Bezpieczne wejście do domu. Postaw na nowoczesny wideodzwonek

2021-03-17 13:30
Bezpieczne wejście do domu z Netatmo
Autor: Netatmo Powitaj gości gdziekolwiek jesteś

Dzwonek do drzwi to podstawowe wyposażenie każdego mieszkania i domu. Osoby chcące zapewnić sobie większy komfort i bezpieczeństwo, mogą zamienić tradycyjny dzwonek na wersję inteligentną, wyposażoną w kamerę oraz łączność bezprzewodową. Taki wideodzwonek pozwoli na zdalne wpuszczanie gości i zapewni większą kontrolę nad ochroną domu.

Czym jest wideodzwonek?

Dzwonek wideo to wygodne urządzenie, umożliwiające mieszkańcom domu na zdalną komunikację z osobą stojącą za drzwiami. Kiedy gość naciśnie przycisk, usłyszymy tradycyjny dźwięk gongu. Dodatkowo jednak na ekranie smartfona pojawi się powiadomienie typu „push”, pozwalające właścicielowi domu komunikować się na żywo, np. poinformować kuriera, gdzie ma zostawić przesyłkę. Ciekawe przy tym jest, że dzwoniący do drzwi nie wie, że właściciela nie ma w domu, a rozmowa prowadzona jest np. z drugiego końca świata.

Przykładem takiego urządzenia jest Inteligentny Wideodzwonek firmy Netatmo, znanego francuskiego producenta urządzeń Smart Home. W jego obudowie znajduje się m.in. moduł łączności bezprzewodowej, głośnik, mikrofon oraz szerokokątna kamerka. Urządzenie łączy się bezprzewodowo z domowym routerem Wi-Fi, i za pośrednictwem internetu przekazuje sygnał audio i wideo do aplikacji zainstalowanych na smartfonach lub tabletach domowników. Wysokiej jakości obrazowi w rozdzielczości Full HD z HDR, towarzyszy dźwięk, umożliwiający swobodne prowadzenie rozmów z obserwowanymi gośćmi.

Wideodzwonek Netatmo
Autor: Netatmo

Kontroluj drzwi wejściowe zdalnie dzięki wideodzwonkowi

Inteligentny wideodzwonek jest wyposażony w funkcję rejestrowania wywołania i nagrywania osób odwiedzających dom podczas naszej nieobecności. Dostępna jest też funkcja detekcji ruchu, dzięki której kamera automatycznie rejestruje obraz, gdy tylko wykryje jakikolwiek ruch przed obiektywem. Wszystkie dane zapisywane na umieszczonej wewnątrz urządzenia, zaszyfrowanej karcie pamięci microSD, a dodatkowo mogą być przesyłane na internetowy dysk lub na serwer FTP . Kamera jest podświetlana diodami LED IR (na podczerwień), dzięki czemu możliwa jest obserwacja wejścia po zapadnięciu zmroku.

Ciekawostką jest możliwość tworzenia stref alarmowania. Pozwalają one zawęzić obszar monitorowany przez kamerę np. do przestrzeni przed samymi drzwiami. Dzięki takiemu rozwiązaniu, funkcja detekcji ruchu nie aktywuje rejestracji, gdy wykryje przesuwające się cienie lub płynące po niebie obłoki. Fałszywym alarmom zapobiegają także specjalne algorytmy sztucznej inteligencji.     

Bezpieczne wejście do domu z Netatmo
Autor: Netatmo Wysoka jakość obrazu

Zasięg i montaż wideodzwonka

Obiektyw kamery, pokazujący osobę stojącą przy wejściu, ma szeroki kąt widzenia wynoszący 140°. Jak przystało na urządzenie pracujące na zewnątrz, wideodzwonek jest odporny na wilgoć, kurz i zmienne warunki atmosferyczne. Ma stylowy design, obudowa jest estetyczna, wykonana z tworzywa sztucznego, szkła oraz aluminium. Swoim wyglądem idealnie pasuje do nowoczesnych domów.

Instalacja wideodzwonka jest bardzo prosta. Otwory montażowe wykonujemy wiertarką używając dołączonego przez producenta szablonu. Następnie instalujemy urządzenie na ścianie i podłączamy je do instalacji istniejącego dzwonka. Wideodzwonek może być zasilany napięciem od 8 do 24 V oraz 230 V. Gdy urządzenie zostanie zamontowane na ścianie i podłączone do instalacji, pozostaje połączyć go z domową siecią Wi-Fi i skonfigurować za pomocą aplikacji na smartfonie.

Inteligentny dzwonek – zarządzanie z poziomu aplikacji

Wideodzwonek współpracuje z urządzeniami mobilnymi, dzięki którym można mieć pod kontrolą wejście do domu, bez względu na to, gdzie aktualnie znajduje się właściciel posesji. Urządzenie łączy się za pośrednictwem internetu ze smartfonem lub tabletem, na których zainstalowana jest specjalnie dedykowana do produktu aplikacja, umożliwiająca komunikację z osobą znajdującą się przed wejściem, rejestrację filmów z rozmów, wgląd w historię połączeń odebranych i nieodebranych. Możliwy jest nawet podgląd obrazu z kamery na ekranie telewizora wyposażonego w funkcje Smart TV.

Po sparowaniu dzwonka z aplikacją, należy go skonfigurować, dostosować rodzaje alertów, ustawić opcje nagrywania oraz udostępnić wszystkim domownikom możliwość komunikacji z urządzeniem za pomocą smartfonów. Konfiguracja jest zazwyczaj prostą czynnością. Kreator krok po kroku prowadzi użytkownika przez cały proces. Aplikacja mobilna działa pod kontrolą systemów Android i iOS.

Komunikacja między aplikacją a elektroniką dzwonka jest zabezpieczona algorytmem szyfrującym, co uniemożliwia osobom postronnym na przechwycenie transmitowanego obrazu oraz dźwięku. Aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa, wszelkie dane przechowywane są lokalnie na karcie pamięci. Inteligentny dzwonek jest kompatybilny z wirtualnym asystentem Siri (Apple HomeKit), co umożliwia sterowanie urządzeniem za pośrednictwem poleceń głosowych, integrację z systemem Smart Home i dodawanie go do tzw. scen. Wszystkie funkcje Inteligentnego Wideodzwonka są dostępne bezpłatnie.

Inteligentna kamera z alarmem – wyższy poziom bezpieczeństwa

Właściciele domów chcący zapewnić swojej posesji jeszcze lepszą ochronę, mogą dodatkowo wyposażyć się kolejne urządzenie: inteligentną kamerę zewnętrzną z alarmem. Pozwala ona rozszerzyć monitorowany obszar np. o podjazd czy ogród. Urządzenia informuje użytkownika w czasie rzeczywistym o osobach, które pojawiły się w pobliżu naszego domu, oraz w razie potrzeby pozwala uruchomić wbudowaną syrenę alarmową.

Kamerę konfiguruje się i obsługuje się za pomocą dedykowanej aplikacji, umożliwiającej m.in. wybranie jednego ze scenariuszy w przypadku wykrycia zagrożenia (wysłanie powiadomienia, rozpoczęcie rejestrowania wideo, itd.).

Szerokokątny obiektyw kamery pozwala obserwować znacznie większy obszar posesji, a czujnik ruchu wykrywa aktywność obiektów oddalonych nawet o 20 m od urządzenia. System noktowizji z podczerwienią pozwala rejestrować obraz także nocą, a wbudowane oświetlenie uruchamia się automatycznie w przypadku wykrycia jakiegokolwiek zagrożenia (można nim również sterować ręcznie za pomocą aplikacji). Urządzenie jest zgodne z systemami Smart Home Apple HomeKit, Google Home i Amazon Alexa.    

Kamera zewnętrzna z alarmem Netatmo
Autor: Netatmo

A jeśli nie wideodzwonek? Cyfrowy wizjer wideo

Alternatywnym rozwiązaniem np. dla właścicieli mieszkań w blokach, lub dla osób starszych, o słabym wzroku może być elektroniczny wizjer wideo z przyciskiem dzwonka, pozwalający obserwować na ekranie wyświetlacza LCD, kto stoi za drzwiami. Urządzenie to instaluje się w drzwiach, w otworze po standardowym „judaszu”. Nie wymaga to żadnych przeróbek ani przeciągania kabli (obiektyw kamery umieszczony jest na zewnątrz drzwi, wyświetlacz od wewnętrznej strony).

Urządzenie wyposażone jest w szerokokątną kamerę z oświetleniem IR umożliwiającym podgląd nawet przy zgaszonym świetle. Wizjer wideo może mieć funkcję rejestrowania zdjęć i wideo na karcie pamięci, oraz w funkcję przybliżania (zoom). Cyfrowy e-judasz zasilany jest bateryjnie lub akumulatorowo, w zestawie znajduje się również ładowarka USB.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie