Montaż podbitki dachowej drewnianej i z paneli PCV
Dlaczego decydować się na montaż podbitki dachowej? Ponieważ oprócz walorów estetycznych podsufitka chroni więźbę, krokwie lub wiązary przed opadami i nadmiernym nasłonecznieniem. Poznaj zasady montażu podbitki drewnianej i PCV.
Układ podbitki dachowej
Podbitka dachowa może być ułożona w płaszczyźnie prostopadłej do ściany lub równoległej do krokwi (wówczas pod okapem pozostaje niezabudowany trójkąt).
Deski albo panele podbitki można układać prostopadle lub równolegle do ściany budynku. Ułożone prostopadle do ściany mogą być cieńsze, natomiast ułożone równolegle i przybijane do krokwi muszą być na tyle grube, aby się nie uginały. Montowanie ich prostopadle ułatwia nieco dopasowanie się do ewentualnych nierówności ściany.
Polecamy: 5 pytań o podbitkę dachową
Łączenie elementów podbitki
Sposób łączenia elementów podbitki w narożnikach może być rozmaity – pod kątem 45°, pod kątem prostym lub bez zmiany kierunku układania. Detal ten jest widoczny od spodu okapu i wymaga precyzyjnego docinania desek lub paneli.
Przycinanie paneli PCV jest bardzo łatwe – można to robić bezpośrednio na budowie za pomocą narzędzi stolarskich – najlepiej piły o drobnych zębach. Do łączenia elementów z PCW są używane specjalne listwy łącznikowe oraz klej do PCW. Łączenia elementów drewnianej podbitki można też maskować listwami, ale lepiej i taniej jest po prostu starannie dociąć deski i nie stosować już dodatkowych ozdobników.
Wentylacja podbitki
Przez podbitkę do szczeliny wentylacyjnej w dachu musi się dostać powietrze, dlatego montując ją, należy pozostawić otwory lub zamocować gotowe listwy wentylacyjne bądź specjalne kratki. Powierzchnia otworów, przez które dostaje się powietrze, powinna wynosić 1/400-1/600 powierzchni wentylowanej dachu.
W dachu dwuspadowym domu o wymiarach 7 x 11 m, o kącie nachylenia połaci 40º, powierzchnia dachu wynosi 101,2 m2. Otwory wentylacyjne powinny więc mieć mniej więcej 0,2 m2. Taki wymiar zapewni na przykład 16 kratek o wymiarach 16 x 8 cm lub centymetrowa szczelina zostawiona wzdłuż całego okapu. Podbitkę z desek układanych na pióro lub na zakład można wentylować, wycinając otwory w połączeniach desek lub pozostawiając szczelinę, na przykład między pierwszą łatą a deską czołową.
Jeżeli deski są układane na styk, powietrze do wentylacji dachu dostanie się przez szczeliny między nimi powstałe w naturalny sposób. Wloty powietrza zabezpieczamy siatką, uniemożliwiając zagnieżdżanie się owadów.
Różne sposoby mocowania podbitki
- Na krokwiach
Tak wykańcza się ozdobne okapy w budynkach drewnianych lub z drewnianą oblicówką. Krokwie wykonane z drewna struganego i często też dekoracyjnie wyprofilowane są wtedy wyeksponowane. Drewno musi być zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi.
- Pod krokwiami
Płaszczyzna okapu jest położona ukośnie względem elewacji. Na ścianie szczytowej elementy podbitki są często prostopadłe do ściany, a na dole połaci – równoległe do elewacji. Przestrzeń zamknięta podbitką jest dość mała i wąska.
- Prostopadle do elewacji
Tak wykańcza się okapy dachów o konstrukcji z wiązarów. Profile podbitkowe można układać równolegle, prostopadle i ukośnie do ściany. Jeśli zamyka się w ten sposób przestrzeń pod krokwiami, na elewacji robi się odpowiednią podkonstrukcję.
Przeczytaj też:
Z czego zrobić podbitkę? Wybieramy materiały >>>
Montaż podbitki: mocowanie podsufitki bez błędów
Montaż podbitki musi być dokładny, aby podsufitka nie odkształciła się pod wpływem własnego ciężaru i sił ssania oraz parcia wiatru. Podbitkę przytwierdza się do konstrukcji dachu (krokwi, wiązarów dachowych, wystających gzymsów w dachach płaskich) lub murowanej ściany za pośrednictwem małych drewnianych beleczek, czyli łat, o przekroju prostokątnym, najczęściej o wymiarach 6 x 4 lub 5 x 4 cm. Drewno na łaty powinno być dobrze wysuszone i zaimpregnowane.
Drewnianą podbitkę przybija się bezpośrednio do łat lub krokwi, a styk ze ścianą, jeśli jest nierówny, można wykończyć listwą.
Podbitkę z paneli z PCW lub aluminiowych mocuje się również do łat drewnianych za pomocą listew startowych i specjalnych profili lub przybija do drewnianej deski czołowej, a następnie maskuje połączenie. Jeśli chcemy zrobić podbitkę z blachy stalowej, niezbędne są specjalistyczne narzędzia i usługa fachowego dekarza.
Przy szerokim okapie – powyżej 60 cm – albo gdy chcemy ułożyć cienkie panele lub deski równolegle do ściany, musimy zagęścić konstrukcję rusztu, aby deski podbitki się nie uginały.