Kolor elewacji domu - zmiana koloru budynku zgodnie z prawem

2011-05-20 18:34
Kolor elewacji domu - zmiana koloru budynku zgodna z prawem
Autor: Andrzej Szandomirski

Często podejmując decyzje o ociepleniu elewacji domu, decydujemy się na zmianę koloru. Czy na takie prace wymagane jest pozwolenie na budowę? Czy miejscowy plan zagospodarowania może narzucić kolor dla budynku? Zobacz, czy ocieplenie budynku i zmiana koloru elewacji "na własną rękę" są zgodne z prawem.

Prace ociepleniowe bez pozwolenia, chyba że...

Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 4 oraz art. 30 ust. 1 pkt 2 Prawa budowlanego docieplenie budynku o wysokości do 12 m nie wymaga pozwolenia na budowę, ale trzeba dokonać zgłoszenia właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej (staroście lub prezydentowi miasta na prawach powiatu). Do wykonywania robót podlegających zgłoszeniu można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji.

W przypadku budynku o wysokości ponad 12 m konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Przed wydaniem pozwolenia albo przed upływem terminu na wniesienie sprzeciwu do dokonanego zgłoszenia organ sprawdza zgodność planowanej inwestycji z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Uwaga na plan miejscowy przy zmianie koloru elewacji...

W tekście planu miejscowego mogą być zawarte szczegółowe ustalenia dla poszczególnych terenów dotyczące kolorystyki elewacji. Plan miejscowy może zakazywać stosowania określonych kolorów. Jest to akt prawa miejscowego i jego zapisy są wiążące przy zagospodarowywaniu i zabudowie terenów. Warto wcześniej zapoznać się z zapisami planu miejscowego – można to zrobić w wydziale budownictwa i architektury w urzędzie miasta lub gminy. Prawo wglądu do tego planu ma każdy, można również złożyć wniosek o wydanie wypisu i wyrysu z planu.

Polecamy: Jak plan miejscowy może ograniczyć budowanie

...i zmianie koloru dachu

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dość często narzuca też kolorystykę dachu (na przykład na terenach zachodniej Polski, w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego). Stąd tak ważne jest zapoznanie się z jego zapisem przed planowaną inwestycją.

Wymóg projektowania dachów o podobnej kolorystyce rodzi się z potrzeby zachowania ładu przestrzennego, poszukiwania unikalnego charakteru danego miejsca. Warto wspomnieć przykłady miejscowości francuskich. Charakterystyczna czerwonopomarańczowa dachówka ceramiczna w Prowansji stała się natchnieniem dla wielu artystów.

Dzisiaj trudno o jednolity kolor dachów – mamy tylu różnych producentów, tyle materiałów i tak różne gusta. Działania poszczególnych gmin ograniczają się najczęściej do podania palety dopuszczalnych kolorów, eliminując stosowanie tych nietypowych, a więc wyróżniających się w terenie – na przykład niebieskich.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (j.t. DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118 z późn. zm.)
  • ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU nr 80, poz. 717 z późn. zm.)
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie