Wybierz system rynnowy. Rynny z PVC, rynny stalowe, aluminiowe i inne GALERIA

2017-05-02 15:35

System rynnowy to zestaw, na który składają się rynny, rury spustowe i akcesoria do ich poprawnego montażu. W sprzedaży są rynny z PVC - popularne i tanie, rynny stalowe i rynny aluminiowe. Drogie, ale bardzo ładne są rynny cynkowo-tytanowe lub miedziane. Zobacz, które będą pasowały do twojego domu. Sprawdź też, czy można łączyć dwa rodzaje rynien przy jednym dachu.

System rynnowy
Autor: Piotr Mastalerz System rynnowy warto dopasować do wyglądu elewacji i rodzaju pokrycia dachu.

System rynnowy z PVC

Najtańsze orynnowanie produkuje się z tworzyw sztucznych: twardego PVC o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej, PVC połączonego z akrylem, luranu S (ASA).

    Systemy rynnowe są nieustannie narażone na silne promieniowanie UV, które powoduje blaknięcie kolorów. Akryl oraz luran mają lepszą odporność na promieniowanie UV niż standardowe PVC, więc w systemach z nich wykonanych już nie ma tego zagrożenia. Wyeliminowano więc jeden z głównych minusów systemów plastikowych. Producenci systemów z PVC oferują gamę kilkunastu podstawowych kolorów w standardzie. Na zamówienie można wykonać elementy w dowolnym kolorze z palety RAL. Systemy z luranu są dostępne tylko w kilku kolorach. Tworzywa sztuczne są odporne na czynniki atmosferyczne, kwaśne deszcze, zabrudzenia na przykład ptasimi odchodami, nie grozi im korozja. Nie wymagają też konserwacji ani malowania. Są bardzo gładkie, dzięki czemu brud się ich nie trzyma. Ponieważ tworzywa sztuczne cechuje największy współczynnik rozszerzalności liniowej, planując orynnowanie, trzeba uwzględnić duże dylatacje. Rynna z PVC na odcinku 10 m przy różnicy temperatury 20oC wydłuży się o 16 mm.

    Rynny stalowe

    Rynny są produkowane z blachy stalowej ocynkowanej i powleczonej powłoką poliestrową, dzięki czemu są odporne na korozję. Grubość stali wynosi 0,57-0,7 mm – im więcej, tym lepiej. Obustronna warstwa cynku powinna wynosić co najmniej 275 g/m2, a grubość powłoki ochronnej – 35-50 μm. Stal jest materiałem bardzo odpornym na duże różnice temperatury i ma niski współczynnik rozszerzalności liniowej. Na odcinku 10 m przy różnicy temperatury 20oC wydłuży się o 2,4 mm. Powleczenie warstwą z tworzywa sztucznego sprawia że rynny są odporne na starzenie i działanie promieniowania UV. Do cięcia stalowych rynien i rur wolno używać jedynie nożyc ręcznych lub pił niskoobrotowych, nie należy używać narzędzi wysokoobrotowych, które generują wysoką temperaturę i mogą uszkodzić powłokę ochronną blachy. Stal ma najwyższy wśród materiałów używanych do produkcji orynnowania współczynnik chropowatości, zatem woda napotyka duży opór. Dlatego warto wybrać system z powłoką ochronną najwyższej jakości, żeby po latach użytkowania nie uległa ona starciu. Rynny stalowe są mocne i wytrzymałe, nie kruszą się i nie łamią w trakcie długoletniej eksploatacji.

    Systemy rynnowe aluminiowe

    Blacha aluminiowo-manganowa jest mniej sztywna niż stalowa, dlatego do produkcji orynnowania stosuje się arkusze o grubości 0,7-1,5 mm, rur spustowych – 0,8-1,5 mm. Aluminium ma niewielki współczynnik rozszerzalności liniowej – w opisanych wyżej warunkach rynna o długości 10 m wydłuży się o 4,2 mm. Pod wpływem czynników atmosferycznych nie koroduje, ale brzydko się starzeje, ciemnieje, dlatego jest obustronnie pokrywane gruntem i powlekane warstwą poliestrową, poliamidowo-poliuretanową albo malowane proszkowo farbą poliestrową. Zwykle w ofercie jest kilkanaście kolorów dopasowanych do najczęściej wybieranych barw pokryć dachowych (wśród nich są nawet drewnopodobne). Powlekane aluminium jest bardzo gładkie, niemal tak jak PCW, więc jest także odporne na zabrudzenia. Do cięcia należy używać pił ręcznych lub niskoobrotowych spalinowych bądź elektrycznych. Aluminium koroduje pod wpływem soli, więc nie jest polecane do domów w strefie nadmorskiej.

    Rynny cynkowo-tytanowe

    Ich atutem jest wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne – nawet kwaśne deszcze.  Rynny i rury spustowe wykonuje się z blachy o grubości 0,65-0,8 mm. Stop ten ma niedużą rozszerzalność pod wpływem temperatury – w takich samych warunkach jak opisane dla wyżej wymienionych materiałów wydłuży się o 4,4 mm. Na skutek oddziaływania środowiska na początkowo błyszczącej powierzchni tworzy się cienka matowa warstwa tlenku – patyna. Efekt matowienia jest naturalny i ciągły. W ten sposób powstaje warstwa chroniąca elementy przed starzeniem się (trwałość do 100 lat), korozją oraz na przykład zarysowaniami. Nie trzeba ich więc malować i dodatkowo zabezpieczać, a nieustannie powstająca patyna pokrywa drobne uszkodzenia. Rynny takie są dostępne w wersji naturalnej (gołowalcowanej) o metalicznej, błyszczącej powierzchni nabierającej z czasem jasnoszarej matowej patyny pod wpływem czynników atmosferycznych. Można też wybrać system fabrycznie patynowany, o matowej szarej (nazywanej też quartz) lub grafitowej (antracyt) powierzchni uzyskanej chemicznie podczas procesu produkcji.

    Ważne

    Czy można łączyć elementy różnych systemów rynnowych?

    Surowce stosowane do produkcji elementów systemów rynnowych mają określone cechy fizykochemiczne, na przykład odczyn czy potencjał elektryczny. Warto się upewnić, czy w wyniku połączenia różnych materiałów nie spowoduje się szkód. Tworzywa sztuczne są bardzo odporne na reakcje chemiczne, więc mogą być dowolnie łączone z innymi materiałami. Oprócz jednego wyjątku: blacha ocynkowana dotykająca do elementów z luranu może wpływać na ich odbarwienie. Stal i aluminium powleczone warstwami ochronnymi z tworzyw sztucznych są bezpieczne w kontakcie z innymi materiałami i same na nie nie oddziałują.

    Inaczej sprawa się ma z surowymi metalami. Zwłaszcza cynk-tytan jest bardzo wrażliwy i podatny na reakcje. Nie powinien on być łączony (bezpośredni kontakt) z drewnem o kwaśnym odczynie chemicznym, na przykład modrzewiem europejskim, dębem, cedrem czerwonym. Korozję cynku-tytanu mogą wywoływać materiały drewnopochodne oraz impregnaty do drewna. Blacha cynkowo-tytanowa nie powinna się stykać także z betonem, gipsem, papą bitumiczną oraz materiałami gromadzącymi wilgoć. We wzajemnym oddziaływaniu tych materiałów dużą rolę odgrywa też różnica potencjału elektrycznego. Metal o wyższym potencjale powoduje korozję metalu, którego potencjał jest niższy. Chodzi tu nie tylko o reakcję na skutek bezpośredniego kontaktu. Ważne jest także to, gdzie na dachu i wokół niego dane elementy będą montowane. Jony danego metalu wypłukiwane pod wpływem wody, na przykład z blachy pokrycia dachowego, pasów nad- lub podrynnowych, rynien czy złączek, będą oddziaływać na niżej znajdujące się elementy. Najlepiej, gdy metal o niższym potencjale będzie umieszczony powyżej takiego o wyższym potencjale. Najwyższy (dodatni) potencjał ma miedź, pozostałe metale używane do produkcji systemów rynnowych mają potencjał ujemny (od najwyższego do najniższego).

    Niepomalowane aluminium nie powinno być łączone z elementami z miedzi, stali nierdzewnej i cynku. Blacha cynkowo-tytanowa może się stykać i być montowana z aluminium, stalą nierdzewną i ocynkowaną. Nie można jej łączyć z miedzią i niepowleczoną stalą (tak zwaną czarną). Miedzi nie należy łączyć ze stalą ocynkowaną, aluminium, cynkiem, cynkiem- tytanem oraz materiałami miedziowanymi galwanicznie. Wyjątkiem od tej reguły jest zasada, że aluminium można łączyć z cynkiem-tytanem, mimo że ma ono niższy od niego potencjał.

    Rynny miedziane

    Miedź ma dużą wytrzymałość mechaniczną. Jej rozszerzalność termiczna jest niewielka – rynna o długości 10 m pod wypływem różnicy temperatury 20oC wydłuży się o 3,4 mm. Jest bardzo gładka, więc zarazem odporna na zabrudzenia. Ponieważ miedź jest metalem kowalnym, łatwo ulega wgnieceniom, otarciom. Jednak takie drobne zniszczenia nie wpływają na wygląd orynnowania, bo ten metal z czasem utlenia się do ciemnoczerwonego lub czerwonobrązowego tlenku miedzi, który stanowi warstwę ochronną przed korozją. Po wielu latach pokrywa się warstwą węglanu miedzi, czyli zieloną patyną. Orynnowanie można kupić z naturalnej miedzi gołowalcowanej, oksydowanej (ciemnobrązowej) albo spatynowanej na kilka sposobów. Ten szlachetny metal jest najtrwalszym materiałem na orynnowanie. Jego żywotność określa się na nawet 300 lat.

    Warto wiedzieć

    Rynny ciągnione

    Rynny takie wykonuje się na wymiar na placu budowy, więc prawie nie ma odpadów. Długość pojedynczej rynny może wynosić nawet 25 m, dlatego nie ma potrzeby stosowania łączników, co gwarantuje szczelność. Rynny są ciągnione na odpowiedni wymiar, do nich montuje się tylko kolanka i rury spustowe. Na okapie są mocowane wewnętrznymi wieszakami, których nie widać z dołu. Rynny ciągłe produkuje się z PVC, stali, aluminium lub miedzi. Mogą być półokrągłe lub kwadratowe, bardzo często są wyprofilowane w formie ozdobnego gzymsu. Zwykle są one o 20-30% tańsze od porównywalnych systemów wykonanych metodą tradycyjną. Rynny ciągłe należy kupować u autoryzowanych dystrybutorów, którzy dysponują odpowiednimi maszynami i surowcem, a także zostali właściwie przeszkoleni.

    Nasi Partnerzy polecają
    Pozostałe podkategorie