Rusztowania warszawskie, elewacyjne czy rusztowania aluminiowe - jakie są potrzebne na budowie?

2022-04-25 11:36
Rusztowania
Autor: Kla-Mar Bez rusztowań nie obędzie się na żadnej budowie

Rusztowania na budowie to chodliwy towar, bo służą do wielu celów. Wiele prac prowadzi się na wysokości, więc wymagają zastosowania rusztowań. Ile kosztuje rusztowanie - lepiej kupić czy wynająć?

Rusztowania są potrzebne przede wszystkim podczas prac na elewacji, czasem przy dachu, bywa, że są używane również wewnątrz domu, np. żeby wytynkować wysoko znajdujące się partie salonu o podwójnej kondygnacji.

Kupno rusztowania to duży wydatek. Co z nimi później zrobić, jeśli nie zajmujemy się zawodowo takimi pracami, przy których mogłyby się przydać? Ekipy budowlane przyjeżdżają ze swoimi rusztowaniami. Jeśli chcielibyśmy we własnym zakresie przeprowadzić prace na wysokości, najlepiej jest wynająć rusztowania z wypożyczalni sprzętu budowlanego. Czasem niewielkie rusztowania przestawne wynajmowane są tylko po to, aby wygodnie przyciąć żywopłot wokół posesji albo oczyścić rynny z nagromadzonych liści.

Spis treści

 1. Rodzaje rusztowań budowlanych
 2. Rusztowania elewacyjne
 3. Rusztowania samonośne
 4. Rusztowania przejezdne
 5. Rusztowania przestrzenne
 6. Rusztowania aluminiowe i stalowe
 7. Konstrukcja rusztowań
 8. Rusztowania warszawskie
 9. Rusztowania warszawskie wymiary
 10. Rusztowania ceny
 11. Wynajem rusztowania cena

Rodzaje rusztowań budowlanych

Istnieje wiele rodzajów rusztowań, które sprawdzą się w określonych lokalizacjach lub podczas wykonywania różnych prac. Wiele firm oferuje swoje systemy, czyli komplety elementów, które pozwalają tworzyć konstrukcje rusztowań. Można tu wymienić firmy Krause, Drabex, czy Plettac. W poszczególnych rejonach kraju popularne mogą być rusztowania określonego producenta, ponieważ ma on tam dobrze rozwiniętą sieć dystrybutorów. Nas jednak interesują bardziej rusztowania, które przydadzą się pod czas różnych prac budowlanych. Można tu wymienić:

 • rusztowania elewacyjne
 • rusztowania samonośne
 • rusztowania przejezdne

Ze względu na rodzaj konstrukcji możemy wymienić:

 • rusztowania modułowe
 • rusztowania ramowe

Wśród budowlanych stosuje się:

 • rusztowania aluminiowe
 • rusztowania stalowe

Do zastosowań specjalnych mogą być przydatne:

 • rusztowania przestrzenne
Rusztowania
Autor: e-lemar Rusztowania są niezbędne do prac na elewacja

Rusztowania elewacyjne

Rusztowania elewacyjne bywają też nazywane rusztowaniami fasadowymi. Są używane na każdej budowie podczas wykańczania elewacji – prac tynkarskich, malowania ścian zewnętrznych, a także ocieplania budynku. Ich cechą charakterystyczną jest to, że żeby zachować stabilność i zapewnić bezpieczeństwo pracownikom z nich korzystającym muszą być umocowane w elewacji.

Rusztowania samonośne

Rusztowania samonośne wyróżniają się specyficzną konstrukcją – przenoszą cały ciężar wynikający z ich masy oraz masy pracowników i towarów przenoszonych po nich. Dlatego nie wymagają dodatkowych podpór.

Rusztowania przejezdne

Rusztowania przejezdne to bardzo wygodny rodzaj konstrukcji rusztowań o mniejszych wymiarach, ale zaopatrzonych w kółka, więc można je wygodnie przestawiać, a raczej przesuwać z miejsca na miejsce. Dlatego dobrze jest, gdy mają równe i stabilne podłoże. Rusztowania przejezdne są stosowane we wnętrzach podczas prac instalacyjnych, np. montażu oświetlenia wysoko pod połacią, wykańczania odsłoniętych belek więźby dachowej, a także podczas prac budowlano-remontowych na zewnątrz domu.

Rusztowania
Autor: Mateo Element rusztowania aluminiowego o wymiarch 2 x 3 m. Cena 1900 zł

Rusztowania przestrzenne

Rusztowania przestrzenne składają się z takich elementów, które pozwalają zbudować konstrukcję rusztowania o dowolnym kształcie – zależnie od wymiarów elementu, wokół którego mają stanąć. Są wykorzystywane podczas nietypowych prac budowlanych, np. remontu wysokiego komina.

Rusztowania aluminiowe i stalowe

Najczęściej są wykorzystywane rusztowania aluminiowe, ponieważ ten materiał sprawia, że mają dwie zalety. Są lekkie i odporne na czynniki atmosferyczne. Z tego powodu oferta rusztowań aluminiowych jest bardzo duża. Ekipy przyjeżdżające na budowę mają ze sobą najczęściej rusztowania aluminiowe, bo nie wymagają ciężarówki o wielkiej nośności, a i robotnicy mają lżejszą pracę podczas ich rozstawiania i demontażu.

Rusztowania stalowe są bardzo trwałe. ale ciężkie. To inwestycja na długie lata. Zwykle są używane przez profesjonalne firmy na dużych budowach.

Konstrukcja rusztowań

Ilu producentów, tyle rozwiązań konstrukcyjnych rusztowań. Można powiedzieć, że najpopularniejsze są rusztowania modułowe. To systemy elementów, z których buduje się konstrukcję rusztowania. Szkielet konstrukcji stanowią stojaki, na których umieszcza się węzły. W węzłach wstawia się rygle, stężenia i wsporniki, dzięki którym konstrukcja jest sztywna i stabilna. Rusztowania ramowe to system płaskich ram ustawianych poprzecznie. To one stanowią szkielet konstrukcji.

W każdym rodzaju rusztowań montuje się podesty, barierki, drabinki, podpory, elementy jezdne i inne elementy niezbędne do uzyskania funkcjonalności. Rusztowania ramowe są prostszą konstrukcją, szybciej się je składa, ale są mniej elastyczne, jeśli chodzi o dopasowanie do konkretnego miejsca zastosowania.

Rusztowania warszawskie

Rusztowania warszawskie to jeden z najpopularniejszych rodzajów rusztowań stosowanych podczas budowy lub remontu domu jednorodzinnego. Dzieje się tak dlatego, że są lekkie i bardzo proste do składania. Pojedyncze elementy o wadze około 10 kg może przenosić jedna osoba. Nie bez znaczenia jest też ich powszechna dostępność i niska cena.

Przeczytaj też: Cennik budowlany - ceny usług i materiałów budowlanych

Rusztowania warszawskie mogą być stosowane na zewnątrz i wewnątrz domu. Zależnie, na jakiej wysokości chcemy przymocować jakiś element, ustawiamy tyle ramek, żeby stworzyć stabilną konstrukcję umożliwiającą dostęp do danego miejsca.

Rusztowania warszawskie wymiary

Rusztowania warszawskie składają się z niedużych płaskich ram z zespawanych rurek. Elementy pionowe mają 70-80 cm długości, a poziome 150-160 cm. Ich montaż jest bardzo prosty. Nie trzeba jakiejś specjalnej wiedzy, żeby złożyć konstrukcję rusztowania i na potrzebnej wysokości ułożyć podesty ze sklejki lub desek. Równie prosty jest demontaż rusztowania.

Przeczytaj też: Chcę budować dom, od czego zacząć? Czyli jak zorganizować budowę

Z rusztowań warszawskich nie można budować wielkich konstrukcji. Maksymalna wysokość to 8 m, przy zakotwieniu 4 odciągami, albo 5 m bez kotwienia.

Rusztowania
Autor: Welder-Met Rusztowania warszawskie są najczęściej stosowane przy domach jednorodzinnych

Rusztowania ceny

Rusztowania warszawskie kosztują 1500 zł za 20 elementów. Prosty element przejezdnego rusztowania aluminiowego o wysokości 3 m i szerokości 2-3 , który pozwoli wykonać prosty montaż na wysokości kosztuje mniej więcej 2000 zł. Większe zestawy rusztowań kosztują 4000-10 000 zł, a dalej - im większe konstrukcje można złożyć ceny idą w dziesiątki tysięcy złotych. Dlatego warto zainteresować się ich wynajmem.

Wynajem rusztowania cena

Wypożyczalnie mają przejrzyste cenniki, często dostępne na stronach www. Koszt wynajmu rusztowania podają zazwyczaj w przeliczeniu na dobę. Przy dłuższych terminach wynajmu cenę warto negocjować. Trzeba też być przygotowanym za zapłacenie kaucji. Jej wysokości zależy od wartości sprzętu.

 • wynajęcie pojedynczej ramki rusztowania warszawskiego - cena za dobę 1,20-1,50 zł,
 • podest rusztowania warszawskiego  - cena za dobę 10 zł
 • do tego trzeba doliczyć kaucję - 10 zł za element rusztowania
 • wynajęcie na dobę kompletnego rusztowania elewacyjnego, z podestami i drabinami (do samodzielnego montażu) o wymiarach 4 x 12 m - cena 30-35 zł
 • kaucja - cena 500-700 zł.

Za wynajęcie na tydzień rusztowania o wysokości 7-8 m i szerokości 2-2,5 m trzeba zapłacić 600-700 zł. Złożenie rusztowania i jego demontaż są w gestii zamawiającego. Takie rusztowanie pozwoli wykonać etapami prace na elewacji większości typowych domów z poddaszem użytkowym.

Cena wynajęcie na tydzień kompletnych rusztowań elewacyjnych o powierzchni 250 m2 (wystarczą do obstawienia średniej wielkości domu jednorodzinnego z poddaszem pod dachem dwuspadowym) wynosi 130-150 zł dziennie. Do tego trzeba doliczyć cenę transportu - 600-700 zł w obie strony w promieniu 30-50 km. Cena za montaż i demontaż rusztowania to dodatkowo 2800-3200 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie