Domy ekologiczne we Francji. Francuzi stawiają na naturalne materiały i prefabrykaty
Główna ekologiczna zasada Francuzów to zwarta bryła domu i okna od południa. Francuzi coraz częściej wybierają domy szkieletowe i prefabrykowane. Sceptycznie zaś podchodzą do gruntowych wymienników ciepła. We francuskich domach znajdziesz naturalne materiały, okna drewniane, wełnę drzewną. Dlaczego?
Autor: Andrzej T. Papliński
Alzacja z charakterystyczną zwartą zabudową. Francuzi mówią: miejscowość ma mieć ostre granice. Naturę trzeba chronić przed ekspansją człowieka. Mądre plany miejscowe to podstawa porządku we Francji...
Główna ekologiczna zasada Francuzów: zwarta bryła i okna od południa
Podstawa to nierozczłonkowana bryła domu. Okna od południa – pozyskiwanie ciepła słońca, izolowanie od chłodu północy. Na południu Francji szczególną uwagę zwraca się także na bierną ochronę wnętrza domu przed przegrzaniem – stosując zadaszenia, pergole, rolety zewnętrzne i wewnętrzne, a także okiennice.
Gruntowe wymienniki ciepła
Francuzi nie mają przekonania do gruntowych wymienników ciepła. Uważają, że nie jest łatwo zrobić wymiennik tak, by dostarczał chłodne powietrze.
Autor: Andrzej T. Papliński
Domy drewniane – 7% rynku. Zdobywają sobie coraz większą popularność
Coraz popularniejsze budownictwo szkieletowe i prefabrykaty
Budownictwo szkieletowe i drewniane to 7% domów we Francji. Jest coraz popularniejsze, bo jak żadna inna technologia i materiał odpowiada na ekologiczne wyzwania.
Podobne zalety odkrywa się w prefabrykacji – ogranicza i czas budowy, i straty środowiskowe. Liczy się też jakość wykonania. Jesteśmy świadkami powstawania ściany prefabrykowanej: izolacja z ekofibru (strzępków celulozy) pod ciśnieniem jest wdmuchiwana do konstrukcji z płyt OSB. Proces jest ściśle kontrolowany, a efekt końcowy zawsze taki sam.
Popularne są elewacje z desek. Balkony z zasady są samonośne – nie łączą się z konstrukcją domu, by nie działać jak wychładzające żeberko.
Naturalne materiały przede wszystkim
Wełna mineralna, styropian, okna plastikowe są na cenzurowanym. Klient chce ekologicznie – ocieplać naturalną wełną drzewną, wstawić okna drewniane. W praktyce, kiedy dowiaduje się o cenę produktów ekologicznych, kupuje często zwykłe materiały. Ale kierunek zmian jest widoczny...
Pompy ciepła i kominki
Francja jest ojczyzną kominków z wkładem grzewczym. Popularność tego ogrzewania jest tak duża, że drewno opałowe ma często wyższą cenę niż konstrukcyjne. Na rynku pojawiają się nowości, które czynią ogrzewanie kominkowe jeszcze wydajniejszym.
Inną nowością jest pompa ciepła połączona z kominkiem umieszczona pod komorą spalania (czynnikiem grzewczym jest powietrze; współczynnik efektywności: 3,5). Mieszkańcy wychodzą rano do pracy – pali się w kominku. Przed ich powrotem, gdy w kominku jest co najwyżej trochę żaru, włącza się pompa ciepła i ogrzewa pomieszczenia do żądanej temperatury.
Ekologiczny dom dla wielu rodzin
I jeszcze jeden ekosygnał z Francji. Co to znaczy żyć we własnym domu w wielkim mieście w zgodzie z naturą? Odpowiedź ze Strasburga. 13 rodzin zrezygnowało z budowy domów jednorodzinnych. Mieli te same motywy: wysokie ceny działek, zbyt duża odległość od centrów życia. Nie chcieli mieszkać „na polach”. Porozumieli się i zwrócili do władz miasta z prośbą o działkę pod inwestycję – zamierzali postawić ekologiczny dom.
Dostali działkę wraz z dotacją w wysokości 80 tys. euro. Założyli spółkę i w 2009 r. rozpoczęli inwestycję. Założenie to: mała liczba miejsc garażowych, bo samochodów mieć nie chcą, wspólna sala na imprezy rodzinne i kawalerka jako wynajmowany pokój gościnny, wspólna pralnia.
Ogrzewanie podłogowe gazem i kolektory słoneczne do podgrzewania wody użytkowej. Eksperyment w praktyce? Dom jest na ukończeniu. Z wielu materiałów ekologicznych inwestorzy zrezygnowali, wybierając tańsze, bo koszt budowy rósł.
Nie udało się umówić wspólnych prac wykończeniowych – każdy chciał wykańczać inaczej, w związku z tym zatrudniał wykonawców na własną rękę. Ostatecznie 1 m² w tym domu ma kosztować 3 tys. euro, co jest średnią ceną w Strasburgu. Dom zdobył certyfikat BBC. Eksperyment wydaje się sukcesem.