Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów - czym najlepiej zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią?
Staranne zabezpieczenie fundamentów uchroni dom przed niszczeniem przez wilgoć, a nas od kłopotów. Naprawa hydroizolacji po latach jest trudna do wykonania i droga. Czym najlepiej izolować fundament? Z czego zrobić izolację przeciwwilgociową?
Autor: IZOHAN
Masy bitumiczne znajdują zastosowanie głównie przy wykonywaniu hydroizolacji pionowych typu lekkiego
Spis treści
- Jaka izolacja przeciwwilgociowa na fundament?
- Czym najlepiej izolować fundament?
- Z czego zrobić izolację przeciwwilgociową?
- Czym zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią?
Typ hydroizolacji powinien być wybrany przez projektanta budynku na podstawie opinii geotechnicznej wydanej po wykonaniu badań. Ekspertyza geotechnika oceni rodzaj gleby oraz wskaże poziom, na którym znajdują się wody gruntowe. Mając taką wiedzę, można zdecydować, czy wystarczy lekka izolacja przeciwwilgociowa, czy powinna to być już średnia izolacja przeciwwodna.
Jaka izolacja przeciwwilgociowa na fundament?
Izolację przeciwwilgociową wykonuje się w sytuacji, gdy grunt na działce ma charakter przepuszczalny, jest lekki, piaszczysty. Woda po deszczu szybko wsiąka i przenika w głębsze warstwy gleby, a nie stoi wokół domu. Hydroizolacja musi chronić fundamenty przed podciąganiem wilgoci z gruntu. Warstwa ochronna może mieć charakter lekki.
Czym najlepiej izolować fundament?
Do wykonania hydroizolacji fundamentów można wykorzystać wiele produktów różnego rodzaju o innym sposobie aplikacji. Najpopularniejsze są produkty bitumiczne, zarówno w postaci mas, roztworów, dyspersji, jak i pap fundamentowych. Drugą grupą - wykorzystywaną na izolacje poziome - są folie fundamentowe. Stosunkowo od niedawna znajdziemy na rynku szlamy uszczelniające na bazie mas cementowych z polimerami.
Z czego zrobić izolację przeciwwilgociową?
To zależy, czy ma to być izolacja pozioma, czy pionowa. Decydując się na różne materiały, trzeba zastanowić się, czy jest możliwe ich trwałe połączenie na przykład w narożnikach.
Izolacja pozioma na ławach i ścianach fundamentowych najczęściej jest wykonywana z pap lub folii. Wynika to z tego, że są to materiały odporne na nacisk, łatwo dostępne i proste w aplikacji. Najlepsze folie są wykonane z polietylenu o podwyższonej twardości (PE HD). Jeśli chcemy zastosować papę, należy unikać tanich pap na osnowie tekturowej, które przylepia się lepikiem, lub pap asfaltowych oksydowanych. Znacznie lepsze właściwości mają papy modyfikowane SBS, które są elastyczne i trwałe. Należy zwrócić uwagę na grubość papy lub folii fundamentowej. Lepiej, żeby nie były to materiały najcieńsze i najtańsze. Po latach, w razie pojawienia się zawilgoceń, nie ma możliwości wymienienia ich na nowe.
Izolacja przeciwwilgociowa pionowa może być wykonana z preparatów bitumicznych lub szlamów mineralnych, a także z papy. Wśród produktów bitumicznych bezspoinowych można wymienić masy asfaltowe z dodatkami polimerowymi, emulsje i dyspersje asfaltowe. Trzeba zwrócić uwagę, czy zawierają rozpuszczalniki organiczne, które niszczą styropian. Lepiej wybierać te na bazie wody lub innych rozpuszczalników. Nanosi się je pędzlem, pacą lub metodą natryskową. Szlamy mineralne to drobnoziarniste zaprawy cementowe modyfikowane żywicami syntetycznymi. Jako izolacja przeciwwilgociowa wystarczą szlamy jednoskładnikowe. Nanosi się je pędzlem lub pacą.
Czym zabezpieczyć fundamenty przed wilgocią?
Papa modyfikowana SBS jest uniwersalnym materiałem na izolację przeciwwilgociową fundamentów, bo można z niej zrobić izolację poziomą i pionową. Dobrze jest wybrać papę na osnowie poliestrowej lub z włókna szklanego. Papę układa się w 1 warstwie. Na ławach i ścianach układa się ją luzem, pamiętając o wypuszczeniu 10-20-centymetrowych zakładach do połączenia z pozostałymi fragmentami izolacji. Na ścianach papę mocuje się przez zgrzewanie z podłożem. Poszczególne pasy papy układa się z zakładem. Narożniki zewnętrzne trzeba sfazować, a w wewnętrznych wykonać wyoblenia, żeby stworzyć łagodnie zaokrąglone powierzchnie pokryte papą, bez zagrożenia, że powstaną tu pęknięcia.