Budowa domu jednorodzinnego z prefabrykatów betonowych: fundamenty, ściany, dach

2014-01-02 11:29

Prefabrykaty betonowe znacznie skracają czas budowy domu. W kilka dni możesz doprowadzić twoją budowę do stanu surowego. Sprawdź, jak wykonać konstrukcję fundamentów, ścian i dachu w domu z prefabrykatów keramzytobetonowych?

Stropy w domach z prefabtykatów betonowych
Autor: Zuzanna Podwysocka W domach z prefabrykatów można wykonać stropy w dowolnej technologii

Fundamenty pod ściany z prefabrykatów betonowych: ławowe czy płytowe

Budując dom z prefabrykatów zmieniają się zasady montażu pozostałych elementów konstrukcyjnych budynku. Fundamenty są jedną z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Pod ściany z prefabrykatów betonowych z reguły wykonuje się fundamenty płytowe. Nie przekreśla to jednocześnie możliwości wykonania tradycyjnych fundamentów ławowych.

Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy nie tylko od technologii, ale także od warunków gruntowych na działce. Warto pamiętać, że tradycyjne fundamenty wznoszone na wybetonowanych ławach możemy również wykonać z prefabrykatów betonowych. Montaż betonowych bloków trwa tylko jeden dzień. Zbrojenie ścian fundamentowych wykonanych z prefabrykatów betonowych musi zostać dostosowane do obliczeń statycznych i projektu domu. Zaleca się usztywnienie konstrukcji płytą żelbetową z oczepem posadowioną na gruncie.

Konstrukcja ścian w domach z prefabrykatów betonowych

Wykonanie domu z prefabrykatów pozwala zaoszczędzić nieco powierzchni we wnętrzu. Tradycyjne ściany z pustaków ceramicznych mają 24 cm grubości. Przegrody prefabrykowane pozwalają zmniejszyć ten wymiar do 15 cm w przypadku ścian konstrukcyjnych. Ściany poddasza mają wtedy 12 cm, a ściany działowe zaledwie 10 cm. Oznacza to, że podczas adaptacji projektu do technologii betonowych prefabrykatów, zachowujemy obraną wcześniej powierzchnię zabudowy, zwiększając powierzchnię użytkową domu.

Ściany wykonane z prefabrykatów betonowych zbrojone są stalową siatką. Z boków betonowego bloku wystają strzemiona, w które wkłada się pręty zbrojeniowe – zapobiegają one rozsunięciu się elementów. Aby zachować spójność konstrukcji, narożniki zalewa się betonem klasy C20/25. Każdy z prefabrykatów musi być połączony ze stropem. Elementy spaja się ze stropem przy pomocy wychodzących z prefabrykatów stalowych prętów.

Ściany wykonane z prefabrykatów betonowych są gładkie przez co znacznie ułatwiają wykańczanie wnętrza. Ścian nie trzeba suszyć ani sezonować. Po zatarciu szpachlą możesz je tapetować lub malować.

Dachy i stropy w domach z prefabrykatów betonowych – jaką technologię wybrać

Z prefabrykatów betonowych możesz wykonać fundamenty, ściany, ale także stropy. Jednak w przypadku stropów często korzysta się z innych technologii: monolitycznej, fifligran, z płyt kanałowych, gęstożebrowej lub drewnianej. Ściany z prefabrykatów betonowych nie determinują wyboru technologii wykorzystanej do budowy dachu, czy stropu. Stropy gęstożebrowe wymagają dodatkowego sprawdzenia, czy został spełniony warunek wystarczającej głębokości oparcia belek. Ścianę wewnętrzną, na której z obu stron opierać się będzie strop, należy zrobić nieco grubszą, gdyż musi ona przenieść dodatkowe obciążenia.

Przeczytaj również: ile zapłacisz za dom z prefabrykatów betonowych

W domach jednorodzinnych ze ścianami wykonanych w technologii prefabrykowanej najczęściej montuje się tradycyjną więźbę dachową lub ustawia się na nich gotowe wiązary drewniane. Konstrukcja prefabrykatów betonowych ułatwia prowadzenie prac ciesielskich, dzięki gwintowanym mufom do montażu prętów kotwiących murłatę oraz zintegrowane wieńce.

Oglądaj również: jak wykonać strop prefabrykowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.