Zdjęcia elewacji: 10 oryginalnych pomysłów na wykończenie elewacji
Pomysłowa elewacja domu staje się znakiem szczególnym nowoczesnego domu. Poszukując ciekawych efektów, projektanci proponując coraz to nowe pomysły na przykład na elewacje drewniane albo sięgają po nowe materiały, takie jak płyty włóknocementowe. Prezentujemy 10 zdjęć elewacji, które mogą być inspiracją do wykończenia elewacji Twojego domu.
Autor: archiwum muratordom
Dzisiejsza architektura domów różni się od tego, co jeszcze kilka lat temu było standardem. Okładziny, którym do tej pory przypisywaliśmy inne funkcje, doskonale sprawdzają się w nowych rolach. Nowoczesne propozycje na wykończenie elewacji domów są śmiałe, zaczynając od kolorów, faktur, na wykorzystanych materiałach i technologiach kończąc. Wybierając nowatorskie rozwiązanie wykończenia ścian, pamiętaj o ich dopasowaniu do architektury domu i okolicy. Efekt końcowy, mimo że odważny i nowoczesny, może okazać się niezbyt trafnym pomysłem, jeśli zbyt mocno popuścisz wodze fantazji. Oto 10 zdjęć elewacji, których właściciele zdecydowali się na oryginalne wykończenie.
Elewacje drewniane
Okładzina z desek ma swoje starannie przemyślane miejsce w kompozycji elewacji. Niestandardowe użycie okładziny z drewna może na przykłąd akcentować rozczłonkowanie bryły domu.
Autor: Marcin Czechowicz
Drewniana oblicówka z modrzewia syberyjskiego tworzy na ścianach naprzemiennie ułożone pasy. Na jednej z brył domu zaznacza parter, na drugiej – poddasze.
Ażurowe przesłony jako wykończenie elewacji domu
Drewniane listwowe żaluzje, panele z perforowanej blachy – ażurowe elementy elewacji to modny motyw ożywiający ścianę i dodający jej trzeci wymiar. Stały się potrzebne jako przesłony dużych przeszkleń.
Autor: Szandomirski Andrzej
Zamiast zasłon. Drewniana kratownica przymocowana do elewacji przesłania pas wielkich okien na piętrze. Listwy rozpraszają promienie słońca, a jednocześnie stanowią dekorację.
Płytki włóknocementowe jako oryginalne wykończenie fasady domu
Są lekkie, stosunkowo trwałe i łatwe do mocowania. Ze względu na format układane na dużej powierzchni ściany tworzą prosty, regularny deseń. To lekka wersja takich okładzin tradycyjnych jak łupek albo gont.
Autor: Velux
Płytka do płytki. Budynek opięty jednolitym materiałem, niczym tkaniną lub skórą. Aby osiągnąć taki efekt, na wszystkich powierzchniach ułożono prostokątne płytki na zakładkę, czyli w sposób polecany przez producenta tylko na pokrycie ścian. Tak niestandardowo wykonane pokrycie przetrwało już kilka zim i niejedną wichurę.
Blacha – oryginalna okładzina na elewację domu
Ten tradycyjny materiał na pokrycia i obróbki dachów coraz częściej pojawia się też na elewacjach domów. To okładzina wytrzymała, a przy tym stosunkowo lekka, lśniąca i gładka, kojarzy się z nowoczesnością.
Autor: Daniel Rumiancew
Brak okapów oraz pokrycie dachu i elewacji tym samym materiałem to atak na spadzisty dach jako odrębny element bryły. Projektanci podejmują grę z tradycją: zestawienie materiałów nawiązuje do wykończenia wiejskiego domu, tyle że tu stykają się ze sobą nie tynk i deski, ale beton i blacha tytanowo-cynkowa. Długość pasów blachy i precyzyjne połączenia robią wrażenie.
Dachówka ceramiczna... również jako wykończenie ścian zewnętrznych
To kolejny materiał, który pozwala na modne zacieranie granicy między dachem a ścianą. W roli okładziny elewacyjnej dachówka została odkryta na nowo. Produkuje się już serie wyposażone w odpowiednie kształtki do pokrywania krawędzi i narożników.
Autor: Wienerberger
Nowocześnie. Okładzina z płaskich dachówek w kolorze łupku doskonale współgra z lekkimi dachami o małym nachyleniu, dużymi przeszkleniami, aluminiową stolarką oraz listwą ukrywającą rynny.