Jak układać pokrycie z blachodachówki i blachy płaskiej?
Montaż pokrycia z blachy tylko z pozoru wydaje się prosty. Rządzą nim dziesiątki zasad, które dekarze muszą znać i których muszą przestrzegać. Radzimy, jak na dachu montuje się blachodachówkę i blachę płaską. W jaki sposób przygotować ruszt lub łatowanie, na którym będzie montowana blachodachówka, a jak zrobić sztywne poszycie pod pokrycie z blachy płaskiej? Jak uniknać błędów w przygotowaniu rusztu i poszycia?
Zanim wybierzemy konkretny rodzaj pokrycia dachowego z blachy, dla zaspokojenia własnej ciekawości sprawdźmy, jak montuje się blachodachówkę i blachę płaską. Później pomoże nam to ocenić poprawność prac lub dobrać najwłaściwsze akcesoria montażowe.
Pokrycia z blachy profilowanej - blachodachówki w arkuszach, blachodachówki w panelach i blacha trapezowa - układa się na konstrukcji nośnej zwanej rusztem lub łatowaniem. Natomiast pokrycie dachowe z blachy płaskiej wykonuje się na sztywnym poszyciu.
Zobacz, jak się przygotować takie podłoża.
Wykonanie rusztu pod blachodachówki i blachę trapezową
Ruszt montuje się z kontrłat i łat drewnianych, czyli listew o przekroju 2 x 3 lub 4 x 6 cm, koniecznie zaimpregnowanych. Kontrłaty przybija się równolegle do krokwi, a łaty prostopadle do kontrłat.
Rozstaw łat może być różny i zależy od konkretnego typu pokrycia. Dowiemy się tego od producenta lub sprzedawcy blachodachówki lub blachy płaskiej.
Ruszt zbijamy zwykłymi gwoździami. Między kontrłatami a krokwiami umieszcza się warstwę izolacyjną z folii wstępnego krycia.
- Zobacz koniecznie: Zasady układania pokrycia z blachodachówki >>
Wykonanie sztywnego poszycia pod blachę płaską
Sztywne poszycie, na którym układana jest blacha płaska, wykonuje się z zaimpregnowanych szerokich desek. Deski przybija się prostopadle do krokwi na mijankę, czyli tak, żeby krótsze krawędzie desek nie wypadały w jednej linii. Między deskami można zostawić 0,5-centymetrowe odstępy, co zmniejszy nieco zużycie drewna.
- Zobacz koniecznie: Jak układać pokrycie dachowe z blachy płaskiej >>
Błędy w przygotowaniu rusztu i poszycia
Ruszt jest kręgosłupem pokrycia, dlatego ważne jest wykonanie go z poziomnicą w ręku. Nie może być mowy o wygarbieniach czy skrzywieniach listew. Szczególnie istotne będzie to w przypadku domów, w których dach jest wymieniany na nowy. Trzeba będzie dopilnować dekarzy, aby uczciwie ocenili, czy stary ruszt jest wystarczająco nośny i nie wymaga prostowania.
Błędem jest oszczędzanie na środkach ochrony drewna. Łaty, kontrłaty lub sztywne poszycie trzeba koniecznie zaimpregnować. Nie wolno też budować rusztu z wilgotnego drewna.
Nie dopuśćmy także, aby dekarze rozmieszczali łaty na oko. Ich rozstaw powinien być zgodny z projektem i wytycznymi producenta blachy.