Folia budowlana na ścianach zewnętrznych - zasady montażu
Folie budowlane, które mają stanowić izolację ścian zewnętrznych przed wiatrem lub innymi czynnikami zewnętrznymi, stosuje się przede wszystkim w ścianach zewnętrznych budynków o konstrukcji szkieletowej drewnianej lub stalowej. Dowiedz się, w jaki sposób poprawnie układać folię budowlanę na ścianach.
Wiatroizolacja jest barierą dla wiatru, deszczu i wilgoci z zewnątrz. Ale swoje zadanie spełnia tylko wtedy, gdy jest wykonana z odpowiedniego materiału i poprawnie zamocowana. Choć może się to wydawać dziwne – jednocześnie przepuszcza na zewnątrz parę wodną przenikającą z wnętrza domu. Dzięki takim właściwościom wiatroizolacji para nie gromadzi się w ścianie i nie zawilgaca ułożonej w niej izolacji cieplnej.
Jak układać folię budowlaną izolacyjną?
Folię rozwija się wokół domu, rozpoczynając od dołu ścian zewnętrznych budynku. Na narożniku folię wywija się na około 30-centymetrowy zakład na sąsiednią ścianę. Kolejne arkusze folii mocuje się (najlepiej ocynkowanymi zszywkami, używając specjalnego zszywacza – takera), układając je z zakładem 10-15 cm na poziomych i pionowych połączeniach. Niektórzy producenci oferują specjalne taśmy montażowe do sklejania połączeń.
Folią owija się całe powierzchnie ścian – zasłaniając otwory okienne i drzwiowe. Jest to łatwiejsze, gdy folia ma szerokość 2,8 m, bo taka zwykle jest wysokość kondygnacji.
Po ułożeniu folię rozcina się w otworach okiennych i drzwiowych po przekątnych i luźne kawałki wywija do wnętrza domu, po czym mocuje zszywkami do drewnianych elementów szkieletu. Pozostałe fragmenty ościeży, które nie są zakryte, trzeba zakleić specjalną taśmą uszczelniającą, tak by całe ościeże było osłonięte.
Folię powinny układać przynajmniej dwie osoby: gdy jedna rozwija folię, druga mocuje ją do ściany zszywkami.
Pamiętaj! Elewację należy wykonać w czasie określonym przez producenta folii. Zwykle są to 3-4 miesiące od zamocowania folii na ścianach. Po tym czasie folia budowlana nie powinna już być wystawiona na działanie promieni ultrafioletowych – pod ich długotrwałym wpływem może stracić swoje właściwości.
Autor: archiwum muratordom
Autor: archiwum muratordom