Jakie pokrycie dachu jest najtańsze? Czym pokryć najtaniej dach wiaty, garażu czy altany?
Nie każdy budynek wymaga dekoracyjnego pokrycia dachowego. W przypadku obiektów użytkowych, takich jak wiata, garaż, drewutnia czy altana, można sięgnąć po materiały tańsze, mniej estetyczne. One również zapewnią szczelne pokrycie dachu.
Autor: Andrzej Szandomirski
Z prądemW altanie przyda się nie tylko oświetlenie, ale także kran z wodą pitną oraz gniazdko elektryczne, do którego będzie można podłączyć czajnik, mikser czy toster, co ułatwi sprawne przygotowanie posiłku, bez konieczności przynoszenia potraw z domu. Warto zatem lokalizację altany przewidzieć już na etapie projektowania ogrodu i doprowadzić do tego miejsca instalację elektryczną i wodną
Spis treści
- Szukasz taniego pokrycia - uważnie sprawdź cenę!
- Jakie pokrycie dachu jest najtańsze - papa termozgrzewalna
- Płyty bitumiczne - stosowane od lat na budynkach użytkowych
- Blacha trapezowa - to materiał na tanie pokrycia użytkowe
Jeśli mowa o tanim pokryciu dachu, to mamy do wyboru kilka materiałów. Pierwszy, który od razu przychodzi do głowy, to papa termozgrzewalna. Obok niej można wykorzystać także płyty bitumiczne lub płyty blachy trapezowej. Każdy z tych materiałów jest dostępny w wielu wariantach, więc trzeba upewnić się, czy dana oferta jest dla nas odpowiednia. Przyglądając się cenom materiałów pokryciowych na rynku, można stwierdzić, że można je tanio kupić. Za najtańsze pokrycie zapłacimy mniej więcej 20 zł/m².
Szukasz taniego pokrycia - uważnie sprawdź cenę!
Szukając taniego pokrycia, trzeba uważnie przyglądać się cenom brutto, a nie netto. Powszechnie podawane są ceny za rolkę, arkusz lub płytę o określonych wymiarach (bywa też tak, że jest informacja o długości arkusza, a nie ma o jego szerokości!). Trzeba więc znaleźć wymiary i przeliczyć je na metry kwadratowe.
Wszystkie ceny brutto, które tu podajemy dotyczą 1 m² pokrycia. Należy jednak pamiętać, że dach kryje się, układając elementy z zakładem. Dlatego materiał trzeba kupować z pewnym naddatkiem, więc koszt elementów na pokrycie będzie nieco większy niż podany w artykule.
Sposobem na obniżenie ceny pokrycia może być też zamówienie materiału razem z montażem, przez co będzie on obłożony podatkiem VAT w wysokości 8%, a nie 23%.
Jakie pokrycie dachu jest najtańsze - papa termozgrzewalna
Nowoczesne papy termozgrzewalne mają zdecydowanie lepsze parametry użytkowe niż te stosowane przed laty, więc pokrycie będzie trwałe. Pokrycie z papy wymaga jednak podbudowy w postaci pełnego deskowania, więc to podniesie cenę dachu.
Powszechnie stosuje się pokrycia papowe w wersji dwuwarstwowej, składające się z warstwy papy podkładowej I papy wierzchniego krycia. Na cenę papy wpływa grubość bitumu, jego rodzaj oraz welon, czyli wzmocnienie zastosowane w materiale. Za najtańszą papę podkładową zapłacimy od 8 zł/m², a za papę wierzchniego krycia od 5-15 zł/m². Czyli pokrycie papowe może kosztować od 13 zł/m² + deskowanie.
Nieco droższą wersją papy są gonty bitumiczne, czyli papa z kolorową posypką, która może tworzyć dekoracyjny wzór. Najtańsze gonty bitumiczne kosztują od 25 zł/m².
Płyty bitumiczne - stosowane od lat na budynkach użytkowych
Ten materiał jest od lat stosowany na budynkach użytkowych. Płyty są wykonane z włókien celulozowych nasączanych bitumem i ukształtowanych w faliste arkusze pod wpływem wysokiego ciśnienia i w wysokiej temperaturze. Są dostępne w kilku kolorach, np. zielonym, brązowym, czarnym.
Płyty bitumiczne są lekkie, więc można je zastosować do pokrycia starego budynku, gdy nie można zbytnio obciążać więźby. Ponieważ płyty mają duże rozmiary, np. 2 x 0,86 m), najbardziej opłaca się je układać na prostych połaciach, przez co nie będzie dużo odpadów. Płyty bitumiczne mocuje się na łaceniu. Za metr kwadratowy takich płyt trzeba zapłacić 20-25 zł.
Blacha trapezowa - to materiał na tanie pokrycia użytkowe
To również materiał pokryciowy w postaci dużych arkuszy układany na podkonstrukcji z kontrłat i łat. Poszczególne rodzaje blachy trapezowej mogą różnić się wysokością fal i gęstością ich rozstawu. Blacha trapezowa może mieć rdzeń stalowy o grubości 0,4-0,5 mm. Wierzch jest pokrywany powłoką dekoracyjno-ochronną w różnych kolorach.
Ze względu na to, że blacha trapezowa to materiał na tanie pokrycia użytkowe, stosuje się prostsze, cieńsze i tańsze powłoki niż w blachodachówkach z górnej półki. Wybór kolorów jest też znacznie mniejszy niż w przypadku blachodachowki. Najtańszym wariantem blachy trapezowej jest ocynkowana. Cena 1 m² materiału wynosi 15-35 zł.