Podbitka dachowa drewniana, a może z blachy? Co na podbicie dachu?
Wykonanie podbitki nie jest obowiązkowe. Ale warto ją zrobić, żeby dach był szczelniejszy oraz zabezpieczony przed zasiedlaniem się owadów, ptaków i gryzoni, a przede wszystkim estetycznie wykończony. Wybrać podbitkę dachową drewnianą? A może lepsza będzie podbitka dachowa z blachy? Pomagamy w wyborze.
Spis treści
- Podbitka dachowa – do czego służy?
- Materiał na podbitkę dachową. Co na podbicie dachu?
- Wentylacja w podbitce dachowej
- Oświetlenie w podbitce dachowej
- Jak mocować podbitkę dachową?
Podbitka dachowa – do czego służy?
Podbitka służy zamknięciu od spodu warstw dachu wystających poza obrys budynku. Wykonuje się ją po wykończeniu elewacji budynku, bowiem wtedy można wykonać stabilne i estetyczne połączenie podbitki z elewacją. Podbitka spełnia następujące zadania:
- zasłania elementy konstrukcyjne dachu, które często są nieestetyczne;
- tworzy warstwę odcinającą konstrukcję dachu od szkodliwych warunków atmosferycznych, takich jak: deszcz, wiatr, mróz lub zbyt wysoka temperatura powietrza. Dzięki temu ocieplenie dachu nie ulegnie zawilgoceniu, a krokwie nie porosną grzybem i glonami;
- starannie wykonana podbitka eliminuje możliwość dostania się w warstwy dachu i osiedlenia się w nim owadów, ptaków i gryzoni;
- ogranicza swobodny przepływ powietrza do wnętrza dachu, więc chroni przed nadmierną utratą ciepła. Powinna jednak umożliwić wlot powietrza niezbędnego do wentylacji pokrycia.
Materiał na podbitkę dachową. Co na podbicie dachu?
Powinien być mocny, trwały i przede wszystkim odporny na czynniki atmosferyczne. Najczęściej robi się podbitkę z paneli z PCW, bo łatwo się je przycina i montuje, a przede wszystkim dlatego, że są najtańsze i najłatwiej je kupić. Dostępne są w kilku wzorach i kolorach, mogą mieć nadaną strukturę słojów drewna albo wykończenie naśladujące jego kolorystykę. Wykorzystać można także płyty drewnopodobne (na przykład włóknocementowe), blachę powlekaną stalową lub aluminiową.
Tradycyjnym rozwiązaniem są listwy podbitkowe z drewna, zwykle sosnowego, świerkowego lub modrzewiowego. To takie same elementy, z jakich robi się boazerię. Należy zabezpieczyć je przed wilgocią, promieniowaniem UV i innymi czynnikami atmosferycznymi.
Najlepiej kupić elementy z drewna zaimpregnowanego ciśnieniowo, a potem wykończyć je preparatem dekoracyjnym, na przykład olejem, lakierobejcą. Powłokę ochronną trzeba będzie co jakiś czas odświeżać.
Wybierając materiał do wykończenia okapu, trzeba kupować elementy produkowane z myślą o takim przeznaczeniu. Panele podbitkowe mają wyprofilowane krawędzie do wsuwania jeden w drugi. Są dość cienkie i elastyczne.
Plastikowe płaskie (sidingowe) i blaszane mają grubość 1-1,2 mm. Plastikowe komorowe oraz drewniane mają grubość mniej więcej 1 cm. Szerokość pojedynczego elementu to około 15 cm, a długość – zwykle ponad 3 m.
Niektórzy producenci paneli plastikowych i blaszanych oferują szersze panele wyglądające zwykle jak trzy pojedyncze listwy, dzięki czemu wykończenie okapu zajmuje dużo mniej czasu. W kolekcjach znajdują się listwy podstawowe i wentylacyjne oraz elementy służące do montażu – listwy startowe, narożnikowe itp.
Wentylacja w podbitce dachowej
Żeby przez podbitkę mogło się dostać powietrze potrzebne do wentylacji połaci, podbitka nie może stanowić całkowicie szczelnej przegrody. Dlatego poza pełnymi elementami producenci listew podbitkowych z PCW, stali i aluminium oferują listwy, w których są gęsto wykonane niewielkie otwory. Taką listwę perforowaną umieszcza się co kilka profili pełnych.
W podbitce robionej z drewna lub desek włóknocementowych otwory wycina się samodzielnie. Zazwyczaj mają większą średnicę, więc żeby nie przedostawały się przez nie zwierzęta, zabezpiecza się je siatką.
Wentylację można też zapewnić, zostawiając szersze szczeliny między listwami.
Oświetlenie w podbitce dachowej
Producenci oferują wiele modeli lamp i opraw wykonanych z aluminium odpornego na warunki atmosferyczne oraz o wysokiej klasie szczelności – co najmniej IP65. Moc ledów należy dopasować do wielkości powierzchni, którą chcemy oświetlić. Warto zwrócić uwagę na kąt świecenia – nieduży, na przykład 36°, da długi i wąski strumień światła, co może być przydatne w wysokim budynku. W domach parterowych można wykorzystać oprawy o szerokim kącie świecenia.
Jak mocować podbitkę dachową?
Na krokwiach. Tak wykańcza się ozdobne okapy w budynkach drewnianych lub z drewnianą oblicówką. Krokwie wykonane z drewna struganego i często też dekoracyjnie wyprofilowane są wtedy wyeksponowane. Drewno musi być zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi.
Pod krokwiami. Płaszczyzna okapu jest położona ukośnie względem elewacji. Na ścianie szczytowej elementy podbitki są często prostopadłe do ściany, a na dole połaci – równoległe do elewacji. Przestrzeń zamknięta podbitką jest dość mała i wąska.
Prostopadle do elewacji. Tak wykańcza się okapy dachów o konstrukcji z wiązarów. Profile podbitkowe można układać równolegle, prostopadle i ukośnie do ściany. Jeśli zamyka się w ten sposób przestrzeń pod krokwiami, na elewacji robi się odpowiednią podkonstrukcję.
- Dowiedz się więcej: Dachy dwuspadowe z okapem czy bez? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań
- Przejdź do galerii: Szary dach domu – zdjęcia. Zobacz inspiracje
Autor: Andrzej Szandomirski
Zaletą dachów mansardowych, oprócz ciekawego wyglądu, jest większa kubatura poddasza. Brak ostrych skosów daje też większą swobodę w jego aranżacji