Naprawa wylewki. Podkład podłogowy do remontu

2021-05-24 13:54

Naprawa wylewki: poradnik. Posadzkarz powinien rozpocząć pracę od oceny podkładu podłogowego. Jeśli podkład klawiszuje albo jest popękany, trzeba go zszyć.

Naprawa wylewki
Autor: Sopro Szycie wylewki zapobiegające klawiszowaniu

Zdarza się, że podkład podłogowy jest popękany, bo wykonawcy nie zrobili nacięć dylatacyjnych. Bardzo niebezpieczne jest klawiszowanie wylewki, czyli pracowanie w pionie poszczególnych fragmentów względem siebie. Często w dużych obiektach deweloperskich wylewki są robione partiami. W ten sposób powstają pola podkładu oddzielone naturalnymi dylatacjami, ponieważ były one układane w innym czasie. Takie fragmenty podkładu mogą po pewnym czasie klawiszować, co prowadzi do uszkodzenia posadzki.

Jak wyrównać podłogę? Wylewka samopoziomująca

Zdarza się, że na granicy pola dylatacyjnego, szczególnie gdy wylewka jest tu cieńsza, np. na skutek skurczu, może nastąpić podnoszenie brzegów podkładu do góry. Jest to tak zwane łódkowanie podkładu. Podczas chodzenia czuje się, że ten fragment pracuje. Na niestabilnym podkładzie nie można układać posadzki. Taką dylatację trzeba szyć, ale tak, żeby zapobiec w przyszłości ruchom góra-dół. Szlifierką kątową w odstępach 15 -20 cm nacina się głęboko podkład w poprzek dylatacji. Dla bezpieczeństwa w poprzeczne nacięcia wprowadza się dyble dylatacyjne i zalewa się je żywicą epoksydową lub poliestrową.

Galeria zdjęć: szycie zapobiegające klawiszowaniu podkładu

Dyble to elementy o kształcie rurki mające w środku sworzeń. W razie ruchów konstrukcji może on poruszać się tylko poziomo. To umożliwia ruchy związane z naturalnym rozszerzaniem się podkładu podłogowego, a uniemożliwia pionowe. Dyble dylatacyjne mogą być wykorzystane także podczas układania świeżego jastrychu jako element zbrojący w obszarze szczelin dylatacyjnych.

W przypadku spękań postępuje się podobnie. Całość zalewa się żywicą, ale bez dybli. W rozległych pęknięciach w poprzeczne nacięcia można włożyć pręty stalowe lub klamerki zbrojące, żeby mocniej zespolić podkład.

Przeczytaj też:

Dylatacje w podłodze: jak je prawidłowo wykonać >>>

Jeśli wielkość pomieszczenia wskazuje, że powinna być w nim wykonana dylatacja, prostą szczelinę trzeba naciąć obok, tak aby można było ją łatwo przenieść na posadzkę.

Pozostałe podkategorie