Kosz dachowy: jakie pełni funkcje i jak powinien być zbudowany

2024-11-25 10:32

Kosz dachowy jest niezwykle ważnym elementem pokrycia dachu. Od jego poprawnego wykonania zależy nie tylko szczelność, ale także estetyka dachu.

Kosz dachowy
Autor: Creaton Kosz dachowy to miejsce wklęsłego styku dwóch połaci, którym spływa z nich bardzo dużo wody

Kosz dachowy, nazywany również rynną koszową, to ważny element konstrukcji dachów wielospadowych. Jest miejscem wklęsłego styku połaci schodzących się pod kątem mniejszym niż 180° lub styku połaci i pokrycia lukarny. Wklęsła przestrzeń kosza dachowego to miejsce newralgiczne w dachu. Tu spływa woda z dwóch połaci, więc jest jej dużo, a w razie ulewy może być bardzo dużo. W koszu dachowym również zbierają się wielkie ilości śniegu, który podczas roztopów będzie spływał w postaci wody. Kosz dachowy jest więc szczególnie narażony na jej działanie. Dlatego ten element dachu powinien być niezawodny, jeśli chodzi o szczelność. Wymaga to dopasowania do wielkości połaci (ilości opadów, które będzie odprowadzać) oraz bardzo starannego wykonania. Wady tego elementu mogą umożliwić przedostanie się wody pod pokrycie, co mogłoby skutkować uszkodzeniem jego konstrukcji, zamoknięciem izolacji termicznej oraz powstaniem zacieków w budynku. Nie bez znaczenia jest również estetyczne wykonanie kosza, ponieważ jest to miejsce eksponowane i łatwo widoczne na dachu. Dlatego ważne jest równe docięcie elementów pokrycia wzdłuż kosza.

Jak ukształtować kosz dachowy? Dokładna instrukcja

Spis treści

  1. Kosz dachowy: rodzaje
  2. Kosz dachowy wymiary
  3. Jak wykonać kosz dachowy: szczelny montaż
  4. Estetyczne wykończenie kosza dachowego

Kosz dachowy: rodzaje

Najpopularniejszym rodzajem kosza dachowego jest kosz blaszany. Podczas krycia dachu wielu dekarzy wykonuje samodzielnie rynny koszowe z blachy płaskiej przeznaczonej na obróbki. Zależnie od materiału pokryciowego może być to blacha stalowa, aluminiowa, cynkowo-tytanowa lub miedziana. Wymiary są dopasowane do wielkości połaci. Gdy kosz jest długi, łączy się ze sobą kilka elementów.

Kosz dachowy
Autor: Creaton Kosze występują na dachach wielospadowych. Ich zadaniem jest odprowadzenie wody opadowej z dwóch sąsiadujących ze sobą połaci dachu, więc są bardzo obciążone

Kosze dachowe (rynny koszowe) można też kupić jako elementy gotowe. Są wykonane z blachy aluminiowej lub stalowej o grubości 0,55-0,6 mm pokrytej farbą polimerową. Dodatkowo są zabezpieczone przed uszkodzeniem powłoki folią polipropylenową, którą się zdejmuje przed ich zamontowaniem. Wzdłuż podłużnej osi elementu jest wyprofilowanie, które powinno znaleźć się w osi kosza na dachu.

Kosze dachowe aluminiowe są najczęściej poprzecznie lub podłużnie ryflowane. Stalowe są gładkie albo mają podłużne wąskie tłoczenia.

Znajdziemy też kosze dachowe stalowe z zagłębieniem w centralnej części wzdłuż osi. Wyprofilowania mają ułatwić dopasowanie powłoki rynny koszowej do połaci, tak żeby uzyskać szczelność. Elementy koszowe mogą mieć też krawędzie podgięte do góry. Robi się tak na wypadek ulewnego deszczu albo roztapiania się dużej ilości lodu zalegającego w koszu, gdy nadmiar wody może próbować przedostać się pod pokrycie.

Kosz dachowy
Autor: Parotec Kosz dachowy aluminiowy poprzecznie ryflowany. Cena 49 zł/2 m

Kosz dachowy wymiary

Wymiary gotowych koszy dachowych to najczęściej 50 x 200 cm. Szerokość 50 cm wynika z koniecznego rozwinięcia blachy w koszu – po 25 cm z każdej strony osi kosza. Taka szerokość jest wystarczająca przy długości kosza do 4 m. W przypadku dłuższych koszy szerokość może dochodzić do 35 cm z każdej strony.

Blachy koszowe są dostępne w kolorach dopasowanych do najpopularniejszych pokryć dachowych, np. ceglastym, brązowym, ciemnobrązowym, kasztanowym, grafitowym, antracytowym, czarnym.

Kosz dachowy
Autor: Centrum blacharskie Kosz dachowy zagłębiony. Cena 38 zł/2 m

Jak wykonać kosz dachowy: szczelny montaż

Aby kosz dachowy prawidłowo spełniał swoje zadanie, musi zostać poprawnie zamontowany. Wymaga to w pierwszej kolejności odpowiedniego przygotowania podłoża. Żeby zmniejszyć ryzyko powstania przecieków, w przestrzeni pod koszem dachowym układa się podwójną warstwą materiału wstępnego krycia, na przykład membrany dachowej. Na membranie lub szczelnym poszyciu z papy jest podkonstrukcja z łat. W koszu często układa się podwójne łaty.

Kosz dachowy
Autor: Wienerberger Kosz dachowy podłużnie ryflowany

Rynny koszowe układa się centralnie w osi połączenia połaci. Robi się to od dołu do góry, tak żeby górny element zachodził na dolny, żeby umożliwić swobodny spływ wody od kalenicy do rynien w okapie. Do mocowania elementów koszowych używa się specjalnych klamer, zwanych też żabkami lub łapkami. Nie należy stosować gwoździ ani wkrętów przewiercanych przez blachę, co może doprowadzić do przecieków.

Przeczytaj też:

Jak wykonać obróbkę okapu, obróbkę komina i kosza dachowego >>>

Kosz dachowy
Autor: BMI Braas Kosz dachowy jest szczególnie narażony na działanie czynników atmosferycznych – zwłaszcza spływającego deszczu. Dlatego jego montaż powinien być bardzo staranny

Estetyczne wykończenie kosza dachowego

Po ułożeniu blach koszowych można wykończyć ten fragment dachu materiałem pokryciowym. Blacha albo dachówki muszą zostać docięte pod odpowiednim kątem, tak aby wzdłuż kosza powstała równa i prosta linia krawędzi. Brzegi elementów docinanych trzeba zabezpieczyć przed korozją lub innymi czynnikami niszczącymi. Brzegi dachówek maluje się zimną angobą w kolorze pokrycia, żeby linia cięcia nie odstawała kolorem.

Przeczytaj też:

Montaż blachodachówki w arkuszach: ważne zasady >>>

To ma decydujący wpływ na estetyczny wygląd dachu. Ważna jest też odległość. Odstęp między linią kosza dachowego a linią cięcia blachy lub dachówek powinien wnosić co najmniej 5 cm. Im większe połacie będą odwadniane, tym odstęp powinien być większy, żeby powstało więcej miejsca, co umożliwi swobodny spływ wody.

Kosz dachowy
Autor: Roben Krawędź dachówej dociętych wzdłuż kosza

W celu uszczelnienia kosza dachowego wzdłuż krawędzi blachy lub dachówek wkleja się kliny z pianki polietylenowej. Wkłada się je pod spód, żeby były niewidoczne. Dzięki temu zabezpiecza się łączenie przed dostaniem się wody, śniegu i różnego rodzaju zanieczyszczeń pod pokrycie.

Kosz dachowy
Autor: Scala Rynna koszowa stalowa w kolorze grafitowym. Cena 69 zł/2 m
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie