Wymiana drzwi - z węższych na szersze

2012-10-30 18:11

W starych domach i blokach często drzwi do łazienki są wąskie, 70-centymetrowe. Przy okazji remontu warto je wymienić na szersze.

Wymiana wąskich drzwi
Autor: Andrzej Szandomirski Szersze drzwi to wygoda korzystania z pomieszczeń

Dziś już się takich wąskich drzwi nie montuje – zgodnie z obowiązującymi przepisami powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości, a w domu, w którym mieszka osoba niepełnosprawna – 90 cm. Przepisy te służą wygodzie i funkcjonalności. Zatem jeśli już wymieniamy drzwi wraz z ościeżnicą, to nowe niech będą odpowiednio szerokie. Jeśli zdecydujemy się wstawić typowe drzwi „osiemdziesiątki”, czyli drzwi o szerokości skrzydła 80 cm, wyposażone w regulowaną ościeżnicę, otwór w ścianie powinien mieć szerokość co najmniej 89-90 cm. Gdy ościeżnica jest standardowa, musi być jeszcze szerszy. Podczas wymiany drzwi wygodniej jest wstawić ościeżnicę regulowanej szerokości. Można ją łatwo dopasować do grubości ściany, w której będzie montowana (ma np. zakres 7,5-9,5 cm lub 9,5-11,5 cm).

Wymiana drzwi wewnętrznych: krok po kroku

Montaż drzwi wewnętrznych nie jest bardzo skomplikowany. Większość z nich można bowiem mocować na pianę montażową bez konieczności używania kołków (uwaga! sprawdźmy to wwytycznych producenta).

  1. Montaż drzwi wewnętrznych rozpoczynamy od ościeżnicy. Często jest ona dostarczana już złożona, ale czasem trzeba ją złożyć z trzech części. Składamy je i sklejamy klejem lub łączymy dostarczonymi w komplecie łącznikami.
  2. Gotową ościeżnicę wstawiamy w otwór drzwiowy. Pomiędzy nią amurem powinna zostać 1-1,5-centymetrowa szczelina na pianę montażową.
  3. Ościeżnicę stabilizujemy klinami, które umieszczamy po obu stronach w górnych narożnikach, na wysokości zawiasów oraz przy progu. Aby usztywnić ościeżnicę na czas aplikacji piany, wstawiamy dwie-trzy drewniane rozpórki.
  4. Sprawdzamy ustawienie ościeżnicy w pionie i w poziomie. Na próbę wieszamy skrzydło na zawiasach. W razie potrzeby korygujemy jeszcze ustawienie ościeżnicy.
  5. Szczelinę między ościeżnicą amurem zwilżamy wodą i wypełniamy niskorozprężną pianą montażową. Gdy zastygnie (czas jest podany na opakowaniu), jej na nadmiar odcinamy ostrym nożem.
  6. Mocujemy opaski maskujące styk ościeżnicy ze ścianą. Robimy to również pianą montażową. W razie potrzeby skracamy je.
  7. Wieszamy skrzydło drzwiowe. Usuwamy rozpórki i regulujemy zawiasy.
  8. Na koniec montujemy w drzwiach klamkę i zamek.
Wymiana wkładki bębenkowej zamka
Pozostałe podkategorie