Wiązanie betonu w trakcie mrozów. Czy możliwe jest betonowanie zimą?

2017-11-30 17:45
Betonowanie zimą
Autor: Piotr Mastalerz Betonowanie ław fundamentowych, stropów lub wieńców powinno się odbywać w temperaturze do 5 st. C.

W warunkach zimowych wiązanie betonu jest znacznie utrudnione. Dlatego betonowanie zimą nie jest ani wskazane, ani opłacalne. Czasem jednak mrozy zastają ekipę w trakcie prac i trzeba je szybko dokończyć, mimo panujących niekorzystnych warunków. Warto wtedy pomyśleć o mieszance betonowej wzbogaconej o odpowiednie domieszki do betonu.

Zimą, w mroźną pogodę, wiązanie betonu jest wolniejsze. W konsekwencji, oczekiwanie na kontynuację prac znacznie się wydłuża. Świeżo ułożony staje się też narażony na różnego rodzaju uszkodzenia, gdy dojdzie do jego przemrożenia. Zamarzająca woda, która sie w nim znajduje zwiększa objętość niszcząc strukturę betonu. Najlepiej więc, żeby betonowanie odbywało się w temperaturze nie niższej niż 4-5oC.

Betonowanie zimą

Gdy musisz kontynuować betonowanie, choć niespodziewanie przyszły mrozy pamiętaj o kilku zasadach:

  • do wytworzenia mieszanki betonowej używaj cementu wysokokalorycznego (z literką R przy oznaczeniu klasy) lub zamów beton o klasę wyższy niż w projekcie;
  • wyrabiaj beton gęstszy, z mniejszą zawartością wody zarobowej;
  • o ile to możliwe podgrzewaj składniki betonu;
  • nie stosuj oblodzonych szalunków i prętów zbrojeniowych;
  • szalunek wysmaruj od wewnątrz środkiem antyadhezyjnym;

Pielęgnacja betonu zimą

Ułożony beton należy chronić przed mroźnym powietrzem i szybkim wychładzaniem, izolując na przykład styropianem albo matami słomianymi i folią. Beton musi też dłużej pozostawać w szalunku - co najmniej 28 dni - ponieważ dłużej będzie wiązał i twardniał. Betonowe elementy trzeba pozostawić zasłonięte aż do wiosny. Fundamenty, nie wystające zanadto ponad poziom gruntu można nawet zasypać piachem i osłonić piaskowe pryzmy folią dociążoną cegłami.

Domieszki do betonu

Na rynku dostępne są specjalne domieszki, które dodaje się do mieszanki betonowej podczas jej wytwarzania. Niektóre z nich warto stosować, gdy betonowanie wypadnie w mroźne dni. Są to domieszki przyśpieszające wiązanie, przyśpieszające twardnienie, umożliwiające stosowanie mniejszej ilości wody zarobowej lub napowietrzające mieszankę. Ogólnie nazywa się je "domieszkami marozoodpornymi", choć nie jest to do końca właściwe określenie. Umożliwiają bezpieczne prowadzenie prac betonowych przy temperaturze spadającej nawet do -10oC.

Woda zarobowa zamarza w betonie przy temperaturze między -1oC a - 3oC. Domieszki obniżają więc znacznie temperaturę jej zamarzania lub pozwalając zmniejszyć ilość wody, ograniczają negatywne skutki jej zamarzania. Samodzielne stosowanie domieszek nie jest niestety łatwe, więc najlepiej zamawiać beton z wytwórni, wzbogacony już takimi domieszkami.

Wideo: Betonowanie płyty fundamentowej

Budowa bez błędów: dom z betonu komórkowego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie