Jak zbudować garderobę i jakie drzwi wybrać: przesuwne, składane czy tradycyjne

2011-03-23 12:44
Drzwi idealne do garderoby
Autor: Andrzej Szandomirski

Najpraktyczniejsze w garderobie są drzwi przesuwne. Dzięki nim zaoszczędzasz miejsce, poza tym są eleganckie i nowoczesne. Drzwi składane nie zajmują dużo powierzchni i mogą być stosowane tam, gdzie jest niewiele miejsca. Drzwi tradycyjne wymagają już większej przestrzeni do otwarcia.

Drzwi przesuwne do garderoby

Najpopularniejsze są drzwi przesuwne. Umożliwiają zaoszczędzenie miejsca, więc nadają się do niedużych pomieszczeń. Są też bez wątpienia eleganckie i nowoczesne. Chcąc je zamontować, musimy mieć odpowiednią ilość miejsca na ścianie, bo odsunięte drzwi muszą się gdzieś przesunąć. Skrzydła drzwi przesuwnych poruszają się po prowadnicach zamontowanych pod sufitem i na podłodze. Prowadnice mają tyle torów jezdnych, ile drzwi skrzydeł.

Jeśli chcemy pozostawić podłogę nietkniętą, zdecydujmy się na drzwi podwieszane poruszające się tylko po odpowiednio wzmocnionej górnej szynie wyposażonej w rolki. Drzwi podwieszane muszą być jednak lżejsze, w dodatku nie są tak stabilne jak mocowane u góry i dołu.

Polecamy: Drzwi przesuwne i łamane idealne do małych mieszkań

System drzwi przesuwnych: ze stali czy aluminium

Najczęściej stosowane są systemy drzwi przesuwnych z aluminium lub stali. System aluminiowy ułatwia wykonanie drzwi, ponieważ elementy są jednakowe z obydwu stron, a wózki jezdne zamontowane są wewnątrz ram drzwiowych. System można stosować w pomieszczeniach wyższych niż standardowe. Systemy stalowe są zdecydowanie tańsze od aluminiowych, cechuje je stosunkowo wysoka jakość, ale niestety bywają głośniejsze.

Drzwi do garderoby: składane

Drzwi składane dobrze się sprawdzają w otworach węższych niż 90 cm, zapewniając dobry dostęp do wnętrza garderoby. Po otwarciu nie zajmują dużo powierzchni i mogą być stosowane tam, gdzie jest niewiele miejsca.

Drzwi tradycyjne

Drzwi tradycyjne wymagają sporej przestrzeni do otwarcia, więc najlepiej, aby skrzydła nie były zbyt szerokie. Materiał, z którego wykonane są drzwi, powinien być wytrzymały i odporny na zniszczenie. Wpływa także na estetykę wnętrza. Najczęściej są to płyty laminowane w okleinie imitującej drewno.

Można również nakładać na płyty maty rattanowe, tapety, tkaniny, korek lub folię. Wiele osób decyduje się na drzwi z różnokolorowych szyb (także drukowanych) i lustrzane, które powiększają optycznie pomieszczenie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie