać się obróbce.

Słomy szukamy u rolników. Jest ona dostępna po żniwach, ale trzeba pamiętać, że rozpoczynanie budowy na jesieni niesie ze sobą ograniczenia czasowe i pogodowe. Można nie zdążyć przed zimą ze stanem surowym. Najlepiej więc przygotować się do budowy rok wcześniej i już wtedy zaopatrzyć się w materiały. Na mały dom potrzeba około 11 ton słomy (70 balotów). Ważna jest jej jakość: słoma musi być sucha i zdrowa, bez grzybów i pleśni.

Dlaczego warto budować z gliny lekkiej?

  • Połączenie gliny i słomy daje świetne właściwości izolacyjne. Mieszanina gliny i słomy w określonych proporcjach, czyli glina lekka pozwala na osiągnięcie współczynnika przewodzenia ciepła U na poziomie 0,17-0,14 W//(m²K)!
  • Materiały są tanie. Za 45 t gliny potrzebnych do zbudowania 130-metrowego domu zapłacimy 600-2000 zł, bo materiał jest dostępny i często traktowany jak odpad. Koszt słomy, którą trzeba połączyć z gliną wynosi 2-3 tys. zł. Tak więc za 2600-5000 zł mamy materiał na wszystkie ściany.
  • Z gliny może budować każdy. Domy w tej technologii buduje się zwykle w systemie gospodarczym, wykonując wiele prac samodzielnie lub przy pomocy mniej wykwalifikowanych lub niedoświadczonych pomocników.

Przepis na cegły z gliny i słomy

Cegły wytwarza się z mieszanki gliny i słomy. Taka mieszanka waży około 250 kg/m3. Cegła o wymiarach 25 x 25 x 50 cm po całkowitym wysuszeniu powinna ważyć 8 do 10 kg.

Najpierw glinę i słomę oddzielnie moczy się w wodzie przez 48 godzin. Następnie oba materiały dokładnie się miesza i pozostawia na 2-7 dni, by doszło do ich zmacerowania, dzięki czemu mieszanka osiąga wymagany stopień gęstości i lepkości.

Gotową mieszanką wypełnia się drewniane formy, a uformowane cegły suszy się na słońcu. Całkowicie wysuszone można składować w pryzmach i zużyć od razu lub – odpowiednio przechowywane – po jakimś czasie (nawet po kilku latach).

Dom z gliny i słomy - formowanie cegieł
Autor: www.domzgliny.com Mieszankę przygotowaną z gliny i słomy formuje się w drewnianych formach i suszy na słońcu

Dom z dobrej gliny

Zwolennicy tej technologii duże znaczenie przykładają do jej ekologiczności i ekonomiczności. Dostępność gliny w Polsce jej jest bardzo duża. Lokalność surowca wpływa na tak zwany „ślad węglowy” jego pozyskania – oszczędza energię i zmniejsza zanieczyszczenie środowiska. Podczas przygotowania i przerobienia zużywa bardzo mało energii, około 1% tego, co potrzebne jest do produkcji tej samej ilości cegły wypalonej lub betonu!

Gliny można ponownie użyć. Wystarczy ją rozdrobnić, zmoczyć i ponownie powstaje wartościowy budulec. Zburzenie takiej budowli pozostawi materiał recyklingowy w 100% – glinę i drewno.

Technologia produkcji elementów daje możliwości obniżenia kosztów budowy przez wkład własnej pracy.

Drewniana konstrukcja domu w otoczeniu gliny to świetne rozwiązanie. Glina konserwuje drewno. Równoważy wilgotność, uodparnia na zagrzybienie i na ataki insektów.

Równie ważny jest dla jej propagatorów pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Glina reguluje wilgotność powietrza. Potrafi szybko wchłonąć wilgoć i w razie potrzeby ją oddać. Utrzymuje w pomieszczeniu wilgotność powietrza na stałym, optymalnym poziomie około 50% (+/-5%).

Substancje zawarte w glinie przeciwdziałają powstawaniu pleśni i grzybów na ścianach. Ściany z gliny magazynują ciepło, podobnie jak inne ciężkie materiały budowlane. Dom z gliny zimą długo utrzymuje ciepło, latem panuje w nim chłód.

Cegły z gliny i słomy - budowa ścian
Autor: www.domzgliny.com Cegłami wypełnia się przestrzenie pomiędzy drewnianą konstrukcją

Jak wykończyć do z gliny?

Aby zachować i utrzymać zalety budulca, ściany z gliny lekkiej wykańcza się tynkami naturalnymi: glinianym lub wapiennym. Materiały te znakomicie regulują gospodarkę przenikania pary wodnej, sprawiają, że dom oddycha, oraz korzystnie wpływają na zdrowie i komfort życia mieszkańców.

Tynki gliniane mają też zastosowanie konserwacyjne i czasami używa się ich do odsolenia lub osuszenia ścian budynków. To też okazja do niestandardowego wykończenia wnętrza. Można je wykonać samodzielnie, dają możliwości kreatywnego zdobienia – nadania faktury od gładzi po płaskorzeźby.

Tynki wapienne sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zapewniają antyseptyczność i zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów domowych, są paroprzepuszczalne, a jednocześnie tworzą wodoodporną powierzchnię.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE