Jaki dach, takie pokrycie
Istotny wpływ na wybór materiału pokryciowego ma również to, jak bardzo urozmaicona jest płaszczyzna dachu.
Autor: Szandomirski Andrzej
Dach płaski czy spadzisty?
Wybór materiału na pokrycie w dużej mierze zależy od pochylenia połaci dachowych, czyli spadku dachu. Zwykle podaje się go w stopniach – jest to wtedy wartość kąta nachylenia połaci dachu do poziomu. Im bardziej szczelne jest pokrycie, tym mniejszy może być spadek dachu. Na przykład: szczelne pokrycie z blachy można układać na prawie płaskim dachu, natomiast nieszczelne pokrycie z dachówki ceramicznej lub cementowej nadaje się tylko na dachy spadziste. Producenci materiałów pokryciowych często przygotowują dla kupujących instrukcje układania pokrycia. Można się z nich dowiedzieć, jakie jest zalecane minimalne i maksymalne pochylenie połaci dachowych. Jeśli nie ma takiej instrukcji, trzeba spytać fachowca, czy wybrany materiał będzie można ułożyć na dachu.
Autor: Szandomirski Andrzej
Konstrukcja dachu solidna czy delikatna?
Materiały stosowane na dachy mają bardzo zróżnicowany ciężar, na przykład 1 m2 pokrycia z dachówki ceramicznej może ważyć nawet 70 kg, podczas gdy z dachówki bitumicznej co najwyżej 15 kg. Taka różnica w ciężarze między materiałami ma istotny wpływ na konstrukcję dachu. Więźba pod ciężkie pokrycie musi być bardziej wytrzymała: krokwie muszą mieć zatem większe przekroje lub być gęściej rozstawione niż te pod pokrycie lekkie. Konstrukcję więźby dachowej trzeba uwzględnić także wtedy, gdy wymienia się pokrycie dachowe na starym dachu. Gdy istniejąca więźba dachowa jest osłabiona przez lata eksploatacji, łatwiej i taniej będzie odciążyć jej elementy konstrukcyjne, zamieniając zużyte pokrycie dachowe na nowe lżejsze, niż wzmacniać lub wymieniać całą konstrukcję więźby.
Autor: Szandomirski Andrzej
Dach prosty czy skomplikowany?
Istotny wpływ na wybór materiału pokryciowego ma również to, jak bardzo urozmaicona jest płaszczyzna dachu. Na dachach, które mają liczne załamania i lukarny, najlepiej stosować materiały o małych rozmiarach, a na dachach o dużych, jednolitych płaszczyznach – pokrycia z większych płyt. Trzeba pamiętać, że do pokrycia
skomplikowanego dachu potrzeba będzie nie tylko więcej materiału pokryciowego, ponieważ nie uda się uniknąć sporej ilości odpadów, ale także więcej elementów uzupełniających – kalenicowych, wentylacyjnych i innych. Skomplikowany dach bez wątpienia będzie więc droższy od prostego.
Autor: Szandomirski Andrzej