Wentylacja garażu. Czy w nieogrzewanym garażu muszą być kanały wentylacyjne?
Każdy garaż musi mieć wentylację – nieogrzewany może mieć tylko otwory do przewietrzania, nie musi mieć kanałów. Jeśli jest w nim miejsce na dwa samochody, otwory powinny mieć powierzchnię co najmniej 0,08 m2. Zobacz, co jeszcze powinieneś wiedzieć o wentylacji garażu.
Wentylacja musi być w każdym garażu. Zapis, jednoznacznie wskazujący na konieczność wentylowania garaży, znajduje się w Rozporządzeniu ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2002 nr 75, poz. 690).
Sposoby wentylacji garażu
Sposób wentylacji zależy od tego, czy garaż jest, czy nie jest ogrzewany.
- W garażu nieogrzewanym wystarczy wentylacja przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi umieszczonymi w przeciwległych ścianach bocznych lub drzwiach garażowych. W garażu przeznaczonym dla jednego pojazdu powierzchnia otworów nie może być mniejsza niż 0,04 m², w dwustanowiskowym powinna być dwukrotnie większa (§ 108, ust. 1 pkt 1).
- Garaż ogrzewany powinien mieć wentylację grawitacyjną „z prawdziwego zdarzenia”, czyli wyprowadzony ponad dach kanał wentylacyjny o efektywnej wysokości (odległości od kratki wentylacyjnej do wylotu komina) nie mniejszej niż 3 m. Wentylacja powinna zapewnić półtorej wymiany powietrza na godzinę (§ 108, ust. 1 pkt 2).
Przykład:
Do garażu o powierzchni 30 m² i wysokości 2,50 m należy doprowadzić (i usunąć) 112,5 m³/h powietrza (1,5 x 30 m² x 2,5 m).