Rewizje i czyszczaki, czyli akcesoria do systemów rynnowych, które łączy się z kanalizacją lub zbiornikiem wody
Gdy woda z systemu rynnowego jest odprowadzana bezpośrednio do kanalizacji lub podziemnego zbiornika, warto zapobiegać ich zanieczyszczeniu i zamuleniu. Służą do tego rewizje i czyszczaki - akcesoria zamontowane na rurach spustowych.
Spis treści
- Ochrona rynien przed zatkaniem
- Rewizje i czyszczaki - akcesoria na rury spustowe
- Jak wygląda czyszczak i rewizja
- Rewizja - sposób na zbieranie deszczówki
Coraz częściej rur spustowych nie kończy się tuż nad gruntem wylewką, lecz wodę odprowadza się jak najdalej od ścian budynku. Szczególnie ważne są wtedy drożność rur spustowych i możliwość usunięcia z nich ewentualnych zanieczyszczeń. Zapewniają to elementy montowane jako fragment rury spustowej.
Ochrona rynien przed zatkaniem
Jeśli w sąsiedztwie domu rosną wysokie drzewa, do rynien na pewno dostaną się liście. Porywiste wiatry mogą też nanieść do nich piach, który namoczony deszczem zmienia się w błoto. Gdy się ich nie usuwa z rynien, tworzą zbitą masę, która zmniejsza ich przepustowość. Nie ma co liczyć na to, że problem sam się rozwiąże, gdy spadanie deszcz, bo wypłucze rynny.
Nawet jeśli woda uniesie część zanieczyszczeń, to dostaną się one do rur spustowych i mogą w nich utknąć. Aby temu zapobiec, można na rynnie zamontować siatkę ochronną, a we wlocie do rury spustowej koszyczek (sitko). Osadzą się na nich większe zanieczyszczenia (liście, szyszki), które zdmuchnie silny wiatr.
Rewizje i czyszczaki - akcesoria na rury spustowe
Jest kilka rodzajów akcesoriów, które pomagają utrzymać drożność systemu rynnowego, a wśród nich te montowane jako odcinek rury spustowej. Są to rewizje i czyszczaki. Niektóre z nich są oferowane jako element konkretnego systemu rynnowego. Są wykonywane z tego samego materiału co rury spustowe, dostępne we wszystkich ich średnicach i kolorach. Mają jednak różną budowę.
Są też czyszczaki uniwersalne, wykonane z barwionego w masie polipropylenu, które można łączyć z kształtkami różnych producentów systemów rynnowych, wykonanymi zarówno z tworzyw sztucznych, jak i blachy. Często są oferowane w jednej średnicy, więc aby je połączyć z rurą spustową, mogą być potrzebne redukcje lub leje spustowe.
Jak wygląda czyszczak i rewizja
Najpopularniejsze są rewizje z ruchomą klapką, która po otwarciu daje dostęp do wyjmowanego sitka, na którym osadzają się ewentualne zanieczyszczenia. Są też rewizje przesuwne – z długą ruchomą mufą. Zależnie od sposobu mocowania rur spustowych do elewacji otwarcie rewizji może wymagać rozłączenia obejmy (w przypadku obejm klasycznych) lub nie (w przypadku uchwytów uniwersalnych).
Czyszczaki uniwersalne wyglądem przypominają trójnik i zapewniają szeroki dostęp do rury spustowej i umieszczonego w niej sitka. Otwór boczny jest zasłonięty zakręcanym denkiem lub przykręcaną klapką.
Autor: KARMAT Zakłady Produkcyjne Systemów Sanitarnych
W przypadku rozwiązań systemowych można bez trudu dopasować odpowiednią średnicę czyszczaka i zyskać pewność, że ma on taki sam kolor jak rury spustowe. We wnętrzu czyszczaka jest umieszczone sitko, na którym osadzają się zanieczyszczenia przedostające się do rur z deszczówką
Rewizja - sposób na zbieranie deszczówki
Gdy chcemy zbierać wodę deszczową do zbiorników naziemnych, możemy do tego wykorzystać specjalne akcesoria oferowane zarówno do systemów rynnowych z PCW, jak i do metalowych. Mogą wyglądać jak fragment rury spustowej, z którego wystaje mała gwintowana rurka. Wewnątrz jest korytko (kielich) zbierające wodę spływającą po ściankach rury i doprowadzające ją do otworu bocznego. Ale do zbierania wody deszczowej można też wykorzystywać rewizje. Muszą być wtedy zamontowane na odpowiedniej wysokości nad gruntem, by dało się umieścić przy nich zbiornik. Są też łapacze deszczówki przypominające czyszczaki z bocznym denkiem, z którego wystaje przyłącze. Ale wtedy w ich wnętrzu zamiast sitka na zanieczyszczenia jest korytko zbierające wodę.
Dowiedz się więcej o pracach porządkowych wokół domu. Wejdź do naszego poradnika i zadaj pytania naszym ekspertom! Kliknij w przycisk "PLAY" poniżej i rusz z budową swojego wymarzonego domu.